Yazel İsminin Anlamı

yazel-isminin-anlami-6557

Yazel İsminin Anlamı

İsimler ve anlamları, üzerine pek çok araştırma yapılan ve merak edilen konular arasında olmaktadır. Genellikle yeni doğacak bebekleri için isim arayışında olan anne ve baba adayları tarafından, çeşitli isimler üzerinden araştırma gerçekleştirilir. Bu isimlerden bir tanesi de Yazel ismidir. Yazel isminin anlamı nedir? sorusu hakkında detaylı bir açıklama yapılacak olursa; Paylaştıran, bölüştüren ve dağıtan anlamlarını ifade etmektedir. Ayrıca İbranicede, Tanrı paylaştırır şeklinde kullanılan bir ad olmaktadır. Yazel TDK’deki anlamı ise, Yaz ve el kelimelerinden türemiş bir ad olarak açıklanmaktadır.

Ülkemizde bu isme kullanım açısından bakıldığında, erkekler tarafından tercih edildiği ortaya çıkmaktadır. Ayrıca bu ismin kökeninin Farsçaya ve Arapçaya dayandığı belirtilmektedir. Bir ismin Kur’an’da geçip geçmediği konusu da, toplumumuzda büyük bir öneme sahip olmaktadır. Bu noktada Yazel ismi, Kur’an’da herhangi bir ayette yer almamaktadır şeklinde açıklanabilir.

Araştırma gerçekleştiren pek çok kişi tarafından bu isimle ilgili olarak, kişilik analizi konusu da merak edilmektedir. Yazel isminin kişilik analizi, şu şekilde belirtilebilir; Bu isme sahip kişiler hayatlarında bulunan herkes tarafından güçlü kimseler olarak bilinmektedirler. Ayrıca büyük bir başarıyı üstlenen karizmatik liderler olarak da tanımlanabilmektedirler. Hayatlarında gerçekçi olmaya, adaletli olmaya ve disipline oldukça önem vermektedirler. Bununla birlikte önem verdikleri konulara ilgi göstermeyen kişilere karşı, sinirlenme eğiliminde olabilirler. Bu isme sahip kişiler eğer kendi potansiyellerinde geliştirme gösteremezlerse, katı ve pratik olabilmektedirler. Plan ve düzen dahilinde bir hayatları bulunmaktadır. Geleneksel oluşları, çoğu zaman düşüncelerine de etki etmektedir.

Bu ismin olumlu yönleri arasında, deneyimlerinden iyi bir şekilde ders çıkarması, kendine güveninin olması, rekabetten korkmaması, güçlü, kararlı, enerjik, cömert ve açık sözlü olması yer almaktadır.

Olumsuz yönleri arasında ise, değişen şartlara göre çabuk bir şekilde yön değiştirmesi ve karamsar olması bulunmaktadır. Ayrıca etki altında çabuk kalınması, zora gelememek, hızlı değişen fikirlerinin olması, disiplin konusunda sıkıntı yaşaması ve kırılgan bir yapıya sahip olması da sayılabilmektedir.

Fiziksel özellikleri arasında, ince, uzun ve atletik bir yapıya sahip olması yer almaktadır. Ayrıca kararlı bir ses tonları da bulunur.

İsimleri ait analiz konularında en önemli noktalardan bir tanesi de, harf analizi olmaktadır. Çünkü insanların karakterine dair bilgiler sunmaktadır. Bu noktada Yazel isminin harf analizi açıklanacak olursa; Y: Geçmişten iyi bir şekilde ders alan kişileri temsil etmektedir. A: Atılgan ve enerjik kişilere çağrışım yapmaktadır. Z: Bilimsel konularda okumayı seven kişiler olmaktadırlar. E: Her türlü sıkıntıya  karşı mücadeleci bir tavra sahip kişileri temsil etmektedir. L: Sanatsal konularda beceriye sahip kişilere çağrışım yapmaktadır.

Yazel ismi söyleniş ve ses uyumu açısından, kullanılan bazı isimlere benzerlik gösterebilmektedir. İlk çocukları için bu ismi tercih etmek isteyen anne ve babalar, ikinci çocukları için benzer bir isim arayışında olabilirler. Bu noktada Yazel ismine benzer isimler sıralanacak olursa, şu şekilde belirtilebilir; Niyazeli, Yazgı, Yazır, Yaz, Yazık, Yazan, Yazgan, Yazar, Gazel, Uzel, Ezel, Tüzel, Özel, Tezel, Adıgüzel ve Adıgözel şeklinde ifade edilebilir. Benzer kız isimleri ise; Yazgül, İzel, Yazgülü, Güzel, Hazel ve  Yazgün olmaktadır.

Bu isimle ilgili araştırılan konulardan bir tanesi de, Yazel ismi caiz mi konusudur. Açıklanacak olursa; Yazel ismi sakıncalı olan ve caiz olmayan isimler arasında yer almamaktadır. Yani bu ismin kullanımının dinen bir sakıncası yoktur.

Yazel ismini kullanmak isteyen pek çok kişi tarafından, bu isme sahip ünlü isimlerde merak edilmekte ve araştırılmaktadır. Yazel ismine sahip olan ünlüler konusu detaylı bir şekilde araştırıldığında, bu isme sahip olan herhangi bir ünlüye rastlanmadığı görülmüştür.

Yazel isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Bölüştüren, dağıtan, paylaştıran
  • 2 – İbranice; Tanrı paylaştırır anlamında kullanılan ad.
  • 3 – Yaz – El Kelimelerinden Türemiş İsim
  • 4 – Yaz ve El kelimelerinden türetilmiş bir isimdir. Herhangi özel bir anlamı bulunmamaktadır.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça/Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Yazel ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Yazel ismini kullanan 829 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Yazel ismini kullanan 76 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Yazel ismini kullanan 184 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Yazel ismini kullanan 18 kişi bulunmaktadır.

Yazel isminin Türkiye sıralaması

Yazel en çok kullanılan 3087. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 1506. isimdir.

Yazel ismini kullananların sayısı, son bir yılda 26 kişi artmıştır.

Yazel isminin Harf Analizi

Kişiye Yazel ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

Y : Geçmişten iyi ders alan manası uyandırır,duruma göre konabilirse de olmaması daha iyidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Z : Bilimsel açıdan, okumayı seven birini çağrıştırır,bir tane z harfinin isiminde olması iyidir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

Yazel İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Yazel ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Yazel isminin anlamını gözden geçirin!

Yazel İsminin Numerolojisi

Yazel isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

Y: yirmi sekiz
A: bir
Z: yirmi dokuz
E: altı
L: on beş
TOPLAM: 79

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap