Yarışmalar ve Çekilişlerden Hediye Kazanmak Haram Mıdır? Instagram Çekilişine Katılmak Günah Mı?

Gerçek hayatımızda sıklıkla karşımıza çıkıyor olsa da son dönemlerde sosyal medyada da çekilişler ve hediyeler inanılmaz bir hız kazanmaya başladı. İşte bu yüzden de Müslümanlar bunun caiz olup olmadığını merak ediyor. Keza bir çekilişe bazen yüz binler katılım gösteriyorken aynı zamanda verilen ödüllerde milyonlarca lira değerinde olabiliyor.

Durum böyle olduğunda ise herkes yarışmaların ve çekilişlerin helalini ya da haramını araştırmaya koyuluyor. Sosyal medyada genellikle bir sayfayı takip etmek, bir gönderiyi beğenmek gibi talepler karşılığında çekilişe katılım hakkı kazanılmış oluyor. Haliyle karşılığında da pek bir şey yapmadığımız, fakat çok yüksek meblağlı ödüllerin bulunduğu bir yarışmanın içerisine dahil olabiliyoruz. Bunun ne kadar caiz olup olmadığıyla ilgili de pek çok farklı görüş var.

Instagram Çekilişine Katılmak Günah Mı?

Çoğu zaman Instagram çekilişleri bu konuyla alakalı ana unsurdur. Çekilişlerin haram ya da günah olup olmadığıyla alakalı olarak pek çok soru cevaba rastlanabiliyor. Dolayısıyla günümüz koşullarında bunun ne denli caiz olup olmadığını araştıranlar farklı sonuçlarla karşılaşıyor.

Öncelikli olarak bir sayfayı beğenmenin, bir gönderiye yorum yapmanın ya da bir hesabı takip etmenin sorumluluğuyla ilgili bir mekruh durum söz konusu değil. Yine üçüncü kişilerin para veya mal almadığı bir durum söz konusu olduğundan dolayı kumar olarak da nitelendirilmemesi gerekiyor.

İşte bu yüzden tek önemli olan unsur çekilişi yapanlar, çekilişin sonunda vaat edilen ödüllerdir. Eğer ki ödüllerde mekruh ya da haram kılınmış bir şey yoksa bu çekilişlerin günah tarafı bulunmamaktadır. Eğer ki bir günaha ortak olarak bu çekilişlere katılım sağlanıyorsa o zaman evet alınacak ödüller de haramdır.

Çekiliş Kuponu Kumar Mıdır?

Çekiliş kuponlarının kumar olup olmamasıyla ilgili temel değerlendirme aslında çekiliş şartlarına bağlıdır. Kumar olarak nitelendirilen unsurun işleyiş prensibi birden fazla kişinin para ya da mal karşılığında bir oyuna girmesi ve bu oyunun neticesinde birisi kazanırken diğerinin para ya da mal kaybetmesidir. Bu üçüncü bir kişinin para ya da mal kaybı yaşaması ile doğru orantılı olduğu için kumar olarak nitelendirilir ve kesinlikle haram kılınmıştır.

Dolayısıyla alışveriş merkezlerinde, marketlerde ya da farklı işletmelerde düzenlenen çekilişler kumar olarak değerlendirilmez. Örneğin 100 TL üzeri alışveriş yapanlara araba çekilişi yapan bir market bu durumda bir talihliye araba hediye edebilir. Ancak kaybeden binlerce kişi bundan bir zarar görmez.

Yalnızca kazananın fayda göreceği, kaybedenlerin zarar görmeyeceği aktivitelerde kumar değerlendirmesi yapmak yanlıştır. Buradaki ince çizgi ise çekiliş şartıdır. Hali hazırda zaten yapılan bir alışveriş için çekilişe katılımınız burada bir beis yaratmaz. Fakat çekilişe katılmak adına özel olarak belirli bir tutar ödenmesi durumunda bu kumara girer ve alınacak ödül ve ikramiyeler haram olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap