Yeşil Mercimek Nasıl Saklanır?

yesil-mercimek-nasil-saklanir-22087

Yeşil Mercimek Nasıl Saklanır? Yeşil mercimek yapısı itibariyle bol lifli ve protein değeri yüksek bir baklagildir. Bitkisel protein açısından son derece yükse..

Yeşil Mercimek Nasıl Saklanır?

Yeşil mercimek yapısı itibariyle bol lifli ve protein değeri yüksek bir baklagildir. Bitkisel protein açısından son derece yüksek bir değere sahip olduğu için düzenli tüketimler de vücudun daha dirençli hale gelmesini sağlamaktadır.

İçerisinde bulundurduğu A vitamini B1 B2 vitaminleri kalsiyum fosfor Demir sodyum elementleri sayesinde vücudun yenilenmesinde oldukça etkili bir üründür.

Ülkemizde genellikle çorbalarda ve yemeklerde kullanılan yeşil mercimeğin doktorların tavsiyesi doğrultusunda haftada 2 kez tüketilmesi bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirecektir.

Hamile kadınların sütünü arttırmada ve kemik kas yapısının güçlenmesinde oldukça faydalı sonuçlar ortaya çıkarır. Kan dolaşımınızı hızlandırır ve kalp atışının ritmini daha düzenli hale getirir.

Kabızlığın giderilmesinde insülin değerlerinin ayarlanmasında ve kolesterol düşürmede içinde bulunan Liften dolayı oldukça güçlü bir yardımcı maddedir.

Yeşil mercimek nasıl saklanır?

Yeşil mercimeğin satın alırken üzerindeki son kullanma tarihine mutlaka dikkat edin.

Ortalama bir yıllar lafını bulunduğu için ihtiyaç fazlası kesinlikle alınması gerekiyor.

Satın aldığınız yeşil mercimeğin izi direkt güneş ışığı almayacak nem ve rutubetin bulunmadığı serin bir ortamda saklayabilirsiniz.

Genellikle mutfak dolapları yada kilerler bunlar için uygun alanlardır.

Saklama işlemi gerçekleştirmek için bez torbalarda ya da cam kavanozlarda bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Yeşil mercimeğin saklarken torbanın ya da kavanozun içine az miktarda tuz ve defne yaprağı eklerseniz nem ve rutubetin giderilmesini üzerinde kurtlanma olayının engellenmesini sağlarlar.

Fazla miktarda saklamış olduğunuz ürünü geniş bir tepsiye yayarak böceklenmenin önüne yine geçebilirsiniz.

Fazla yeşil mercimeğin iz bittiği zaman kullanılmış olan kavanoz veya torbaları deterjan ile temizlemeniz gerekiyor.

İçerisinde bakteri oluşmaması için mutlaka rutubetin olmadığı bir alanda kullanmanız önemlidir.

Çorbalarda yoğun bir şekilde kullanılan yeşil mercimek çocukların gelişiminde oldukça önemli faydaları bulunan bir besindir.

Özellikle şeker hastalarında insülin değerini düzenleyici etkilere sahip olması çorbalarla beraber tüketimini arttırmaktadır.

Ergenlik çağındaki çocukların düzenli bir şekilde kullanması kemik yapısını güçlendirir. Hamile annelerin düzenli bir şekilde kullanıyor olması süt kalitelerini arttıracaktır.

Düzenli kullanımlarında Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi ve kemiklerin güçlenmesi gibi oldukça önemli faydaları bulunan değerli bir besindir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap