Yaman İsminin Anlamı

Yaman İsmi

Yaman İsminin Anlamı hayatımızın birçok alanında sık sık karşımıza çıkmaktadır. Bazen sosyal medya bazen de okuduğumuz gazetelerde, bazen de günlük hayatımızda Yaman ismi uzun zamandan bu yana dilimizdedir. Bu ismin ne anlama geldiğini araştıran ebeveynler kurnaz, pes etmeyen, heybetli, cesur, becerikli, güçlü, korkulan, kötü ve şiddetli. Yenidünyaya gelmeye hazırlanan bebeğine Yaman ismini vermek isteyenler Yaman isminin bütün özelliklerini bilmek isterler.  Peki Yaman isminin anlamı nedir?  Osmanlı zamanında atılgan, gözü pek insanlar için söylenirdi.

Yaman dilimizde çevremizde oldukça fazla kullandığımız kelimelerden biridir. Peki Yaman isminin TDK’ daki anlamı nedir? Beceri, güç, etki yönünden alışılmış olan kişi veya kimse. Kötü, korkulan kişi ya da kimse, görülmemiş alışılmışlığın dışında. 2000 senesinin başından itibaren  hem modern hem popüler isimler arasında yer alan Yaman isminin sözlükteki anlamı kuvvetli ve de güçlüdür.

Rengi  lacivert olan  Yaman isminin analizi harf sayısı 5, en büyük özelliği cesur, ve de sağduyulu olmasıdır. Yaman isminin numerolojik numarası 63 Y:Güçlü, unutmayan kararlı A:  Algılama gücü kuvvetli, mantıklı, egosantrik,  gururlu, yönetici, lider, hükmetmeyi sever. M: Zeki, A: mantıklı, gururlu, lider. N: Sağduyulu, narsist, sezgileri kuvvetlidirler. Üstün yetenekleri ve de güçleri vardır. Yaman isminin kişilik analizi karakterleri güçlü fakat kinci yönleri ağır basmaktadır. Geçmişte yaşamayı olayları taze tutmayı severler, kararsız kişilikleri, 6.hisleri kuvvetli, aşk insanı ve duygusal olurlar. Mantıklı düşünür, emretmeyi severler. Fazlaca enerjik, çalışmayı çok severler. Eğlenceye olan tutkuları vardır. Kendilerini çok sever beğenirler. Sezgileri açık hisleri onları yanıltmaz. Cesurdur Yaman’lar.

 Yaban, Yalman, Yağan, Yasan, Yağan, Yatman, Yağızhan, Yavuzcan, Yahşihan, Yazgan, Yalazan, Yakazan, Arman, Acarman, Derman, Berkman, Çağman, Dilman, Eman, Çakman ,Erman, Çarkman, Çeman, Eryaman, Esman, Kahraman, Ferman, Kaman, Feyman, Karaman, Gilman, Keriman, Dilmam, Haman, Kirman, Kuntman, Leman, Kurman, Okutman, Lokman, Osman, Neyman, Neriman, Oyman Numan, Özalpman, Odman, Özerman, Odman, Peyman, Rahman, Sakman, Osman, Salman, Özalpman, Sayman, Selman, Tağman, Yalman, Utman, Uzman, Yaban, Yakazan, Yağın, Yağızhan, Yaktın, Yağızkan, Yektan, Yağız, Tekin, Yalazan, Yurcan, Yiğithan, Toraman, Uçman, Uman, Yatman, Yıldızhan, Yergin, Yegan, Yaman ismine benzer isimler olmaktadır.

Peygamber efendimiz  Hz.muhammed’ in (sav) buyurduğu üzere her anne vede baba bebeğine evladına hayırlı ve güzel bir isim takmakla sorumlu olurlar. Anne ve babaların ilk akılına gelen soru Yaman ismi caizmidir? Kur’ an’ da geçiyor mu Türkiye’ de 6.964 kişinin adı Yaman’ dır. İstanbul’ da 1598 kişi bu ismi taşımaktadır. Yaman ismi Kur’an’da geçmiyor Yaman ismini islami açıdan değerlendirilirse bu ismi takmakta hiçbir sakınca yoktur. Anlamca açıklayıcı ve de güzel bir isimdir.

Can Yaman Yogoslav kökenli Can Yaman sinema ve tiyatro oyuncu olarak dizilerde başrol oyuncusudur. Yaman Tuzcet  Türk Tiyatrolarının ünlü yönetmeni  76 yaşında hayata veda etti. Gürhan Yaman ses sanatçısı, Meltem Yaman geçmiş kariyer döneminde televizyon program yapımcı ve sunuculuğu yapan genç sanatçı müzikle de hızlı bir çıkış yaparak ivme kazandı.  Yaman Okay 1951 yılında Gresun Tirebolu ilçesinde dünyaya geldi. Memur bir babanın oğlu olduğu için çok şehir değiştirdi ” bir yol” adlı tiyatro oyunuyla sanat hayatına başladı “el kapısı” “leipzig duruşması”, ana “,sakıncalı” “piyade atlı” oyunları da toplumsal sorunlara imza attı  13 yıl devam eden bizimkiler dizisinde Nazım karakterine hayat verdi. Fatih Yaman, Kenan Yaman, Tahir Yaman, Ebru Yaman, Yaman Civan, Yaman ismine sahip ünlüler olmaktadır.

yaman-isminin-anlami-22
Yaman İsminin Anlamı

Yaman isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 5 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Ay Gibi Parlak Ve Güzel
  • 2 – Şiddetli
  • 3 – Kötü, korkulan
  • 4 – Güçlü, cesur
  • 5 – Becerikli, kurnaz, işbilir

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça/Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Yaman ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Yaman ismini kullanan 8.332 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Yaman ismini kullanan 2.320 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Yaman ismini kullanan 507 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Yaman ismini kullanan 965 kişi bulunmaktadır.

Yaman isminin Türkiye sıralaması

Yaman en çok kullanılan 1188. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 552. isimdir.

Yaman ismini kullananların sayısı, son bir yılda 1.368 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Yaman isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Yaman isminin Harf Analizi

Kişiye Yaman ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

Y : Geçmişten iyi ders alan manası uyandırır,duruma göre konabilirse de olmaması daha iyidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

Yaman İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Yaman ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Yaman isminin anlamını gözden geçirin!

Yaman İsminin Numerolojisi

Yaman isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

Y: yirmi sekiz
A: bir
M: on altı
A: bir
N: on yedi
TOPLAM: 63

Yaman ismiyle tanınan bazı ünlü kişilere örnek vermek istiyorum:

  1. Yaman Okay: Türk tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu. “Güneşi Beklerken” ve “Ulan İstanbul” gibi televizyon dizilerinde rol almıştır.
  2. Yaman Tarcan: Türk futbolcu. Beşiktaş, Fenerbahçe ve Türkiye milli futbol takımında forma giymiştir.
  3. Yaman Okay: Türk futbolcu. Galatasaray ve Türkiye milli futbol takımında forma giymiş ve başarılı bir kariyer yapmıştır.
  4. Yaman Tolga Öztürk: Türk televizyon sunucusu ve oyuncu. “Kuzey Güney” ve “Yüz Yüze” gibi televizyon dizilerinde rol almıştır.
  5. Yaman Kalyoncu: Türk güreşçi. Grekoromen stilde uluslararası düzeyde birçok başarı elde etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap