Yemlik Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Yemlik özellikle pilav yemeklerinde kullanılır. Göz hastalıklarına iyi gelen bir bitkidir. Uygun koşullarda saklanmalı, fazlası zararlı olabilir.

Yemlik

Yemlik en kolay yetişen bitki familyasından biridir. Dağlarda, tarlalarda, çayırda kendi başına büyümeye çalışan bir bitkidir.

En çok İç Anadolu Bölgesi, Marmara Bölgesi, Karadeniz Bölgesi’nde görmeniz mümkün.  Her iklime uyum sağlayan bir bitki, çok sık karşılaşmanız mümkün. Yemlik sarı çiçekleriyle de bilinse de yerine göre pembe ve mor çiçekleri de vardır.

Bulunduğu bölgeye göre çiçeklerinde de yetiştirilmesinde farklılık gözlemlenir. Bu otunun en büyük özelliği ise hiçbir yeri çöpe atılmadan tüketilmesidir.  Özellikle İç Anadolu Bölgesinde tamamını yemeklerde kullanılıyor.

Yemlik otunu toplarken diğer yabani otlarla beraber toplamamaya dikkat etmenizde yarar var aksi halde zehirlenmelere yol açabilir. Yemlik otları hem görünüm hem de kokusu bakımdan ilgi uyandırıyor.  Çiçeklerinde böcek olabileceğinden dolayı iyice yıkanması gerekir.

Yemlik Nasıl Saklanır?         

 Yemlik otlarını her yerde görmeniz mümkün olduğundan dolayı manav ve marketlerde satılmaz. Dağlarda, tarlalarda, çayırda kendi elinizle toplayabilirsiniz. Eğer toplayamaz iseniz sonbahar ve yaz aylarında semt pazarlarının orda satan kişilerden alabilirsiniz.

Yemlik otları çok sıcak ve serin yerlerde durmayı sevmez. Bundan dolayı 10 derecenin altında, 24 derecenin üstünde saklanmamsı gerekir. Yemlikleri haşladıktan sonra buzdolabı poşetine koyup saklayabilirsiniz.

Yemlikleri buzdolabında saklamak istemezseniz kurutup çay şeklinde de tüketebiliriniz. Bir diğer saklama yöntemi ise yağ ve sirke ile içerisinde tutarak daha uzun süre kullanabilirsiniz.  Yemlikleri doğal olarak tüketmeniz size daha avantajlı hale sokabilir.

Yemlik Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Yemlik yemeklerde kullanımı en çok pilav yemeklerinde kullanıldığı bilinir. Sebebi ise hem lezzeti hem de yanındaki uyumuyla gözleri kamaştırıyor.  Pilav bulgur, yeşil mercimek, tereyağı, tuz ve yemlikle yapılan çok lezzetli bir yemektir.

Yemliği nen kadar çok atarsanız o kadar daha çok lezzetli kılacaktır. Yemlik yemeklerde kullanımı en önemli, püf noktası tereyağıdır. Yeşil mercimek ve tereyağını birlikte ocağı alınır. Daha sonra su ilave edilir. Kaynaması beklenir.

Yemlikleri ve pilavı ekledikten sonra suyu çekene kadar kısık ateşte beklenir. Yemlik yemeklerde kullanımı yanı sıra haşlandıktan sonra yeşillikler ağırlıklı salatanın içerisine de koyabilirsiniz. Zayıflamanız için birere bir yardımcıdır.

Yemlik Faydaları

Yemlik faydaları insan vücuduna katkıları saymakla bitmez. Yemliğin en etkili faydası ise kilo aldırmaz. Enerji depoladığı için güne yorgun dahi başlasanız sizi dinç tutacaktır. Bu yüzden düzenli kullanımdan sonra gözle gözükür bir zayıflama söz konusu olabilir.

Tok tutma özelliği sayesinde çok yemek yeme olayı olmaz. Mide rahatsızlığı yaşayan kişilerin de imdadına yemlik otu geliyor. Yemlik faydaları içerisinde en ilgi çeken kısımda saç dökülmelerine ve tırnak kırılmaların önüne geçmesidir. 

Tırnak ve saçlarınız gerekli olan tüm vitamin ve minerallerini karşılayarak daha sağlıklı uzamasını da sağlıyor. 

Ayrıca derin yaraların üzerine kullanıldığı takdirde enfeksiyon oluşmasına ve yaralarını daha hızlı iyileşmesini sağlıyor. Yemlik faydaları daha birçok hastalığında kurtarıcısı olmaya devam ediyor.

Yemlik Nelere İyi Gelir?

 Yemlik bitkisi 100 yıl aşkın kullanılmakta olan bir bitkidir. Öncelikle tıbbi yaralara çare olan bitki daha sonra insan vücudunda yarar sağladığı ortaya çıktı. Her yerde kolaylıkla bulabileceğiniz bir bitkidir. Yemlik otları faydalarıyla Türkiye’de ün salmış bir bitkidir.

Göz hastalıklarına iyi geldiği bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış bir bitkidir. Görme yetisini düzettiği ve renk körlüğü hastalığına yakalanmanızı engelleyen bir bitkidir. Kornea bölümünü koruyarak gece körlüğün oluşmasını da engel olur.

İçerisinde vitamin ve mineraller bulundurduğu için vücudunuzda ne eksik ise onu tamamlayarak daha konforlu bir yaşam sürmenizi sağlar. Kalp rahatsızlığı, damar tıkanıklığı ve kolesterol iyi geliyor.

Yemlik İçindeki Vitaminler

Yemlik içindeki vitaminler insan vücudunda gerekli olan vitamin ve minerallerin hepsini vücudunuzda bulundurulmasını sağlar. Yemlik otu A, B2, B6 ve C vitaminleri  bakımından diğer otlara göre daha zengin içeriğe sahiptir.

Yemlik içindeki vitaminler içerisinde en çok bulunduran vitamin ise A vitaminidir. Gözünüz için gerekli olan vitamin türüdür. Yine bünyesinde bulundurduğu B vitamini, sayesinde saçlarınızı koruyarak dökülmesini sağlar.

Ayrıca tırnaklarınızın ihtiyacı olan proteinleri de yemlik otları tarafından karşılanması mümkün. Yemlik içindeki vitaminler ile daha sağlıklı ve konforlu bir yaşam sürmenizi sağlar.

Ayrıca 12 adet mineraller bulundurması da çocuklarının kemik gelişiminde yardımcı olacaktır. Ayrıca saç uçlarınızın da çok sık kırılmasına da engel olduğu söyleniyor.

Yemlik Zararları

Her bitkinin fazlası zararlı olduğu kadar fazla tüketildiği takdirde yemlik zararları ile karşı karşıya kalmanız mümkün. Yemlik otunun çok sık tüketilmesi gerektiğini sadece hamile annelere öneriliyor. Onun dışında diyabet hastaları ve tansiyon hastaları çok sık tüketilmemsi gerekir.

Yemlik zararları biri de çok fazla deri ile temas kurulduğu zaman cildinizde kaşıntı meydana gelir. Ayrıca toplama sırasında yabani otlar ile yediğinizde zehirlenmelere ve hatta ölümlere bile yol açabiliyor.

Fazla vitamin deposu olduğundan vücudunuzun ihtiyacından fazla sayıda karşıladığı zaman vitaminlerin yan etkilerini görmeniz mümkün. Yemlik zararları olmamamsı için haftada 2 ya da 3 defa tüketilmesi gerekir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap