Yeşil Mercimek Nasıl Saklanır? Yemeklerde Kullanımı, Kalorisi ve Faydaları

Yeşil mercimek kavanozda muhafaza edilir. Farklı yemeklerin içinde de kullanılır. Yüksek besin değerleri ile fayda sağlar. 100 gramı 300 kaloridir.

Yeşil Mercimek

Baklagiller familyasından olan yeşil mercimek Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biridir. Ana vatanı Orta Asya olan bu baklagilin ülkemizde yetişebilmesi için en uygun koşullar Güneydoğu Anadolu, Ege ve Marmara Bölgeleri’nde sağlanabilmektedir.

Yeşil mercimek düşük kalorisi ve düşük kolesterol içermesi sebebiyle bizler için oldukça yararlı bir besindir. İçinde bulunan vitaminler sayesinde vücut sağlımızın en iyi dostlarından biridir.

Mutfağımızda sık sık kullandığımız yeşil mercimek yüksek protein içerdiği için sporcular tarafından çok fazla tercih edilmektedir. Gelin şimdi hep beraber yeşil mercimek nasıl saklanır, yararları, zararları nelerdir, içindeki vitaminler nedir bunlara bir göz atalım.

Yeşil Mercimek Nasıl Saklanır?

Bakliyatları kiloluk poşetlerle aldığımız için tek seferde tüketmemiz mümkün olmamaktadır. Bu nedenle genellikle bunları saklamada zorluk yaşayabilmekteyiz. Bu nedenle yeşil mercimek nasıl saklanır bakalım:

Yeşil mercimeği cam kavanozlara koyup karanlık ve nemsiz bir ortamda gönül rahatlığıyla muhafaza edebilirsiniz. Yeşil mercimek cam kavanozlarda saklanabileceği gibi pamuk bezlere koyulup da saklanabilir. Bezlere koyduğunuz yeşil mercimeklerinizi serin ve kuru bir yerde saklamalısınız.

Yeşil mercimek ya böceklenirse ya ıslanırsa diye endişe ediyorsanız, bu konuda risk almak istemiyorsanız yeşil mercimeğinizi haşlayıp buzdolabınızın derin dondurucu kısmında saklayabilirsiniz.

Yeşil mercimeği dondurucuda saklamak için yapmanız gereken ilk şey onu doğru bir şekilde haşlamak olacaktır. Bunun için yalnızca su, yeşil mercimek ve tencereye ihtiyacınız vardır. Yeşil mercimeği haşlarken fazla haşlanıp dağılmamasına özen göstermelisiniz.

Haşlanan mercimeği süzdükten sonra soğumasını bekleyin. Soğuyan yeşil mercimekleri porsiyonlara ayırıp buzdolabı poşetlerine doldurun, poşetlerin içindeki havayı boşaltın ve ağzını sıkıca kapatın.

Bu yöntem hem pratik hem de zaman açısından ekonomiktir. Bu nedenle oldukça fazla başvurulan bir yöntemdir.

Yeşil mercimek yemeği ya da salata yapacağınız zaman derin dondurucudaki yeşil mercimeklerinizin buzlarını çözdürmeden kullanabilirsiniz. Yeşil mercimek dondurucu kısmında 12 ay boyunca muhafaza edilebilir.

Yeşil Mercimek Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Yeşil mercimek içerisinde zengin bitkisel protein bulunduran bir besin olduğu için vücudumuz için oldukça faydalıdır. Bu nedenle mutfağımızda, farklı fonksiyonlarla yeşil mercimeği kullanmaktayız. Yeşil mercimek yemeklerde nasıl kullanılır merak ediyorsanız işte cevabı:

Yeşil mercimek yemeği, yeşil mercimeğin en çok bilinen kullanım şeklidir. Halk dilinde kara şimşek olarak andığımız yeşil mercimek soğan ve salçanın o harika birleşmesi ile bir araya gelince eşsiz bir lezzet haline gelmektedir.

Yeşil mercimek çorbası, yeşil mercimek yemeğinden sonra en fazla tüketilen çeşittir. İçine erişte de koyunca güzel bir ana yemek haline gelmektedir. Erişte tercihe bağlı olmasına rağmen yeşil mercimek çorbasını daha lezzetli bir duruma getirmektedir.

Formda kalmak istiyor ya da klasik salatalardan sıkıldıysanız yeşil mercimek salatası tam size göre. Önceden haşlayıp dondurucuya kaldırdığınız yeşil mercimeklerinizi buzluktan çıkarıp buzunun çözülmesini beklerken salatanızı hazırlayın ve yiyeceğiniz porsiyon miktarına göre yeşil mercimeği salatanıza koyup karıştırın. İşte size hem protein hem de lif açısından zengin bir salata.

Kıyma sevmiyorsanız ya da evde kıymanız yoksa ama canınız karnıyarık çektiyse o zaman yeşil mercimek yine en iyi tercih olacaktır. Sotelenmiş soğanla birleşen yeşil mercimek patlıcanların üstüne konur ve böylece kıymanız olmasa bile güzel ve lezzetli bir karnıyarık elde edebilirsiniz.

Yeşil Mercimek Faydaları

Mutfağımızın en güzel üyelerinden olan, kara şimşek olsa da yesek diye iç geçirdiğimiz yeşil mercimek mutfağımızın en sağlıklı üyelerinden biridir. O halde yeşil mercimek faydaları nelerdir biraz buna değinelim:

·       İçerisinde bulunan demir minerali sayesinde kansızlık sorununa çözüm sağlar. Bol kan yapımına yardımcı olur.

·       Bol lif kaynağı olduğu için bağırsakların güzelce çalışmasını sağlar.

·       Anne sütünü arttırır böylelikle emziren annelere ve bebeklerine oldukça faydalıdır.

·       Halsizliğe ve yorgunluğa iyi gelir. Enerji verir.

·       Lif kaynağı olduğu için uzun süre tok tutar.

Yeşil Mercimek Nelere İyi Gelir?

İçerisinde pek çok vitamin ve minarel bulunduran yeşil mercimek pek çok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Yeşil mercimek nelere iyi gelir gelin biraz inceleyelim:

Folik asit kaynağı olduğu için kemik erimesini önler, riski azaltır. Folik asitin sayesinde ergenlik, gebelik gibi durumlarda oluşan hormonel dengesizliği düzenler.

Kan şekeri seviyesini düzenleyerek açlık ve tokluk düzenlemesini yapar. Kanserli hücreler ile savaşır. Düşük kolesterollü bir besin olduğu için yüksek kolesterolü önler.

İçerisinde demir minerali bulunduğu için yorgunluğu önler, kan yapımını sağlar. Böbrek sağlığını koruduğu da araştırmalar sonucu elde edilen bir diğer faydasıdır. Protein bakımından zengin olduğu için kas sistemini güçlendirir.

Yeşil Mercimek İçindeki Vitaminler

Yeşil mercimek içerisindeki vitaminler A, B, C, K, B1 ve B2 vitaminleridir. Bunların yanında kalsiyum, çinko, potasyum, demir ve sodyum gibi mineraller bakımından da zengindir. Ayrıca içerisinde folik asit de bulunduğu için vücut için oldukça yararlıdır.

Yeşil Mercimek Kalorisi

Yeşil mercimek geçmişten günümüze herkesin evinde bolca tükettiği bir besin olmasına rağmen son zamanlar da diyet yapan ya da daha sağlıklı beslenmeye çabalayan kişiler için oldukça fazla tercih edilmektedir.

Tabii bu durum sonucunda en çok merak edilen şey de yeşil mercimek kalorisi olmaktadır. 100 gr yeşil mercimeğin 280-300 kalori civarı olduğu belirlenmiştir. Yapılan yemeğe göre kalori miktarı artabilir.

Yeşil Mercimek Zararları

Faydaları saymakla bitmeyen yeşil mercimek çok fazla tüketildiğinde birtakım rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Yeşil mercimek zararları daha çok abartılı bir şekilde tüketildiğinde ortaya çıkar.

Yeşil mercimek fazla tüketildiği takdirde: Lif bakımından zengin olduğu için fazla tüketimi sonucu ishal sorunuyla karşılaşılabilir. Fazla enerji veren bir besin olduğu için vücutta yorgunluğa yol açabilir. Mide fesadına sebep olabilir. Bu nedenle haftada 2-3 gün tüketilmesi önerilmektedir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap