Yaprak Sarma İçin Mutlaka Bilmeniz Gereken Püf Noktalar

Yaprak Sarma İçin Mutlaka Bilmeniz Gereken Püf Noktalar

Yaprak Sarma İçin Mutlaka Bilmeniz Gereken Püf Noktalar. Yaprak kullanılarak yapılan ve yapımı son derece uğraş veren bir yiyecek olması özellikle hazırlayanlar için çileye dönüşür. Fakat sofraya geldiğinde dakikalar içerisinde tükendiğini görebiliriz. Bu durum sarma sevenlerin mutlaka dikkatini çekmiştir. Saatler hazırlığıyla uğraşılan, ince yaprak içerisine pirinç doldurularak kalem gibi olması için özen gösterilen bir yemektir.

Bu kadar lezzetli olmasından ötürü sevmeyen yok diyebiliriz. Hazırlık süreci ise zor olduğu için eskisi kadar uğraşılmadığını eklemek gerekiyor.

Tüm bunları bir bütün olarak ele alırsak yapraklarla uğraşmanın, sarmanın saatlerce zamanımızı almamasını sağlamak bu sorunu çözebilir. Tabii ki farklı pek çok yöntem kullanılabiliyor. Hatta sarma işlemini yalnızca yaprağı koyarak uygulayabileceğiniz özel makineler bile var. Fakat bunlara hiç gerek duymadan pratik bir şekilde sarabileceğinizi söylemek gerek.

Yaprak Sarmanın Püf Noktaları

Yaprak Sarmanın Püf Noktaları

Yaprak sarmanın en önemli özelliklerinden birisi tek atımla ağza götürülmesidir. Bu yüzden ince yapraklar tercih edilir. Sarım ise yine benzer bir incelikte yapılır.

Özen gösterilen bir teknik uygulanarak pratik olduğu kadar lezzetli hale de getirilebilir. Herkesin kendisine has bir yaprak sarma tekniği olabilir. Bugün en pratik olanından söz edeceğiz. Ayrıca bu yöntem dahil olmak üzere sarma için en önemli lezzet sırlarını sıralayacağız.

Kolayca sarma sarmanızı sağlayacak olan yöntem poşet tekniğidir. Bu teknik hem kolay ve hızlı bir biçimde sarmaları hazırlamanızı sağlayacak hem de tabiri caizse kalem gibi sarmalarla karşılaşmanıza olanak tanıyacak. Genelde boyut olarak serçe parmağı baz alınan bir yemek türünden bahsediyoruz.

İncelik ve düzen bu kadar önemli olduğu için poşet tekniği işinizi kolaylaştıracaktır. Bir buzdolabı poşetini alarak masaya serin ve üzerine ince bir yaprağı yerleştirin.

Bu aşamanın ardından sıradan bir sarma gibi iç malzemesini koyarak sarma işlemi için hazırlayın. Hazırlığınızı tamamladıktan sonra sarmanın üst ve alt kısımlarını kıvırmayı unutmayın.

Kıvırma işleminin ardından birkaç saniyede kalem gibi incecik sarmanızın hazır olması için poşeti tutup kaldırın. Diğer elinizi ise sarmanın diğer tarafındaki poşetten tutarak çekmeye başlayın. Poşeti kaydırdığınızda sarma dönecek ve sarılmaya başlanacaktır. Tamamıyla çektiğinizde ise serçe parmak kıvamında yaprak sarması hazır olacak.

Daha lezzetli bir sarma için bazı detayları önemsemek zorundasınız. Yaprak seçimi bunların başında geliyor. Kart yapraklar yerine daha ince ve taze yapraklar tercih edilir.

İç malzemesi içinse zeytinyağı lezzeti arttıracak unsurların başında geliyor. Hatta bazı yörelerde zeytinyağlı olarak anıldığına şahit olabilirsiniz. Sarmanın iç harcını hazırlarken tercihinize bağlı olarak farklı baharatlar kullanabilir ve içerisine kıyma ekleyebilirsiniz.

Etli hali çok daha lezzetli oluyor. Harcını hazırlarken pirinç olarak kırık pirinç almanızı önermek gerek. Ayrıca içerisine bulgur dahil edilebilir. Özellikle içerisine pirinç konulacağı için bunların su ile birlikte pişerken şişme ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır.

Eğer daha ince olsun diye çok sıkı sararsanız yapraklar pişerken çatlayabilir. Dolayısıyla sarma formundan çıkarak estetik bir görüntüye sahip olmaz.

Tencereye dizdikten sonra pişirme aşamasında bir kaç dilim limon ekleyebilirsiniz. Bu limonlar tencerenin içerisinde olduğunda bile tadını sarmalara yansıtacaktır. Ek olarak piştiğinden emin olduktan sonra üzerinde bir miktar zeytinyağı gezdirmek lezzetini katlayacak hareketlerin başında geliyor.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Bizden Haberdar Ol