Yavuz İsminin Anlamı

yavuz-isminin-anlami-14647

Yavuz İsminin Anlamı Nedir?

Kullanımı oldukça yaygın olan Yavuz isminin birçok anlamı vardır. Ayrıca Yavuz isminin anlamı araştırılıyor. Bu konuda bulunan on adet farklı yorum vardır. Bunlar: ilk bilinen anlamı olarak yaban ördeğidir. Ay gibi güzel ördek anlamı taşır. Ayrıca Yavuz isminin anlamı güzel ve güçlüdür. En bilinen Osmanlı Devleti padişahlarındandır. Doğuda ilerleyip, halifelik makamını Osmanlı Devleti’ne taşıdığı için uzun yıllardır Türk halkı tarafından kullanılmaktadır. Güzel, iyi, mert, cesur, becerikli, hamarat ve iyi huylu olarak bilinen anlamları vardır.

Ancak Yavuz isminin anlamı araştırıldığında karşımıza bazı olumsuz anlamlar da çıkmaktadır. Bu anlamlar şunlardır; Yavuz kelimesi pis ve iğrenç anlamına gelmektedir. Kızgın, şiddetli, keskin gibi anlamları da vardır. Ayrıca Yavuz isminin TDK’ deki anlamı; mert, cesur, iyi, güzel, iyi huylu gibi olumlu anlamlardır. İsimlerin insan karakteri üzerinde olumlu ya da olumsuz etkileri olabilir. Ayrıca Yavuz isminin analizi yapılmıştır. Yavuz isminin harf analizine bakacak olursak; Y; geçmişinden ders çıkartabilen bir yapı, A; atılgan ve enerji yapıda olur, V; kendi içine dönük ve umursamayan bir yapıyı ifade eder, U; bereket ve bolluğun simgesidir, Z; okumayı ve bilimi seven bir kişiliği simgeler.

Aynı zamanda; Yavuz isminin anlamı içerdiği harflerin birbiri ile uyumu ve taşıdığı anlam ile ilgili olabilir. Bu kapsamda; Yavuz isminin kişilik analizi yapıldığında ismi taşıyan kişiler üzerinde birçok etkisi olduğu görülmüştür. Yavuz isminin olumlu etkileri:

 • Camlı, maceracı, sempatik, aktif, yenilikçi, hevesli gibi etkileri vardır. Ayrıca sosyal hayatla barışık, dışa dönük bir kimlik sergilerler.
 • Deneyime açık ve sporcu kimlik de sergileyebilirler.

Yavuz isminin olumsuz etkiler; Yavuz isminin anlamı açısından da olumsuzluklar içerdiğini söylemiştik. Bu sebeple olumsuz etkiler de içermektedir. Bunlar; yıkıcı olabilen, karşıdakini inciten bir karakter sergileyebilir. Ayrıca kuşkucu bir kişiliği olabilir. Ayrıca Yavuz isminin anlamı olumlu ya da olumsuz olabilir. Bu sebeple akla ilk gelen sorular arasında Yavuz ismini kullanmak uygun olur mu? Başka bir deyişle Yavuz ismi caiz mi Türk-İslam kaynaklarına göre Yavuz ismini kullanmakta bir sakınca yoktur. Yavuz ismini beğenip ikinci çocuğunuza da uyumlu olsun diye benzer isim kullanmak isteyebilirdiniz. Yavuz ismine benzer isimler mevcuttur. Bunlar; Yaver, Kılavuz, Yakamoz, Yıldız ve Yarpuzdur.

Yavuz ismi erkek çocuklara uygun görülmüş ve kullanılmıştır. Eski Türkçe isimlerden bir tanesidir. Bu sebeple Arap kökenli olmadığından dolayı Kur’ an-ı Kerim’ de geçmemektedir. Yaygın bir isim olan Yavuz ismine sahip ünlüler vardır. Bunların en başında Yavuz Sultan Selim gelmektedir. Osmanlı padişahıdır. Halifeliği Osmanlı Devletine getirip İslamiyet’in koruyuculuğunu üstlenmiştir. Türkiye’de ünlü türkücülerden biri de Yavuz Bingöl ismini taşımaktadır. Ünlü müzisyenlerden Yavuz Çetin’i de unutmamak gerekir. Ayrıca Yavuz isminin anlamı genelde halk arasında olumlu olarak tanınır. Bu sebeple Türkiye’de Yavuz ismini kullanan 58 bin kişi vardır.

Bunlardan 20 bin kadar kişi İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyük şehirlerde bulunmaktadır. Geri kalan Yavuz ismini taşıyan kişiler ülkenin diğer şehirlerinde dağınık olarak ikamet etmektedir. Yavuz isminin Türkiye’de tercih edilme sırası 290’dır. Erkek isimleri arasında tercih edilen sırası ise 140’tır. Yavuz isminin ebced hesabını merak edenler için yapılan araştırmada Yavuz isminin numerolojisinin 110 olduğu tespit edilmiştir. Her ismin uğurlu bir sayısı vardır. Yavuz isminin uğurlu sayısı da 5’tir. Yavuz ismini taşıyanların fiziksel özellikleri genel olarak şekilde gözlemlenmiştir:

 • Saç yapısı gürdür ve dalgalıdır.
 • İri ve kararlı göz yapısına sahiptir.
 • Dik, sportif bir omurga yapısına sahiptir. Sağlıklı bir duruş yapısına sahip oldukları gözlemlenir.
yavuz-isminin-anlami-14647
Yavuz İsminin Anlamı

Yavuz isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 10 farklı şekilde tanımlanmıştır.

 • 1 – Ay Gibi Güzel Yaban Ördeği
 • 2 – Yaman Güçlü, Güzel.
 • 3 – Fevkalade, ala, müstesna
 • 4 – Kötü, Fena Azgın. Yavuz Sultan Selim. Hilafetin Osmanlılara Geçmesini Sağlayan Dokuzuncu Osmanlı Padişahı.
 • 5 – Eski Zamanlarda Başlıca Olarak Pis, İğrenç, Kötü Anlamları Olmuştur.
 • 6 – Güzel, iyi
 • 7 – Mert, cesur
 • 8 – Becerikli, hamarat
 • 9 – Yumuşak huylu.
 • 10 – Sert, güçlü, yaman, keskin, kızgın, çetin, şiddetli

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Türkçe
Kuran ‘da geçmiyor.

Yavuz ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Yavuz ismini kullanan 58.303 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Yavuz ismini kullanan 14.515 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Yavuz ismini kullanan 4.345 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Yavuz ismini kullanan 3.048 kişi bulunmaktadır.

Yavuz isminin Türkiye sıralaması

Yavuz en çok kullanılan 290. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 140. isimdir.

Yavuz ismini kullananların sayısı, son bir yılda 748 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Yavuz isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Yavuz isminin Harf Analizi

Kişiye Yavuz ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

Y : Geçmişten iyi ders alan manası uyandırır,duruma göre konabilirse de olmaması daha iyidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

V : Kendi içine dönük, umursamaz birini çağrıştırır, v harfinin çok bir etkisi yoktur.

U : Bereketi ve bolluğu çağrıştırır, bir taneden fazla olmaması kaydıyla olur.

Z : Bilimsel açıdan, okumayı seven birini çağrıştırır,bir tane z harfinin isiminde olması iyidir.

Yavuz İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Yavuz ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Yavuz isminin anlamını gözden geçirin!

Yavuz İsminin Numerolojisi

Yavuz isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

Y: yirmi sekiz
A: bir
V: yirmi yedi
U: yirmi beş
Z: yirmi dokuz
TOPLAM: 110

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap