Yerli Otomobil Merkezinde İnşaatın Son Hali Görüntülendi

Yerli Otomobil Merkezinde İnşaatın Son Hali Görüntülendi

Yerli Otomobil Merkezinde İnşaatın Son Hali Görüntülendi. Türkiye’nin ilk otomobili olma ünvanını taşıyan TOGG adıyla da yapımıyla da Türkiye’nin gözdesi konumuna geldi. Devrim otomobilinden sonra ilk defa yerli üretim müjdesi verildi. Türkiye’nin otomobili olarak tanıtımı 2019 yılında gerçekleşen ve prototip olarak sergilenen araçlar gerek teknolojisi gerekse görünümü ile dünya basının da ilgisini çekmiş oldu.

Yerli otomobil olarak fabrikası da Bursa’da açılması sağlandı. 18 Temmuz 2019 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımı ile ilk temel atma programı gerçekleşti. Çalışmaların hız kesmeden devam ettiği verilen bilgiler arasında yer almaktadır. TOGG Türkiye’nin yerli ve milli gururu olma yolunda emin adımlarla üretimi gerçekleştirilmeye fabrika biter bitmez başlanacağı verilen bilgiler arasında yer almıştır.

Her geçen gün basının büyük ilgi gösterdiği yerli otomobil fabrikası hız kesmeden inşaatı devam etmektedir. Kısa sürede çok ciddi adımların atıldığı fabrikanın zemin güçlendirme işlemleri tamamlanmak üzere olduğu basın organları ile paylaşılmıştır. Dünya’nın gözü bu son teknoloji harikası yerli otomobil üretiminin üzerinde olduğu bilinen bir gerçektir.

Bakıldığında bu fabrikanın bölgenin gelişmesi açısından da önemli olduğu belirtildi. Hem istihdam olanakları hem de bölgeye katacağı ziyaretçi sayısı kapsamında büyük bir oluşum sağlanacağı kamuoyu ile paylaşıldı. 2021 yılı itibariyle bitmesi öngörülmüş olsa da 2020 yılının başından beri yaşanan ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından Pandemi olarak ilan edilen koronavirüs salgını nedeniyle inşaatın tarihi biraz daha uzatılmış durumdadır.

Yerli Otomobil Fabrikasının Maliyeti

Yerli Otomobil Fabrikasının Maliyeti

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu tarafından finanse edilen ilk yerli otomobil fabrikası maliyet olarak 22 milyar Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından da destek verilen projeye yol ve ıslah çalışmaları açısından destek sağlamaktadır. Bu da bu konuda büyük özverinin olduğunu göstermektedir.

TOGG gerek teknolojisi gerekse de görünümü ile bakıldığında muhteşem bir detay olarak dikkat çekmektedir. Yıl içerisinde 175 bin adet araç üretimi planlanan fabrika yerli otomobil üretiminde dünya üzerinde yer edinmek üzere misyon edinmiştir. İstihdam olarak da 4 binin üzerinde personel alınacağı verilen bilgiler arasındadır.

TOGG aynı zamanda fiyatı ile de ilgi çekicidir. Yerli üretim olması nedeniyle tüm parçalarının Türk mühendisliğinin zekası ile birleşecek olması fiyat olarak da bunu etkilemektedir. TOGG fiyatı ile yüzleri güldürmeye geleceği açıklanmıştır. Yapılan araştırmalarda kendi sınıfındaki ithal otomobillerin yarısı fiyatına satılacağı duyurulmuştur.

Yerli Araç Fabrikası Nerede?

Yerli Araç Fabrikası Nerede?

Bütün bu verilen bilgiler ışığında okuyucuların en çok arama yaptığı konulardan bir tanesi de yerli otomobil fabrikası nerede şeklinde olmaktadır. Yapılan birçok araştırma neticesinde Bursa’nın Gemlik İlçesinde kurulmasına karar verilmiştir. Burada yer alan ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait olan arazi üzerinde kurulması kararı alınmıştır.

Bu fabrikanın yapım aşamasında da istihdam konusunda ciddi bir işgücü sergilenmiştir. Yerli otomobil için kurulan fabrika inşaatında 2 bin işçinin çalıştığı bilgisi yer almaktadır. TOGG yerli ve milli sermayenin göz bebeği olarak görülmektedir. Bu nedenle birçok iştirakçi bu projeye gönül vermiştir.

TOGG Türkiye’nin Otomobil Girişimi Grubu’nun kısalması ile isim verilmiştir. Bu da ilk yerli otomobil anlamında yüksek teknolojili TOGG araç üretimi yapmanın gururunu her anlamda yaşatmaktadır. Tarihte Devrim otomobilinden sonra ilk defa 2019 yılında böyle bir projenin tanıtımı yapılmıştır. O dönemdeki talihsizliğin yaşanmaması adına ciddi anlamda güç ve emek sarf edilmektedir. Türk mühendisleri ve iş insanlarının bir araya gelerek bu konuda destek vermeleri de projenin gelişim göstererek hayata geçmesini sağlamışlardır.

18 Temmuz 2019 yılında temel atma çalışmaları yapılan TOGG otomobil fabrikasının yapım aşamasının bir yıl içinde tamamlanması ön görülse de Tüm Dünyayı sarsan salgın neticesinde 2021 yılının ortalarında biteceği konusunda söylentiler paylaşılmıştır. Yerli otomobil yerli üretim ve tamamen yerli işçilik ile birlikte 2032 yılı sonuna kadar 4 binden fazla istihdamın oluşacak olması da bölgeye hareketlilik katmaya yetecektir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Bizden Haberdar Ol