Yeliz İsminin Anlamı

yeliz-isminin-anlami-83476

Yeliz İsminin Anlamı

Büyük heyecan ve büyük bir umutla yeni doğacak bebeklerini bekleyen anne ve babalar bir yandan da bebekleri için ideal olan bir isim arayışına girmektedir. Bu durum ailelere inanılmaz bir tecrübe yaşatmaktadır. 

Tatlı telâş ve kaygı içerisine giren aileler isim konusunda son derece hassas ve pimpirikli davranmaktadır. Kız çocukları için ülkemizde son yıllarda sıkça tercih edilen birden fazla isim seçeneği bulunur.

Modernleşen günümüzde artık isimler ucu bucağı görülmeyecek kadar çoğalmış ve seçenek tablosu bir hayli fazlalaşmıştır. Bu seçeneklerin başında Yeliz ismi de gelmektedir. Bu isimde karar kılan aileler  “Yeliz isminin anlamı nedir?” sorusunu kendilerine sorarlar ve hemen bir araştırma içerisine girerler.

Yeliz ismi Türkçe kökenli olup güzel, havadar ve aydınlık anlamlarını içermektedir. Sadeliği seven aileler için ideal olan Yeliz isminin pek çok kullanıcısı bulunmaktadır. 

Aileler için karar verdikleri ismin Kuran’da geçip geçmediği de çok önemlidir. Çünkü anne ve babalar seçtikleri ismin maneviyatının yüksek olmasını isterler.

Buna bağlı olarak acaba “Yeliz ismi Kuran’da geçiyor mu” sorusu akıllara gelmektedir. Hayır, Yeliz ismi Kuran-ı Kerim’de geçmemektedir. Ancak geçmiyor olması herhangi bir sorun teşkil etmez ve bu hoş ismin kullanılması caizdir.

Bir ismin caiz olması aileler için en önemli husustur. Çünkü hiçbir aile caiz olmayan bir ismi evlatlarına vermek istemezler. Yeliz isminin anlamı dışında Yeliz isminin karakter analizi de bir hayli dikkat çekmiş durumdadır.

Yeliz isminin karakter analizine bakmak gerekir ise; bu isimdeki kişiler özgürlüklerine aşırı düşkün insanlardır. Kuralları pek sevmezler. Kendi bildiklerini okur ve yaparlar. Sahip oldukları tutkuları ve cesaretleri sayesinde daha doğal ve rahat davranabilmektedirler. 

Diğer insanların ne düşündüğünü kesinlikle kendilerine dert etmezler. Stil sahibi olan insanlardır. Karar verirken aceleme etmezler ve sabırlı şekilde davranmaları, hata yapmalarını engellemektedir.  Sezgisel yönlerine güvenmekten asla vazgeçmeyen kişilerdir.

Aşkı yaşayan, çok nadir görülen insanlardır. Aşk için yaşar ve neredeyse aşk için ölürler. Özgürlüklerine fazla düşkündürler ve özgürlükleri için belirlemiş oldukları çizginin aşılmasını şiddetle reddederler. Özgürlükleri onlar için hassas bir noktadır. 

Hayatı ve yaşamayı aşırı şekilde severler. Dışarıda tek başlarına zaman geçirmekten hiç hoşlanmazlar. Arkadaşları ile zaman geçirmeyi tercih ederler ve objektiflikten asla ayrılmazlar.

Ülkemizde kız ismi sıralamasında Yeliz ismi 268. sırada gelmektedir. Kullanım oranı oldukça fazladır ve sevilerek aşırı şekilde tercih edilmektedir.

Yeliz isminde bulunan Y harfi güçlü bir karakteri, E harfi ani çıkışları, L harfi sanatsal yöndeki yetenekleri, İ harfi kırılganlığı ve hassasiyeti, Z harfi ise; okumaktan zevk alan bir kişiliği simgeler.

Bu isimde birçok ünlü de bulunur. Yeliz ismine sahip ünlüler adına örnek vermek gerekirse;  şarkıcı Yeliz Yeşilmen ve oyuncu Yeliz Akkaya örnek verilebilir.

Analiz yapmakta profesyonel olan kişiler tarafından Yeliz isminin analizi yapılacak olursa; Genel olarak Yeliz ismindeki kimselerin özgürlüklerine aşırı düşkün kişiler olduğu söylenmektedir.

Etkileyici ve kulağa hoş gelen Yeliz ismine benzeyen isimler, bu ismi düşünen ailelere alternatif olmaktadır. Birkaç örneklendirme yapmak gerekirse; Yeleser, Yekta, Yelda, Yelis ve Yelsu bu örnekler arasında bulunur.

Geleneklerimizde bu isme elbette yer vardır ve caiz olması sıklıkla kullanılmasına olanak sağlamaktadır. Toplumumuzda bir ismin sadece telaffuzu önem arz etmemektedir. Bu ismin hangi manalara geldiği de önemlidir.  Anlamlarının sade ve hoş olması bu ismi cazip yapan etkenler arasında yer almaktadır.

yeliz-isminin-anlami-83476
Yeliz İsminin Anlamı

Yeliz isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 2 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Çok Değerli, Ulu, Yüce, Yüksek, Doruk
  • 2 – Ferah, aydınlık, güzel

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Türkçe
Kuran ‘da geçmiyor.

Yeliz ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Yeliz ismini kullanan 49.281 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Yeliz ismini kullanan 11.393 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Yeliz ismini kullanan 4.295 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Yeliz ismini kullanan 4.134 kişi bulunmaktadır.

Yeliz isminin Türkiye sıralaması

Yeliz en çok kullanılan 345. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 178. isimdir.

Yeliz ismini kullananların sayısı, son bir yılda 62 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Yeliz isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Yeliz isminin Harf Analizi

Kişiye Yeliz ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

Y : Geçmişten iyi ders alan manası uyandırır,duruma göre konabilirse de olmaması daha iyidir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

Z : Bilimsel açıdan, okumayı seven birini çağrıştırır,bir tane z harfinin isiminde olması iyidir.

Yeliz İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Yeliz ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Yeliz isminin anlamını gözden geçirin!

Yeliz İsminin Numerolojisi

Yeliz isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

Y: yirmi sekiz
E: altı
L: on beş
İ: on iki
Z: yirmi dokuz
TOPLAM: 90

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap