Yasemin İsminin Anlamı

Yasemin İsmin Anlamı

Anne ve Baba adaylarının en büyük kaygılarından biridir gözlerini hayata açacak bebeklere isim koymadan önce konulacak ismi anlamlarıyla öğrenmek. Genel olarak konulacak isimler hem modern hem de anlamlı olması için konulur. Peki Yasemin ismin anlamı Yasemin çiçeği bu ismin tek bir anlamı vardır. Yasemin adı Yasemin çiçeğinden gelmektedir.

Yasemin kelimesi yaşantımızda çokça duyduğumuz kelimelerden biridir. Yasemin isminin TDK’ daki anlamı nedir? Sorusu anlamı merak edilen kelimelerden sadece birisidir. Yasemin’ in anlam ve kökenini nedir? Bu kelimeye ilişkin araştırma yapmaktadır.

Türkçemizde Yasemin kelimesi oldukça kullanılan kelimelerdendir. Yasemin Farsça ‘ dan Türkçemize geçmektedir. TDK’ ya göre Yasemin isminin anlamı şöyledir. 1- 2 metre boyunda, zeytingillerden, kırmızı, beyaz, sarı renkli güzel kokulu çiçekleri olan, süs bitkisi, tırmanıcı bir ağaçtır. (Jasminum) Mısır yasemini, yaban yasemini, yıldız yasemini bu ağaççıktan yapılan. ( Yasemin yücede biter, kokusu âleme yeter)

Kökeni Farsçadan gelen Yasemin ismi analizi bu şekildedir;

 • Y: Geçmişi unutmayan, sezgileri kuvvetli, aşka önem veren
 • A: Gururlu ve gururlu kişileri destekleyen, Lider olma isteği olan
 • S: Hırslı ve üretken kişiliğe sahi, entrikayı seven
 • E: E harfini taşıyan kişiler içe dönük, güven eksikliği olan kişilerdir.
 • M: Enerjisi yüksek, ticarete yatkın, eğlenceye düşkün, sosyal, gerçekçi
 • İ:  Kırılgan ve ince ruhlu karaktere sahip. Ayrıca detaycılığı ön planda
 • N: Değişikliği sevmeyen, sağduyulu ve cesaretin temsilcileridir.

İsmi oluşturan harfler alfabede ki sıralaması 102 bu sayının numerolojisinin özellikleri: Özgürlüğüne fazlasıyla düşkün olan Yaseminler özgürlüklerinin kısıtlandığını anladığı anda tepkisini fazlasıyla gösterir.  Pratik zeka, yaptığı her işte başarılı, zeki ve de analitik, yaptığı işin sonucuna odaklı, empati kumayı bilen satış, pazarlama konularında başarılı.

Geçmişlerini  asla unutmayan Yasemin isminin kişilik analizi merak konusu geçmişi, üzüntülerini, mutsuzluklarını asla unutmazlar ilk gün ki gibi hafızalarında yaşarlar. Güçlü kişilikleri sayesinde onaylanmaya ihtiyaçları vardır. Sanki Avrupa’yı keşfetmiş gibi ilgi görmek isterler. Yaratıcılık yeteneği yüksek, yazarlık, şairlik, ünlü olma arzusuna sahip olan Yasemin ismindekilerin mantıkları her zaman ön plandadır, bilimsel çalışmalarında başarılı kişiliğe sahiptirler. Kimsenin düşünemediğini düşünme yeteneğine sahiptirler. Macerayı sever, hayal kırıklığından nefret eder, defalarca denemekten vazgeçmezler, üretken ve vazife aldıkları bütün işlerde başarılıdırlar. Kinci kişilikleri zayıf noktalarıdır.

Yasemin ismi Kur’an-ı Kerim’de geçmemektedir. Ama Yasemin isminin Kur’an’da geçmiyor olması bu ismi takmanıza engel değildir. Yasemin ismi caiz mi? Anlamlı, modern, kulağa hoş gelen hitap şekliyle Yasemin ismini gönül rahatlığıyla kız çocuğunuza koyabilirsiniz.

Y harfiyle başlayıp N harfiyle biten Yasemin ismine benzer isimler Ecrin, Yağıztekin, Yasin, Yasmin, Abdulmümin, Aliemin, Armin, Bumin, Dursun, Bünyamin, Emin, Müheymin, Ermin, Mükremin, Nermin, Samin, Mümin, Selmin, Şermin, Semin, Tesmin, Yümin, Jasmin, Teymin,  Yaban, Zemin, Yağan,Yakazan, Yağın, Yaktın, Yağızkan, Yektan,  Yalazan, Yahşican, Yaren, Yazgan,Yeltekin,Yılhan, Yurdcan, Yücetekin, Yarkın, Yediveren, Yergin, Yılşen, Yasin, Yediveren, Yergin, Yılkan, Yurtcan,Yasin, Yeğin, Yurtcan, Yümin, Yiğithan, Yücelen, 

Yasemin isminde ünlüler Yasemin Kozanoğlu, 2000′ li yılların ünlü ismi manken oyuncusu  yıllar içindeki değişimi kısa zamanda gündem oldu. Yasemin Yalçın,  ince ince Yasemince Sürahi Hanım,  Kakılmış gibi gönlümüzü yumuşatan rolleriyle fenomen dizide, son olarak çok güzel hareketlerde tekrar ekran karşısına çıktı usta oyuncu, tiyatrocu Yasemin Özilhan’ Doktorlar dizisinde ” Ela Hemşire” rolüyle gönüllere taht kuran dizi oyuncusu, Yasemin Çonka, tiyatro dizi oyuncusu, Milli okçu Yasemin Ecem Anagöz, Tokyoda düzenlenen yaz Olimpiyatları’nda 4. olan ünlü sporcu, Yasemin Horasan, Türkiye Kadın Milli basketbol takımının eski basketbolcusudur. Yasemin isminde olan birkaç ünlülerin bazıları

yasemin-isminin-anlami-22075
Yasemin İsminin Anlamı

Yasemin isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

 • 1 – Zeytingillerden, Güzel Kokulu Ve Ekseriya Beyaz Veya Sarı Çiçek Açan Sarılgan Ağaççık (Jasminum).
 • 2 – Bulanık Olmayan, Açık, Temiz
 • 3 – Çiçekli, Güzel Kokulu Bir Bitki.
 • 4 – Beyaz, kırmızı veya sarı renkli, kokulu çiçekler açan bir ağaççık.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Farsça
Söylenişi: ya:semin
Kuran ‘da geçmiyor.

Yasemin ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Yasemin ismini kullanan 210.554 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Yasemin ismini kullanan 45.754 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Yasemin ismini kullanan 16.877 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Yasemin ismini kullanan 11.456 kişi bulunmaktadır.

Yasemin isminin Türkiye sıralaması

Yasemin en çok kullanılan 31. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 12. isimdir.

Yasemin ismini kullananların sayısı, son bir yılda 806 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Yasemin isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Yasemin isminin Harf Analizi

Kişiye Yasemin ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

Y : Geçmişten iyi ders alan manası uyandırır,duruma göre konabilirse de olmaması daha iyidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

Yasemin İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Yasemin ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Yasemin isminin anlamını gözden geçirin!

Yasemin İsminin Numerolojisi

Yasemin isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

Y: yirmi sekiz
A: bir
S: yirmi iki
E: altı
M: on altı
İ: on iki
N: on yedi
TOPLAM: 102

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap