Yemeklerde Pırasa Kullanımı

  Pırasa, ülkemizde oldukça yaygın bir şekilde tüketilen bir sebzedir. Ülkenin bir çok bölgesinde yetiştirilmesi uygundur. Özellikle de her yıl bulunabili..

Pırasa, ülkemizde oldukça yaygın bir şekilde tüketilen bir sebzedir.

Ülkenin bir çok bölgesinde yetiştirilmesi uygundur.

Özellikle de her yıl bulunabilir olması sayesinde bir çok farklı yemekte tercih edilebilir. Yemeklerde pırasa kullanımı farklı şekillerde olabilmektedir.

Ana yemeklerde, salatalarda ya da hamur işlerinde kullanılabiliyor. Düşük kalorili ve sağlıklı bir içeriğe sahiptir.

Ana Yemeklerde Pırasa Kullanımı

Pırasa, bir çok farklı çeşitte ana yemeklerin içinde yer alabilmektedir. Soğuk ya da sıcak kullanımı tercih edilebilir. Her mevsim bulunması kolay olduğu için kışın sıcak yemeklerde yazın için soğuk mezelerde tercih edilir.

Kış yemeklerinde etli, salçalı olarak pişirilir. Yaz yemeklerinde ise zeytinyağlı olarak hazırlanır. Bunlarla birlikte pırasalı et sarması, etli pırasa sarması, pırasalı köfte, tavuklu ya da kıymalı pırasa, lorlu pırasa, pırasalı mantar dolması gibi bir çok farklı ana yemekte tercih edilebilmektedir.

Başlangıç, Ara Sıcak ve Salatalarda Kullanımı

Yumurtalı pırasa graten ile birlikte etli yumurtalı pırasa kavurma, pırasa turşusu gibi daha bir çok ara sıcak yemeklerine lezzet vermektedir. Pırasa ile yapılan çorbalarda havuç ve patates kullanımı yaygındır.

En çok tercih edilen pırasalı çorbalar, nohutlu çorba, patatesli çorba ve sebze çorbalarında kullanılır. Yoğurtlu olarak hazırlanan salataları da yaygındır. Çeşitli soslarla birlikte çiğ ya da haşlanmış olarak servis edilmektedir. Lahana ya da havuç ile hazırlanan salatası oldukça fazla tüketilmektedir.

Makarna ve Pilavlarda Pırasa Kullanımı

Hafif bir lezzet olduğu için bir çok farklı yemekle birlikte tüketilebilmektedir. Sebzeli pilav ya da sebzeli makarna içinde kullanımı çok tercih edilmektedir.

Pırasa ile hazırlanan kayısılı pilav, bulgurlu pırasa, yaseminli pırasalı pilav, havuçlu pilav ile birlikte penne makarna soslarında kullanılmaktadır. Bal kabaklı hazırlanan makarna tariflerinde de pırasa çok sevilmektedir.

Hamur İşlerinde Pırasa Kullanımı

Ispanak gibi pırasa ile hazırlanan hamur işleri de oldukça popülerdir. En çok sevilen pırasalı hamur işleri; pırasalı ekmek, çörek, börek ve kreplerdir. Bu hamur işlerinde iç harç olarak kullanılmaktadır.

Bal kabağı, havuç gibi sebzelerin yanı sıra tavuk, kıyma türünden etlerle de hazırlanabilmektedir.

Çeşitli baharatlar ile harmanlandığında da harika bir lezzeti olmaktadır. Hamur harçlarında haşlama ya da kavurma hali kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap