Yemek Yeme Hızını Yavaşlatın ve Zayıflayın

Hızlı yemek metabolizmayı yavaşlatır ve kilo verme için iyi bir yol değildir. Sağlığa zararlıdır. Yemek esnasında çatalı bırakmak yavaş yeme taktiğidir.

Yavaşlayın ve zayıflayın başlığımızın sizleri şaşırttığına eminim çünkü tüm bilim ve tıp dünyası hareketsizlikten rahatsızlık duyarken biz yazımızın başlığını yavaşlayın diye atıyor olmamızın bir açıklaması elbette var.

Başlığımızda yavaşlayın derken hareketlerinizle ilgili konuda yavaşlamaktan bahsetmiyoruz burada kastedilen tamamen yemek yeme hızınızın yavaşlaması üzerine olacaktır.

Yaşam tarzımız artık gittikçe hızlanıyor yemek yemek ihtiyaçta çok zevke ya da özenilen besinlere karşı bir ticaret arıcı oldu adeta ve hız yemek için ışık hızıyla beslenmeye başladık. Öyle ki hızlı yemek yeme yarışmaları düzenler olduk.

Kişiler 20 dakika içinde 3 tabak yemek yediklerini fark etmiyorlar dahi çünkü çiğnemeden yutulan ardı ardına ağza sokulan lokmalar bir çırpıda bitiyor. Hızlı yemek şişmanlık gibi rahatsızlığa davetiye çıkardığı gibi midenin de hazmını zorlaştırmaktadır.

Hızlı yemek metabolik hızını yavaşlatmakta ve kilo almanıza sebep olmaktadır. Yavaş yemek yediğinizde ise metabolizmanız daha hızlı çalışmaktadır.

Hızlı yemek bedenin strese girmesine neden olan bir durumdur. Stres sebebi olarak algılanan hızlı yemek vücut tarafından besinlerin emilimini azalttığı gibi kalori yakma oranı düşer, sindirim zorlaşır. Midenin hızlı doluşu tokluk hissinin daha geç algılanmasına neden olur.

Zayıflamak istiyorsanız mutlaka yavaşlamalısınız. Ev ortamında, iş ya da restoranlarda hızı yemek bir alışkanlığa dönüşmüş durumda bu sebeple neden hızlı yemek yediğinizi anlamaya çalışın sizi ne tetikliyor. Yemek yemek için vakit ayırın, ayaküstü ya da hızlıca yenen yemeklerden özelliklede uzak durun

Yavaş yemek için öneriler arasında mutlaka çatalınıza az miktarda paçalar almaya çalışmanız yada kaşığınızı sık sık değil yavaş yavaş hareket ettirmeniz ilk maddeler. Tabaktaki porsiyonu küçük isteyebilir ya da hazırlayabilirsiniz. Yemek yerken çatalı ve bıçağı sürekli elinizde tutmayın.

Bu size hızlı yemek yemeğe sevk edecektir lokmanızı aldığınızda çatalı ve bıçağı masaya koyarak çiğnemeye devam edin. Yemek yerken ara vermeyi ihmal etmeyin su yudumlayarak mideniz uyarmaya çalışın. Masada yemek yiyerek konuşmak oldukça zordur fakat bunu başara bilenlerde yok değil yemeğe ara verin ve arkadaşın ya da eşinizle sohbet ederek yemek hızınızı yavaşlatın.

Yavaş yiyerek dilinizin tat duyusunu uyaracağınız gibi beyninde lezzet almasına izin verin. Yavaş yerken kalorisi az fakat hacim olarak büyü olan salata tarzı gıdaları yiyin bu sizin daha çok doymanızı sağlayacaktır. Kalabalık ya da hızı yemek yiyen biriyle yemek yerken kendinizi kontrol altında tutmaya çalışın.

Kendinizi yemek yerken özelliklede hızlı yemek yediğinizde ayna karşısında kendinizi izleyin ve yapmanız gerekenin bu olmadığına karar vereceksiniz. Daha çok olması gerektiği gibi davranarak yavaş, kibar, ölçülü, dikkatli, abartmadan yemek yiyen biri olmaya özen gösterin. Asla yemek yerken ayakta acele yemek yemeyin oturarak uzun vadelere yayılan bir yemek alışkanlığı kazanmaya çalışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap