Yıldız Anason Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Yıldız Anason Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Yıldız anason, yağı ve çayının kullanımı yaygın olan bir bitkidir. Mide ve bağırsak sorunlarına iyi gelen faydaları vardır. Aşırı doz zararlıdır.

Yıldız Anason

Yıldız Anason Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Göze çarpan şekli, insan sağlığına olan etkisi ve lezzeti ile eşsiz olan yıldız anason adını yıldız görünümlü meyvelerinden alan bir bitkidir. Yıldız anasonun anavatanı Güney Çin’dir. Bu nedenle Çin Anasonu olarak da bilinmektedir. Hint ve Endonezya, Tayvan, Kore gibi Uzakdoğu ülkelerinde de yetiştirilmektedir.

4-9 metre boyuna kadar ulaşabilen ağaçlarda büyüyen Yıldız anason meyveleri olgunlaşmadan toplanmaktadır. Güneş görmeyen bir yere serilerek kurutulmaktadır. Kurumuş olan meyveler bu haliyle kullanılabildiği gibi yağı çıkartılarak da kullanılmaktadır.

Yıldız anason, tohum olarak kullanılan anason ile aynı olduğu düşünülse de ikisinin tek benzer yanı Anethole denilen uçucu bir yağ bulundurmalarıdır. Anethole fenolik bir eterdir, idrar ve balgam söktürücü özelliği ile bilinmektedir.

Yıldız anason, anasondan daha ucuz olduğu için daha çok tercih edilmektedir. Hatta bu nedenle bazı içkilerin yapımında anason yerine yıldız anason kullanılmaktadır.

Yıldız anason son zamanlarda ülkemizde de oldukça popüler olan bir bitkidir. Özellikle pastacılık ve ilaç sanayisinde karşımıza çıkmaktadır. Meyvelerinden elde edilen yağı aromaterapi için de kullanılmaktadır.

Yıldız Anason Nasıl Saklanır?

Yıldız Anason Yemeklerde Nasıl Kullanılır

Ülkemize yabancı olan, belki de bizim ilk defa duyduğumuz bir bitki olan yıldız anason ile karşılaştığımızda Yıldız anason nasıl saklanır sorusu aklımıza ilk gelen sorulardan biridir.

Yıldız anason meyveleri toplandıktan sonra gölge bir yere serilerek kurutulur. Kurutulan yıldız anason cam kavanozlarda nemsiz ve kuru ortamda gönül rahatlığıyla saklanabilir.

Yıldız anason yağı, cam şişede güneş almayan bir yerde oda sıcaklığında saklanmalıdır. Böylelikle yapısı zarar görmeden ve bozulmadan kolaylıkla muhafaza edilebilir.

Yıldız Anason Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Yıldız anason yemeklerde nasıl kullanılır sorusunun cevabı için Uzakdoğu mutfağına bakmak mantıklı olacaktır. Yıldız anason daha çok Çin, Hint gibi Uzakdoğu ülkelerinde yemeklerde kullanılmaktadır. Genellikle tatlı ve pasta yapımda kullanılmasına rağmen Hint mutfağında tuzlu yemeklerde de kullanıldığı görülmektedir.

Yıldız anason yağı kullanımı yaygın olduğu gibi kurutulmuş yıldız anason da çay olarak oldukça fazla tüketilmektedir. Birçok faydası bulunan bu bitki, çay olarak demlendiğinde lezzeti daha çok anlaşılmaktadır.

Regl düzensizlikleri yaşayan, uyku problemi olan, kas ağrıları çeken kişiler tarafından son zamanlarda yıldız anason çayı oldukça fazla tercih edilen bir seçenek haline gelmiştir.

İçecek gruplarında da oldukça fazla kullanılan yıldız anason, genellikle şaraplarda aroma verici olarak kullanılır. Doğal meyve sularında ve şuruplarda da ferahlatıcı etkisinden dolayı kullanılmaktadır.

Yıldız Anason Faydaları

Eşsiz lezzetiyle tadı damağınızda kalan yıldız anasonun tüketilmesinin ve dünyaya yayılmasının en büyük sebeplerinden biri de hiç şüphesiz ki insan sağlığına olan faydalarıdır. Yıldız anason faydaları saymakla bitmez, hala araştırılan bu konuda bu zamana kadar tespit edilen faydaları şunlardır:

 • Mide ve bağırsak sorunlarına iyi gelir. Özellikle gaz sorunlarına en etkili çözümlerden biridir. Hazımsızlık ve iştahsızlığın da ortadan kalkmasına yardımcı olur.
 • Uyku problemleri yaşayan kişilerin uykuya kolay dalmasını sağlar. Yıldız anason melatonin hormonun salgılanmasını sağlar bu nedenle vücudun rahatlamasını sağlar ve uykuyu tetikler.
 • Bağışıklığın güçlenmesini sağlar.
 • Antioksidan kaynağı olan yıldız anason vücudumuzu hasar yapıcı maddelerden arındırır.
 • Solunum yolu enfeksiyonu, öksürük, atım, bronşit, nefes darlığı gibi şikayetleri azaltmaktadır.
 • Kan dolaşımının düzenlenmesini sağlar.
 • Yıldız anason çayı ve meyvelerinden elde edilen yağı ishalin durmasına yardımcı olur.
 • Kalbin kuvvetlenmesini sağladığı görülmüştür.
 • Regl kanamalarını düzenler, anne sütünün artmasını sağlar.
 • Güney Koreli bilin insanları yıldız anason bitkisinin özütlerinin maya enfeksiyonuna iyi geldiğini açıklamıştır.
 • Gargara yapılara düzenli kullanıldığında ağızda oluşan iltihapları giderir.

Yıldız Anason Nelere İyi Gelir?

Faydaları saymakla bitmeyen yıldız anason birçok rahatsızlığı engellemektedir. Yıldız anason nelere iyi gelir: uyku düzensizliklerine, mide ve bağırsak rahatsızlıklarına, regl düzensizliklerine, anne sütü az olan annelerin sütlerinin artmasına, ağrı kesici özelliği ile kas, eklem ve baş ağrılarına iyi gelmektedir.

Anti bakteriyel özelliği sebebiyle vücuttaki bakterilerin çoğalmasını engellemektedir. Bu nedenle grip ve nezle gibi hastalıkların daha çabuk atlatılmasını sağlamaktadır.

İltihaplanma ya da sivilce oluşumuna engel olduğu da bilinen özelliklerindendir. Bu nedenle yıldız anason yağı kozmetik ürünlerin içeriğinde kullanılmaktadır.

Yıldız anason çayı anne sütünün kalitesini arttırarak bebeğe daha faydalı bir besin sağlamaktadır. Bu nedenle sütü azalan anneler tarafından tercih edilmektedir.

Yıldız anason aromaterapi alanında da en yaygın kullanılan bitkidir. Birçok kişi yıldız anason yağı ile uygulanan terapilerden memnun kaldığını belirtmiştir. Stres, gerginlik ve dikkat dağınıklığına iyi gelmektedir.

Doktor bilgisi dahilinde sindirim sorunu yaşan bebeklere doktor tavsiyesine uygun miktarda yıldız anason çayı içirilebilir. Böylelikle bebeklerin yaşadığı rahatsızlık da giderilebilir.

Yıldız Anason İçindeki Vitaminler

Birçok faydası bulunan yıldız anasonun faydaları içerisinde bulunan mineral ve vitaminlerle doğru orantılıdır. Yıldız anason içindeki vitaminler: C, A, D, B6 ve B12 vitaminleridir. Ayrıca Yıldız anason, potasyum, kalsiyum, demir ve magnezyum gibi vücudumuza yararlı mineralleri de içerisinde bulundurmaktadır.

Yıldız Anason Kalorisi

Uzakdoğu mutfağında yüzyıllardır kullanılan yıldız anason hakkında hala pek çok araştırma yapılmaktadır. Bu araştırmalardan biri de yıldız anason kalorisi olmuştur. Araştırmalar sonucu elde edilen verilere göre 100 gram yıldız anason yağı 337 kaloridir.

Yıldız Anason Zararları

Yıldız anason da faydalı olan her bitki gibi yanlış kullanım ya da aşırı doz kullanım sonucu bizlere zararlı olabilmektedir. Yıldız anason zararları herkeste farklı bir şekilde ortaya çıkabilir ya da bazı insanlar hiçbir yan etkisini görmeyebilir. Bu nedenle kullanmadan önce doktorunuza başvurmanız ve onun yönlendirmesiyle kullanmanız önerilmektedir.

Yıldız anason bitkisine alerjisi olan bireylerde kaşıntılı döküntüye ya da iltihaplanmaya sebep olabilir. Çayı fazla tüketildiğinde aşırı uyku isteğine sebep olabilir. Sütü az olan annelere yararlı olsa da hamilelik döneminde kullanılması önerilmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap