Yara İzi

Yara İzi Vücut bütünlüğümüzde derimiz çok önemlidir ve her darbeye ya da her tepkiye reaksiyon verebilir. Yara izi denilen hadise aslında tam anlamıyla deride ol..

Yara İzi Vücut bütünlüğümüzde derimiz çok önemlidir ve her darbeye ya da her tepkiye reaksiyon verebilir. Yara izi denilen hadise aslında tam anlamıyla deride oluşabilecek herhangi bir yırtık, yarık ya da kopma durumudur.

Bunun için çeşitli sebepler faktör olarak gösterilebiliyorken tedavi ediliş aşamasında da ciddi bir yelpazeyle karşılaşılır. Yara izi sebepleri farklı görünüyor olsa da ortalama olarak aynı tedavi seçenekleri tercih edilir. Fakat buna kişiden ziyade doktor muayenesinin ardından ilgili plastik cerrahi uzmanı karar verir.

Bazen ise yara izleri nasıl geçer sorusunun cevabını merak edenler için estetik cerrahi uzmanları ortaya çıkar. Bu uzmanların genel anlamda yara izi kalmaması açısından ince çalışmalar yaptıklarını söylemek mümkündür. Fakat unutulmaması gereken tek gerçek yara izlerinin yaklaşık olarak bir kaç yıl süreyle ortadan kaybolduğudur. Yani net bir biçimde tüm yaralanmalarda oluşan yara izleri hangi tedavi metoduyla giderilirse giderilsin muhakkak yara izi kalacaktır.

Bu yaraların geçme ve derinin kendi yapısını yenileme dönemi bazı insanlarda aylar sürerken bazılarında bir yılı aşkın sürelere yayılmaktadır. Haliyle sabrın ne denli önemli olduğunu da hatırlatmak istiyoruz. Her koşulda yara izi oluşumu daha da geniş bir kitlenin ilk dikkatini çeken detay olabilir. Bu sebeple de görsel anlamda estetik kusurlar arasında sayılmaktadır.

Yara İzi

Yara İzi Neden Oluşur?

Yara izi nedenleri dendiğinde bunun travma yönünün çok yüksek olduğunu zaten hepimiz biliyoruz. Bazen bir kaza sonucu meydana gelen, bazen ise herhangi bir kasıt sonucunda hayatımıza dahil olan yara izlerinin geçiş süreleri de bununla doğrudan ilgilidir. Tam olarak deri içerisindeki benzersiz dokunun yırtılarak onarıma ihtiyaç duyması sonucunda meydana gelen yaralar yine dikilerek ve temizlenerek dezenfekte hale getirilir. Sonrasında ise derinin tekrardan adaptasyon süreci başlar.
Bu adaptasyon süreci boyunca dikiş atılan açık bölgenin deriyle bir bütün olabilmesi beklenir. Bekleyiş bazen geniş bir zamanı kapladığından ötürü de bazı durumlar için sıkıcı kabul edilebilir.

Yaralanma ve Travma

Hayatta yapacağınız birçok davranış net olarak olmasa da yaralanmalara dayanan kavgalara sebep olabilmektedir. Bu yüzden de yaralanma sonucunda farklı aletlerle belirli bölgelerinizden yara almanız mümkündür. Yaralanma sonrasında ise gereken müdahale zamanında yapılsa dahi kesinlikle yara izi kalacaktır. Bu bazen çok esnek, ufak ve aynı renk gibi görünse de maalesef yaralanmalarda ve travmalarda aynı sorun yaşanmaya devam eder.

Yaşlılık

Yaşın ilerlemesiyle beraber kemiklerin elastik yapısını kaybetmesi, aynı zamanda da vücudun belirli oranda kullanılamaması büyük sorunlara gebedir. En basitinden yatak yaraları ya da otururken oluşan farklı çürükler ve yaralar gündemden düşmez.

Çevresel Faktörler

Herhangi bir yaranın mikrop kapmaması gerekirken ufak bir sıyrığın bile enfeksiyon sonrasında tüm kolunuza ya da yara olan bir diğer bölgenize yayılabileceğini biliyor muydunuz? Bazen rüzgar ya da şiddetli bir kum fırtınası, bazen ise yağmur ve güneş ışığı buna sebep olabilir.

Kazalar

Kendi kendinize bıçakla elinizi kesmeniz, ayağınızı ya da kolunuzu bir yerlere çarpmanız kaza sonrasında yara izi çıkmasına muhtemel bir sebep yaratır.

Yara İzi Kalıcı Mıdır?

Aslında her yara izi kalıcı mıdır sorusuna net cevap vermek pek doğru bir davranış olmayacaktır. Fakat yine de yara izleri geçiş dönemi için farklı orantılar taşırlar. Haliyle direkt olarak farklı yaralarda dahi farklı süreçler işlemektedir. İzlerin kalıcılığı ise genellikle kullanılan tekniklere ve edilen muayeneye bağlıdır.

Yara izi ne kadar zamanda geçer sorusunun genelde cevabını ilgilendiren birçok farklı unsur vardır. Çünkü tamamını aynı kefede klasik bir yaraymış gibi değerlendirmekte hem süreç hem de nitelik olarak doğru sonuç vermeyecektir. Yara izinin özelliklerine bağlı olarak farklı detayların hayatımızda etkin rol oynayabileceğini belirtmek istiyoruz.

Yara izi olan bölgede var olan renk pigmentlerinin farklı oluşu mevcut yaralamanın ne boyutta olduğunu gösterebilir.
Kesik ya da benzeri sebeplerden oluşmuş yaralanmalarda kalıcı olarak yara izi kalmasını sağlayan genel olgu dikiş işlemidir. Dikiş izi kalabildiği gibi bu kesinin boyutu ve derinliğiyle de ilgilidir.

Bazı yara izleri tamamıyla ilk oluşum anında ve çevresini etkilemeyecek şekilde gözlemlenir. Bazılarında ise tamamıyla yayılan, daha ağrılı ve sancılı bir süreç sağlayan, rengi devamlı değişen bir yara izi gözlemlenir.

Çok ufak bir yapısı olmasına karşılık iyileşme sürecinde çok daha büyük bir noktada gözlemlenebilecek yara izleri görmek mümkündür.

Kritik bölgelerde yer almakta olan kesiler çoğunlukla kişinin hareket mekanizmasını direkt olarak etkiler. Hatta bu bağlamda da ciddi bir eksiklik olarak yorumlanabilme potansiyelleri vardır. Ciddi bir eklem noktasında olması yaranın kalıcılığı için devamlı hareketlilikten ötürü süreci uzatabilir.

Yara İzi Nasıl Geçer?

Artık hayatımızı kolaylaştıracak tekniklerin doğmasıyla beraber teknolojinin tüm nimetlerinden faydalanmaya başladık. Yara izi nasıl geçer sorusu da artan tedavi seçeneklerinin bir mirası olarak geniş bir yelpazenin sunulmasıyla mümkün hale gelen soru kalıbıdır. Eskiden yaranın tanı ve teşhisinin ardından klasik bir tedavi metodu uygulanarak uzun süren bir tedavi sürecinin mümkün olduğu biliniyor.

Fakat artık bu durumun bazı değişkenler ile farklı bir boyuta ulaştığından söz etmeliyiz. Başta yara izi kalıcılığı olmak üzere doku yenileme ve görsel estetiğin sağlanabilmesi açısından makul bir ortam yaratılmak isteniyor. Bu yüzden de insanlar yara izleri ile karşı taraftan gelebilecek tepkileri minimum düzeye çekmeyi amaçlıyor. Estetik cerrahi ve plastik cerrahi yaraların oluşum aşamasından itibaren kapatılmasına kadar olan süreçte kişilere son derece geniş bir hizmet sunmayı başarıyor.

Yara İzi Oluşturacak Bölgenin Kapatılması

Yara izi olan kısım dokunun yırtılarak alt tabakadaki deriye de zarar verdiği kısımdır. Haliyle buranın kendi doku grubuyla ya da dışarıdan alınacak doku grubuyla tamamıyla alınıp tekrardan alternatif metotlarla dikilmesi sonucunda uygulanan tedavi seçeneğidir. Deforme olmuş kısım ortadan kalktığı için yara izi yalnızca ufak bir estetik dikişten ibaret olacaktır.

Balon Yöntemi (Doku Genişletme)

Son dönemlerde en sık tercih edilen metotlar arasındadır. Yaralanılan bölgeye deri altı kısmından bir baloncuk yerleştirilir. Bunun içerisine tuzlu su enjekte edilerek sterilizasyon sağlanır. Hemen ardından ise belirli kademelerde alan kaplaması sağlanarak hacmi arttırılır. Vücut yavaş yavaş oradaki balona entegre olarak doku sayısını arttırır. Ortalama olarak bir ile üç ay arası bir süreçte balon bulunduğu bölgeden alınırken yara izinin olduğu alanda alınır. Üretilmiş dokular boşluğu kapatır.

Zigzag Dikiş

Yara yönü yara izi kalması açısından en önemli faktörler arasındadır. Zigzag dikiş ile yön değiştirilerek dikkat çekmesi minimum seviyeye çekilebilir.

Zımparalama Yöntemi

Tamamıyla bireysel hatalar sonucu oluşmuş ciddi kesiler için uygulanan metotta izlerin olduğu kısım zımparalanır ve alt deri tabakasına ulaşılır. Uyluk üzerinden alınacak dokularla da buraya adeta yamalama uygulanır.

Lazer Yöntemi

Yara izi yıllardır var olduktan sonra bile izleri yok edebilen bu seçenekle dikiş izleri de ortadan kaldırılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap