Yesügey İsminin Anlamı

Yesügey İsminin Anlamı

Bebekleri için tarihin önde gelen isimlerinden seçmek isteyenler detaylı bir araştırma yapmaktadır. Bazı kişiler çocuğunun ismini, tanınmış liderlerden ya da ismi nam salmış kişilerden seçmek ister. Yesügey karşımıza çıkan isimlerden birisidir. Yesügey isminin anlamı nedir diye baktığımızda Moğol hükümdarının adı olarak görmekteyiz.

Cengiz Han’ın babası ve Kubilay Han’ın kardeşi olarak bilinen Yesügey 1134-1171 yılları arasında yaşamıştır. Moğollara göre 9 sayısı uğurlu sayılır. O yüzden Yesügey isminin anlamı da “9 gibi” demektir. İsmin diğer anlamlarına baktığımızda tarihteki öneminden dolayı kardeş, cenk, Türk, hükümdar anlamlarına da geldiğini görmekteyiz.

Yesügey erkek çocuklarına verilen bir isimdir. Türkçe kökenlidir. Oğullarının mert ve cengaver olmalarını isteyen kişiler bu ismi tercih edebilir. Yesügey Kur’an da geçiyor mu diye araştırdığımızda geçmediğini görmekteyiz.

Yapılan istatistiklerde bu ismin ülkemizde kullanılmadığını görmekteyiz. Bir ilke imza atmak isteyenler ismin derin anlamlarını yeterli inceleyerek kararlarını verebilir. İsim Türkiye sıralamasında en çok kullanılan 42.517’inci isimdir. Erkek isimleri arasında ise 12.328’inci sırada yer almaktadır.

Ülkemizde olmamasına rağmen isimle ilgili yapılan tüm analiz sonuçları da kişilerle paylaşılmaktadır. Bu sonuçları inceleyerek de kararınızı netleştirebilmeniz mümkündür. Yesügey isminin analizinde bu isimde olan kişilerin mücadeleci bir ruha sahip oldukları görülür. Fedakar ve merhametli kişilerdir. İyilik yapmayı ve başkalarına faydalı olmayı severler. Bunun için de elinden geleni yaparlar. Etrafında fazla dostları bulunur. Şefkatli ve iyi yürekli olmaları onların çok dost edinmesini sağlar.

İyi yönleri arasında hırslı ve kararlı olmaları göze çarpar. Herhangi bir işe başlarken onu en iyi şekilde yapmayı planlarlar. Kararlı, sezgileri yüksek, gizemli, karizmatik kişilerdir. Hiç kimse onları kararından caydıramaz. Gerektiğinde korkularıyla yüzleşmesini de bilirler.

Kötü yönleri için rahatına düşkün oldukları söylenebilir. Zevke ve sefaya düşkün oldukları için bu durum bazen sorun yaratabilmektedir. İşlerini erteleme durumu da bazen sıkıntı oluşturabilir. Kararsızlık yaşadığı konular ve olaylar da gündeme gelebilmektedir.

Fiziksel özellikleri, öncelikle uzun boylu olmalarıyla dikkat çekmeleridir. Dik omuzları vardır. Dalgalı saçlar, açık renk gözler ve düzgün yüz hatları ile dikkat çekici kişilerdir. Ses tonları insana güven verir.

Çocuğunuz sizin en değerli varlığınızdır. Onun için en güzel ve ona yakışacak ismi bulmaya çalışırsınız. Araştırmalarınızı yaparken isimlerle ilgili yapılan kişilik analizlerini de incelemenizi önermekteyiz. Yesügey isminin kişilik analizi incelendiğinde bu kişilerin engellerle mücadele edebilecek bir yapıda olduklarını görmekteyiz. İçinde bulundukları sıkıntılardan kurtulmak için mücadele güçleri oldukça fazladır. Geçmişte yaşadığı başarısızlıklardan da ders alarak geleceğe daha emin adımlarla yürürler. İnatçı bir kişiliklerinin de olduğu söylenebilir.

Seçim yapacağınız ismin caiz olup olmadığı konusunu araştıranlar da bulunmaktadır. Çünkü uygun olmayan isimlerin çocuklara verilmesi hem yasak hem de sakıncalıdır. Yesügey ismi caiz mi diye baktığımızda sakıncalı isimler içinde olmadığını görmekteyiz.

Eğer bu isme yakın olan isimler de ilginizi çekiyorsa onlarla ilgili bazı önerilerimiz de olacak. Ses ve harf bakımından uyum sağlayan isimler her zaman araştırılır. Yesügey ismine benzeyen isimler; Yesari, Yenisey, Yenigey, Yalın, Yalınay, Yelen, Yekta, Yeğin, Yelin, Yeliz, Yeniay, Yenay, Yesur gibi erkek ve kız isimleri örnek verilebilir.

Seçim yapılacak olan ismi taşıyan ünlüler var mı araştırması da hep yapılır. Yesügey ismini taşıyan ünlüler için futbolcu Seyfettin Yesügey örnek gösterilebilir. İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası sanatçılarından olan rahmetli Armağan Baki Yesügey de ünlüler arasında bulunur. Görüldüğü gibi Yesügey soy isim olarak ünlü kişilerde bulunmaktadır.

yesugey-isminin-anlami-60812
Yesügey İsminin Anlamı

Yesügey isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 1 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Cengiz Han’ın babası, Kubilay Han’ın kardeşi olan Türk- Moğol hükümdarı

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Türkçe
Kuran ‘da geçmiyor.

Yesügey ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Yesügey ismini kullanan bulunmamaktadır.
İstanbul’da Yesügey ismini kullanan bulunmamaktadır.
Ankara’da Yesügey ismini kullanan bulunmamaktadır.
İzmir’de Yesügey ismini kullanan bulunmamaktadır.

Yesügey isminin Türkiye sıralaması

Yesügey en çok kullanılan 42517. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 12328. isimdir.

Yesügey isminin Harf Analizi

Kişiye Yesügey ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

Y : Geçmişten iyi ders alan manası uyandırır,duruma göre konabilirse de olmaması daha iyidir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

Ü : Engellerle mücadele eden anlamını çağrıştır ,olmaması iyidir.

G : İnatçı kişilik, gerginlik çağrıştırır, g harfinin olması iyidir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

Y : Geçmişten iyi ders alan manası uyandırır,duruma göre konabilirse de olmaması daha iyidir.

Yesügey İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Yesügey ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Yesügey isminin anlamını gözden geçirin!

Yesügey İsminin Numerolojisi

Yesügey isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

Y: yirmi sekiz
E: altı
S: yirmi iki
Ü: yirmi altı
G: sekiz
E: altı
Y: yirmi sekiz
TOPLAM: 124

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap