Yoğurt Dondurucuda Nasıl Saklanır?

yogurt-dondurucuda-nasil-saklanir-46157

Yoğurt Dondurucuda Nasıl Saklanır? Sütten elde edilen yoğurt probiyotikler açısından zengin bir ürün olduğu için kemiklere ve gelişime oldukça faydalı bir ürün..

Yoğurt Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Sütten elde edilen yoğurt probiyotikler açısından zengin bir ürün olduğu için kemiklere ve gelişime oldukça faydalı bir üründür. İnsan sağlığına bu kadar avantajı bulunduğundan dolayı hızlı bir şekilde tüketilmesi ve korunması gerekir.

Yoğurt Yapı itibariyle çabuk bozulmaya meyilli bir gıda olduğundan dolayı bozulduktan sonra tüketilmemesi gerekir. Bol miktarda bakteri üretebilen yoğurt bozulduktan sonra hem kokusuyla hem de tadıyla insan sağlığı için zararlı olacak.

Bu nedenlerden ötürü yoğurdu bekletmeden tüketmeniz gerekiyor. Bununla birlikte yine de elinizde fazla miktarda yoğurt bulunuyorsa profesyonel bir şekilde saklayarak Yurdumuzu biraz daha uzun bir süre muhafaza edebilirsiniz. Yoğurt muhafaza etmenin yöntemleri;

Yoğurdun büyük bir bölümü sudan meydana gelir ve evde yaptığınız yoğurtlar marketten aldığınız yurtlara göre daha çabuk bozulur.

Nedenlerden ötürü ev yapımı yoğurtlarınızı yaptıktan sonra en fazla bir hafta içerisinde tüketmeniz gerekiyor tüketmediğimizde takdirde yoğurtla ekşimeye ve koku değiştirmeye başlarlar.

Hazır yoğurtların içerisinde bulunan bir takım koruyucu katkı maddelerinden dolayı bozulma süresi biraz daha uzun olmaktadır.

Bu duruma rağmen günümüzde birçok insan ev yapımı yoğurdu tercih etmeye devam ediyorlar. Dondurucuda uzun süre muhafaza etmeye uygun bir gıda olmadığından dolayı yapısı gereği son derece hızlı bir şekilde bakteri üreten.

Dondurucuya koymuş olduğunuz yoğurtlu Evinize daha uzun süre bozulmadan kalabilmesi için öncelikle saklama kabının ağzını hava almayacak şekilde kapatmanız gerekiyor.

Dondurucuya koydunuz yoğurtları bir cam kase ya da kavanoz içerisinde saklayabilirsiniz bu şekilde cam Yoğurdun kullanım süresini arttıracaktır.

Dondurucuda saklama ya çalıştığınız yoğurtların izin muhafaza süresi en fazla iki haftada olmaktadır iki hafta sonra dondurucuda olsa bile yine bozulmaya başlayacak.

Saklama esnasında metal bir cisim ile kesinlikle temas ettirmeyiniz gerekiyor çünkü içerisinde metal bir madde kullanıldığında yoğurt tekrardan sulanır ve hızlı bir şekilde bakteri üretmeye başlar.

Süzme yoğurtlarımızın üzerine tuz eklediğiniz zaman ve nemli bir bez ile ağzını kapattığınızda dondurucuda muhafaza etmeniz de Herhangi bir sıkıntı bulunmaz.

Koşullar Her ne olursa olsun yoğurtlarınızı buzdolabında İki haftadan daha uzun süre tutmayınız. Sağlık açısından son derece zararlı bir hale gelebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap