Yumuşak doku Yaralanmaları Nedir? Tedavisi, Egzersizleri

Yumuşak Doku Yaralanmaları Nedir?Akut Yumuşak doku olarak adlandırılan ve zedelenmelerinde yaşana zorluklar sosyal hayatı önemli ölçüde etkilemektedir. İlk akla gelen dokular arasında eklemler, kıkırdak ve tendon gelmektedir. Bu zedelenmeler daha çok kas iskelet sisteminde bulunan yumuşak bölgelerde gelir. doku zedelenmeleri oluşum gösterdiği yerde ağrı, şişlik, yanma ve morarma ile birlikte harekette kısıtlılık bulunmaktadır. Böyle bir şikâyet ortaya geldiğinde mutlaka bir hekime başvurulması gerekmektedir. Yapılacak olan detaylı muayeneler sonucunda bir teşhis konulacaktır.

Yumuşak doku zedelenmeleri akut ve aşırı kullanım olmak üzere iki şekilde olmaktadır. Yapılacak olan muayeneler sonucunda ortaya çıkacak olan teşhis hangi tip bir zedelenme olduğunu gösterecektir. Bu nedenle bu konuda uzman bir hekime görünerek teşhis konulması gerekmektedir. Ağrı, şişlik morarma gibi belirtiler gösteren doku zedelenmelerinin önüne geçmek için bu önemli bir adımdır.

Akut Yumuşak Doku Yaralanmaları Nedir?

Ani olarak gelişim gösteren akut yumuşak doku yaralanmaları maruz kalınan bir darbe neticesinde ya da düşme sonucu meydana gelen durumlar sonucu olabilmektedir. Halk arasında burkulma, kasılma ve ezilme olarak duyulmaktadır. Yumuşak doku yaralanmaları arasında en çok duyulanlardan birisi olan burkulma, vücutta bulunan bağ dokunun yırtılması veya esnemesi halidir. En çok el ve ayak bileğinde, diz ve dirseklerde meydana gelebilmektedir. Beli şiddette olabildiğinden dolayı derecelendirilerek tanısı konulmaktadır. 

Birinci derece burkulmalar, hafif bir şekilde atlatılan halidir. Yırtılma görülmez. Esneme sonucu bağ dokuda meydana gelen hafif hasarlardır. İkinci derece burkulmalar, bu dokulardan bağ dokunun orta şiddette ya da yarısının yırtılması ile ortaya çıkar. Üçüncü derecede meydana gelen burkulmalarda ise bağ dokunun tamamen yırtıldığı ve hareket kabiliyetinin ortadan kalktığı bir durumdur. Vücut dengesizliğine neden olur. Her ne kadar dereceler farklılık gösterse de yaşanan semptomlar aynıdır. Yumuşak doku zedelenmesi ağrısı nasıl geçer diye birçok kullanıcı sorunlar yaşamaktadır. Bu konuda ilk aşamada yapılması gereken buz kompresi uygulamak olacaktır. Hemen ardından bir sağlık kurumuna gidilerek tedavi başlanmalıdır.

Kasılmalar da yine en fazla görülen akut yumuşak doku zedelenmeleri arasında yer almaktadır. Kas dokusunun ya da tendonun bir kısmının bir kısmının esnemesi ya da tamamen esnemesiyle yırtılması olarak bilinmektedir. Bunun da en yaygın semptomları arasında kramplar, kas zayıflıkları ve kasılmalar görülmektedir. 

Yine bir diğeri olan ezilmelerde dışarıdan bir tepki alınmasıyla yumuşak dokuda oluşan hasarlardır. Sert bir şekilde alınan darbe sonucu oluşabilmektedir. Halk arasında kan oturması, çürüme, morarma gibi terimlerle anılsa da kan damarlarının o bölgede hasar görmesi ile cilt altında oluşan renk değişimlerine sebebiyet vermektedir. 

Akut yumuşak doku yaralanmaları sonrasında uygulanacak olan tedavi yaşanan duruma göre farklılık gösterebilir. İlk başlarda derecesine göre uygulanabilecek 20 dakikalık bir buz kompresi yapılabilecektir. Yumuşak doku zedelenmesi egzersizler sonucu meydana gelmişse bu aktivite belli bir süre bırakılmalı ya da son verilmelidir. 

Yumuşak doku Yaralanmaları Nedir
Yumuşak doku Yaralanmaları Nedir

Aşırı Kullanım Sonrası Oluşan Yumuşak Doku Zedelenmeleri

Bu şekilde olan yumuşak doku zedelenmeleri genel olarak yıllar içinde baş gösteren sonuçlar doğurmaktadır. Sürekli yapılan fiziksel aktiviteler sonrasında ortaya çıkmaktadır. Uzun süreli kullanım sonrası ortaya çıktığından dolayı zedelenmenin tedaviye zamanı kalmamaktadır. Bu da iyileşme sürecini uzatmaktadır. Bu zedelenmelerin başında bursit ve tendinit gelmektedir. 

Tendinit süreklilik arz eden hareketler sonucu ortaya çıkmaktadır. Yapılan araştırmalarda iyileşmek bilmeyen ağrı ve şişlik görülmektedir. Bu ağrı ve şişlik sonucunda sosyal yaşam sıkıntısı başlamaktadır. Yapılan sağlık kurumu ziyaretinde bu durum ortaya konmaktadır. Bu şekilde oluşan yumuşak doku tedavisi için genel olarak oluşan bölgenin dinlendirilmesi ve süreklilik arz eden hareketlerden uzak durulması gerekmektedir. Hekimin uygun gördüğü sıklık ve dozda verilen ilaçların kullanılması ve rahatlatıcı kremlerin uygulanması gerekmektedir. 

Bursit ise daha çok omuz, kalça ve dirsek de bulunmaktadır. Buralarda bulunan bursa isimli kesecikler vardır. bu keseciklerde oluşan iltihaplanmalarda bu enfeksiyonlu oluşum görülmektedir. Tekrarlayan hareketler sayesinde görülen bir enflamasyondur. Bursit olarak bilinen yumuşak doku tedavisi ise yapılan hareketin durdurulması, egzersiz sonrası ortaya çıkmışsa ara verilmesi ve hekiminizin öngördüğü ilaçların kullanılması gerekmektedir. 

Yumuşak doku zedelenmesi egzersizler neticesinde ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle de süreklilik arz eden hareketler yapılacaksa belli aralıklarla ara verilmesi uygun görülmektedir. Zedelenme görülen yer için verilen krem ya da oral ilaçlar dikkatli ve saatli bir şekilde hekiminizin uygun gördüğü şekilde kullanılmalıdır. Eğer iyileşmeyen bir durum varsa bu konuda yapılması gereken ilk şey hekiminizle yeniden görüşmek ve tedavinin farklılaşmasını isteyebilirsiniz. Ya da hekiminiz uygun gördüğü şekilde bunu yapabilmektedir. Aynı zamanda bu zedelenmeler bazı durumlarda Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon polikliniklerinde de tedavisi sağlanabilmektedir. 

Aynı zamanda yumuşak doku zedelenmesi bitkisel tedavi yöntemleri de kullanılmaktadır. Bu tedavilerin başında da kırmızı biber gelmektedir. Kırmızı biberin içinde bulunan kapsaisinin doğal bir ağrı kesici olduğu bilinmektedir. Tıbbi tedavinin yanında bitkisel tedaviyi de kullanarak çok daha kolay bir iyileşme süreci düşünülebilmektedir.  

1 Yorum

bela birşey bu zedelenme acayip aciyoo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap