Yaz Aylarında Kasko Sigortanın Önemi

Yaz Aylarında Kasko Sigortanın Önemi Yaz aylarının gelmesi ile birlikte sıfır ve ikinci el araç piyasası da canlanmaya başlıyor. Özellikle sıfır araç arayışında olan birçok sürücü, piyasadaki firmalar arasında birçok yeni model ile karşı karşıya kalıyor. Özellikle yaz sezonunda yeni modellerini satışa çıkaran firmalar sebebiyle ikinci el araç piyasası da fiyat düşüşü yaşayarak daha da hareketleniyor.

Yaz aylarında yaşanan hareketlilik sayesinde sigorta firmaları da sürücülerin araçları için en iyi kasko fırsatlarını sunuyor. Araçlar için olmazsa olmaz olarak bilinen kasko ve Araç Sigortası ile ilgili yeni uygulamaların tanıtımları firmalar tarafından müşterilerine aktarılmaya başlanıyor. Ancak bir sigorta şirketi ile anlaşmadan önce sürücülerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar ve bilmesi gereken çeşitli bilgiler bulunur.

İsteğe bağlı olarak herhangi bir sorun karşısında gereken birçok yardımı alabilmek adına tercih edilen sigorta çeşidine kasko sigortası adı verilir. Ancak araç sigortası zorunlu olarak yapılması gereken sigorta çeşidi olarak bilinir. Bu kapsamda sürücülerin araç sigortası ve kasko arasındaki farkları bilmesi ve tercih yapması gerekir.

Araç sigortası sürücüye tek yönlü bir koruma sağlar. Ancak kasko ;kaza, yangın, çeşitli doğal afetler, çalınma ve benzeri birçok durumda sürücü ve araç için koruma sağlayan bir sigorta çeşididir. 2 sigorta çeşidini birbirinden ayıran en önemli fark ise kasko sigortasının isteğe bağlı olmasıdır.

Kasko Sigortasının Avantajları

Kasko Sigortasının Avantajları

Kasko sigortası, araç sigortası gibi belli başlı teminat şartlarını kapsamaz Böylelikle sürücü ve aracın başına gelebilecek birçok olumsuzluğa güvence sağlamış olur. Bu nedenle birçok avantajı bulunan kasko belirli teminat şartları yerine yangından kazalara ya da olabilecek her olumsuzlukta belirlenen kriterler doğrultusunda sürücüye ve araca güvence sağlamayı amaçlar.

Başka İçerik:  En Hızlı Kasko Teklifi Alma İşlemi

Kasko sigortası araç sigortasına nazaran teminat seçenekleri konusunda esnek uygulamalıdır. Bu kapsamda sürücüler kendileri için oluşturacağını düşünecekleri çeşitli faktörleri poliçeden kaldırabilir ya da yeni faktörler bekletebilir. Böylelikle sürücüler kendi istekleri doğrultusunda önlemlerini alabilirler.

Birçok faktör tercih edilebilecek kasko ücretleri araç sigortasına nazaran yüksek olabilmektedir. Ancak poliçe içerisinde seçilen teminat türleri ve çeşitlerine göre ödeme seçenekleri sunulması aynı zamanda birçok güvenlik hizmetinden olumsuzluklar karşısında faydalanılması yüksek bir kar sağlanacağını gösterir.

Kasko Ücretleri Nasıl Belirlenir?

Kasko Ücretleri Nasıl Belirlenir?

Zorunlu trafik sigortası göz önünde bulundurulursa kasko sigortalarında ücretin yüksek olacağı düşünülebilir. Ancak isteğe göre çeşitli teminat seçimleri yapılabilmekte ve teminat türleri doğrultusunda ödeme planı oluşturulabilmektedir. Bunun yanı sıra herhangi bir olumsuzluk ile karşılaşıldığında birçok güvenlik hizmetinden faydalanmak sürücüye önemli bir kar kazandıracaktır. Bu nedenle oldukça karlı bir sigorta türü olarak sunulan kasko sigortası daha yüksek fiyatlarla sunulmak zorundadır.

Ancak genellikle firmalar tarafından çeşitli kampanyalar ve teklifler sunulması halinde uygun fiyatlara istenilen kasko yaptırabilmek mümkündür. Kasko teklifleri araç sigortası tekliflerine nazaran farklılık gösterebilir. Bu kapsamda kasko hesaplama işlemi sırasında sürücünün yaptığı başvurular ile ilgili çeşitli kriterler baz alınmaktadır.

Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafınca hazırlanan kriterler doğrultusunda kasko ücretleri belirlemesi yapılır. Ancak bunun yanı sıra araç sahibi için ihtiyaçlar doğrultusunda poliçeye çeşitli eklemeler yapılması mümkündür. Araç sahibinin kasko sigortası için başvurusu esnasında firma seçimine özen gösterilmesi önerilir.

Neden Kasko Yapılmalı?

Neden Kasko Yapılmalı?

Kasko sigortası yaptırmak için birçok gerekçe sıralanabilir. Araç sahipleri için çeşitli avantajları bulunan kasko sigortaları hırsızlık yangın kaza ve benzeri birçok risk faktörü için karlı bir seçenektir.  Bunların yanı sıra yaşanabilecek birçok doğal afet için araç sürücüleri kendilerini ve araçlarını güvence altında tutabilirler.

Başka İçerik:  Yeşil Kart Trafik Sigortası Nedir? Neleri İçerir?

Özellikle yaz aylarında trafikte araç sayısının arttığı bilinir. Buna bağlı olarak kaza riskinin de artması kasko sigortası yaptırmanın en önemli gerekçeleri arasında sıralanabilir. Özellikle risk olarak değerlendirilen birçok olumsuzluğu sürücülerin yaşamış oldukları bölge ve istekleri doğrultusunda düzenlemelere tabi tutulabilir.

Risk Faktörlerine Yakınlık

Kasko sigortası poliçesi hazırlanırken özellikle bireylerin bulundukları bölgedeki risk faktörlerini göz önünde bulundurması önemli bir detaydır. Bu kapsamda sıcak havanın neden olabileceği yangın bölgelerinde bulunan kişilerin poliçe hazırlanırken risk ihtimali göz önünde bulundurması gerekir.

Aynı zamanda hırsızlık ihtimali, sel ve deprem gibi doğal afetlerin de göz önünde bulundurularak poliçenin hazırlanması önerilir. Kasko sigortası sezgilerin kontrolü dışında gelişebilecek bu durumlara karşı hem araç hem de sürücü güvence altına alınmış olur. Böylelikle özellikle maddi anlamda sürücüler büyük bir güvenlik sağlamış olacaktır.

Sürücüler zorunlu trafik sigortası dışında yaşayabilecekleri tüm olumsuzluklar için özellikle yaz aylarında kasko tercih ederek oluşabilecek tüm olumsuzluklara karşı önlemlerini alabilirler. Yaz aylarında piyasanın canlanması ile birlikte birçok kasko firması tarafından indirimli sigorta imkânı bulunuyor. Bunun yanı sıra yine yaz aylarında yaşanan hareketlilik göz önünde bulundurularak olumsuzluğa karşı önlem almak büyük bir etki sağlayacaktır. Kasko sigortası poliçesinin sürücülerini isteği doğrultusunda hazırlanması ve bu kapsamda fiyat belirlemesi yapılması sürücüler açısından oldukça etkili bir yöntemdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap