Yeni Teflon Tavalar ve Tencereler Nasıl Yıkanmalıdır?

Tava ve tencere almadan önce bazı kullanım standartlarını ön plana çıkarmak gerek. Örneğin alacağınız tavayı hangi amaçla kullanacağınız ya da tencereyi ne için kullanacağınız bunlar arasında sayılabilir.

Malzemenin teflon olması ise mutfakta uygulanacak onlarca farklı metot için en büyük avantajlardan birisidir. Çünkü diğer tencereler gibi yapışma ya da yanma gibi sorunlarla karşılaşmanız olası değildir.

Artık günümüz pratik lezzetlerinden veya geleneksel tatlardan bir tarif seçtiğimizde mutlaka pratik olmasına dikkat ediyoruz. Dolayısıyla pratiklik bu noktada yiyeceğin tavaya yapışmaması olabiliyor. Tek büyük etkenin çizilme durumu olduğunu söylemeliyiz.

Keza teflon kimyasal bir bileşen olarak ortaya çıkmış ve ticari olarak kullanılmaya başlanmıştır. Çizilen teflon yüzeylerde pişirilen yiyecekler ise ısıyla beraber ortaya çıkan bir takım kanserojen maddeye sebebiyet verebilir.

Yeni Teflon Tavalar ve Tencereler Nasıl Yıkanmalıdır?
Yeni Teflon Tavalar ve Tencereler Nasıl Yıkanmalıdır?

Teflon Tava ve Tencere İlk Defa Nasıl Temizlenir?

Teflon yüzeye sahip tava ve tencereler son dönemlerin en popüler mutfak araç gereçleri arasındadır. Bunun en temel sebebini yiyeceklerin yanmaması ya da daha basit bir şekilde yapışmaması olarak açıklayabiliriz. Bazı yiyeceklerde sürekli döndürmeniz gerekse bile etlerin yapıştığına şahit olursunuz. Oysa teflon yüzeyde böyle bir sorun yoktur.

Yıkama ve temizleme konusunda ise biraz daha hassas olmak önem arz ediyor. Çünkü çizilmesi durumunda tekrar tekrar kullanılmaması uzmanlar tarafından sürekli öneriliyor.

Bu tavsiyeye bağlı olarak çizilmiş teflon yüzeylerin sağlık açısından uygun olmadığını da belirtmekte fayda var. Temizlerken bulaşık süngerinin telli kısmı değil sünger kısmı kullanılabilir. Ovalarken tel, çatal, bıçak gibi sivri uçlu araçların kullanılmaması önemlidir.

Yine içerisinde pişen yemekleri karıştırırken ya da etleri çevirirken metal bir araç kullanmamak gerekiyor. Bunun yerine tahta araçlar tercih edilebilir. Tıpkı genel temizliğinde olduğu gibi yeni aldığınızda da bazı temel temizlik kurallarına uymanızda fayda var.

Yeni aldığınızda ilk yapmanızı tavsiye edeceğimiz işlem süt kaynatmak olacaktır. Bir miktar sütü teflon tavada ya da teflon tencerede kaynatmanız kimyasalın zararlı yanlarının yok edilmesinde önemli bir rol üstlenir. Yine karbonat ve sirke karışımıyla yeni aldığınız ürünü sterilize edebilirsiniz.

Bunun için sirke ve karbonatı teflon tencerenin içerisine atmalı ve bol su ilave etmelisiniz. Ardından ocağa alarak kısık ateşte bir süre kaynatmanız gerek. Ancak su miktarının sirke ve karbonattan çok daha fazla olması burada en temel püf noktaları arasındadır.

Muzun en müthiş özelliklerinden birisi kabuğunun temizleme aracı olarak kullanılmasıdır. Muz kabuğunun iç kısmını teflon yüzeye güzelce yedirmeniz bu temizlik için faydalı olacaktır. Sonrasında iki kaşık kadar toz şeker atarak su dahil etmeli ve kısık ateşte kaynatmalısınız.

Bunların haricinde sarımsak dilimleyerek yine su koyup kaynatmak gerçekten antibakteriyelliği açısından önemlidir. Ancak bu yöntemi uygularken sarımsak kokusunun direkt olarak tencereye nüfuz edebileceğini unutmayın. Sonrasında bulaşık deterjanı ve bol suyla yıkasanız bile sarımsak kokusunu gidermek zorundasınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap