Yemişen Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Yemişen genelde sirke yapımında kullanılır. İdrar söktürücü özelliğinin dışında faydaları çoktur. Aşırı tüketimin baş dönmesi gibi zararları olabilir.

Yemişen

Yemişen ağacı, 3 metre uzunluğunda, çalı formunda gülgiller familyasına ait dalları grimsi tüylü yapıda çok yıllık bir bitkidir.

Yemişen halk arasında daha çok tavşan elması, ateş dikeni gibi adlarla bilinmektedir. Yemişen nerede yetişir, sorusu sıkça sorulmaktadır. Türkiye’de Güney, Orta, Kuzey Anadolu’da yetişmektedir. Özellikle Karadeniz’de yabani olarak yetişir. Dünyada ise Güney Avrupa, Kırım, Kafkasya ve İran’da yetişmektedir.

Yemişen bitkisi yaprakları mızraksı ve oval biçimdedir. Çok çiçekli bir bitkidir. Çiçekleri Nisan Mayıs Haziran aylarında açar ve 5-8 milimetredir.

Dünyada peyzaj mimarisinde park ve bahçelerde en çok kullanılan süs meyvesidir. Yemişen meyvesi küresel biçimli genellikle kırmızı, bazen sarı veya turuncudur. Kuvvet verici, idrar söktürücü, kardiyak rahatsızlıkları giderici tıbbi bir bitkidir. Dünyada yemişen gibi şifalı yabani bitkilere olan ilgi her geçen gün artmaktadır.

Yemişen Nasıl Saklanır?

Yemişen meyvesi, topladıktan 1 hafta gibi kısa zamanda tüketilecekse oda sıcaklığında rutubetsiz ortamda saklanmalıdır. Nem olmayan ve güneş görmeyen yerler oldukça uygundur.

Daha uzun sürelerde saklamak için derin dondurucuda muhafaza edilebilir. Gerektiğinde derin dondurucudan çıkarıp kullanmak sizin için pratiklik olacaktır.

Yemişen Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Yemişen ülkemizde çok fazla yetişmekte yüzyıllardır geleneksel halk hekimliğinde kullanılmaktadır. Yemişen sirkesi bitkinin en şifalı kullanım yöntemlerindendir.

Tansiyonu dengeleyici ve bağışıklığı güçlendirici etkisiyle yemişen sirkesi günlük olarak salatalara dökülerek tüketilebilir. Sebze yemeklerinin içine az miktarda bir çimdik kurutulmuş yemişen meyvesi, yaprağı ve çiçeği yakışır.

Yemişen meyvesi mayhoş tadıyla olgunlaşma döneninde taze ve çiğ olarak tüketilebilir. Kurutularak tüketildiğinde saklana süresi daha uzar. Yemişen marmelatı, yöresel olarak sıklıkla yapılan az şekerli faydalı bir kahvaltılık atıştırmalıktır.

Yemişen çayı, kurutulmuş yemişen meyveleri bitki çayının içine katılarak tüketilmektedir. Günde 1 veya 2 fincan içilen yemişen çayı stresi yok eder, derin bir rahatlama sağlar. Yemişen pekmezi yoğun kıvamıyla bünyeyi güçlendirir, canlılık ve zindelik hissi vermektedir. Kan dolaşımını ve akışını ferahlatır, damar tıkanıklıklarını giderir. Yemişen pekmezi sağlıklı kan hücresi üretiminde faydalıdır.

Yemişen Faydaları

Yemişen faydaları arasında en etkili olanı idrar söktürücü özelliği olmasıdır. Orta vadede kabızlık ve ishal gibi sorunları gidererek bağırsak sağlığını korumaya yardımcı olur. Antioksidan ve antimikrobiyaldir.

Yemişen alıç ve ahlat bitkilerinin fenol içerikleri birbirine yakındır. Yemişen ve alıç ortak ataya sahiptir. Pekmez olarak tüketildiğinde kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir. Çayı, sinir sistemine faydalıdır. Yatıştırıcı özelliği vardır.

Taze veya kuru yemiş olarak tüketildiğinde bağışıklık sistemini  kuvvetlendirir ve kalp sağlığını korumaya yardımcıdır.

Uykusuzluğa, yorgunluk ve bitkinliğe fayda sağlar. Metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını hızlandırır. Serbest Radikalleri yok ederek vücutta hastalığa yol açan organ ve doku bozulmalarının önüne geçer.

Yemişen Nelere İyi Gelir?

Yemişen neye gelir, sorusu sıklıkla sorulmaktadır. İdrar söktürücü ve sindirim sistemi düzenleyici özelliğinin yanı sıra güçlü bir kardiyak etkiye sahiptir. Genel olarak kalbi güçlendirir.

Kalbe giden ana damar, toplar damar fonksiyonlarını düzenler. Kalp krizi riskini önler. Varis hastalığını azaltır. Kalp kapak ve anevrizma rahatsızlıklarını giderir. Pek çok patojeni ve bakteriyi öldürür ve enzimleri düzenleyici özelliği vardır.

·       İdrar söktürücü

·       Kuvvet verici

·       Serbest radikalleri süpürücü

·       Böbrek rahatsızlıklarını giderici

·       Kardiyak rahatsızlıkları giderici

·       Kalp koroner arter rahatsızlığı

·       Kalp kapak hastalığı

·       Aort Kapak hastalığı

·       Aort anevrizmalarına iyi gelir.

·       Tansiyonu dengeyici özelliğe sahiptir.

·       Asd – Atriyal Septal Defekt Hastalıklarına faydalıdır.

Yemişen İçindeki Vitaminler

Yemişen içindeki antioksidan aktivite oranı 53.32 mg’dır. Yemişenin kırmızı, turuncu ve sarı olan türünde bol miktarda C vitamini ve B, B1, B6 gibi B grubunun en temel vitaminleri bulunur. Siyah yemişen içinde K vitamini bulunmaktadır.

K vitamini kanın pıhtılaşmasını sağlarken kemikleri güçlendirir. Yemişen içinde bulunan yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar. Kansızlık, diş eti kanaması gibi sorunları önler.

Yemişen Kalorisi

Yemişen kalorisi merak edilen konulardan biridir. Bitki içindeki fenolik madde oranı 23.52 mg/gr’dır. Fenol, güçlü bir antioksidandır. 100 gram yemişen 139 kaloridir. Kuru yemiş olarak sağlıklı diyet programlarında yer alır, kalorisi azdır, tokluk hissi yaratır ve yağ yakımını arttırır.

Yemişen Zararları

Kuru veya yaş meyve olarak tüketildiğinde bir zararı yoktur. Yemişen çayı günde 2 fincandan daha çok miktarda tüketildiğinde içindeki fenol oranı baş dönmesine ve mide bulantısına yol açabilir. Şimdiye kadar çiğ taze veya kuru olarak tüketildiğinde herhangi bir alerjik reaksiyon gözlenmemiştir. Yemişen ürünleri kontrollü biçimde tüketildiğinde yemişenin  zararı olmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap