Yulaf nasıl saklanır?

yulaf-nasil-saklanir-69042

Yulaf nasıl saklanır? Buğday türlerinden bir tanesi olarak bilinen yulaf salkım başaklarına sahip bir tahıllı bitkidir. Harbi salkımının uç kısmında bulunan üç..

Yulaf nasıl saklanır?

Buğday türlerinden bir tanesi olarak bilinen yulaf salkım başaklarına sahip bir tahıllı bitkidir. Harbi salkımının uç kısmında bulunan üç adet tahıl tohumu biri fakat kağıt kadar ince olacak biçimde örtünme ve ezilme işleminden geçirilir.

Öğütüldükten sonra bu hale gelmiş versiyonu mutfaklarımızda kadar gelir. Mutfaklarımızda gıda malzemesi olarak kullanılır.

Fırınlarda ekmek evlerde hamur işi ve pastanelerde sütlü tatlılar yapabilmek için kullanılan yulaf saklanmasında büyük bir emek ister.

Yulafın doğru şekilde saklanması kullanım ömrünü bir yıl kadar uzatabilirken yanlış saklandığı zaman çok kısa bir zaman dilimi içerisinde bozulabilir.

Yulaf nasıl saklanmalıdır?

Yulaf öğütülerek neredeyse oraya yakın bir yapı içerisinde olduğundan dolayı nemli ortamlarda kesinlikle bulundurulmamalıdır. Nemi doğrudan üzerine çekecek için kısa sürede yapısı bozulacaktır ve kullanılamaz hale gelecektir.

Nane temas ettiği andan itibaren kullanılamaz hale geleceği için kuru ortamlarda saklamanız çok daha büyük fayda sağlayacaktır.

Yulafı nemli yiyeceklerle yan yana saklamanız yiyeceklerin üzerindeki nem oranını yulafa geçireceği için yine yapısının bozulmasını sağlar. Saklama kabının içerisinde buzdolabında kapağı kapatılarak saklamak oldukça mantıklı olacaktır.

Belirli aralıklarla yulafı havalandırmak rutubetsiz ve az miktarda güneşe çıkarmak daha sağlıklı bir muhafaza etme şansı sunacaktır.

Temel mantığında karanlık ortamlarda nemsiz bir şekilde saklanmalıdır. Nadiren havalandırma işlemi daha uzun süre kullanılabilmesi için yapılır.

Bu lafların ezilmiş versiyonlarını camdan yapılmış olan muhafaza kapları içerisinde saklayabilirsiniz.

Cam kavanozların vakumlu anabilir kapaklarının içerisinde sakladığınız zaman yulaf ve yulaftan yapılmış tüm ürünler daha uzun süre rahat bir şekilde muhafaza edilecektir. Cam kavanozları koyduktan sonra arada bir havalandırma işlemini gerçekleştirmeniz daha uzun süre kullanımını arttırabilir.

Karanlık bir ortam içerisinde diğer baharatların uzun yanında bulundurmanız herhangi bir sıkıntı oluşturmaz. Önemli olan karanlık ortam içerisinde etrafında nem bulunmayacak şekilde saklanmalıdır. Ortalama 25 derece sıcaklığa kadar rahat bir şekilde saklayabilirsiniz.

Oda sıcaklığı çok soğuk olduğu zaman yine muhafaza etmenizi de büyük bir önem vardır. Uzun süre saklayabilmek için arada bir havalandırmak son derece işinize yarayacak önemli tüyodur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap