Yalan Söylemek Günah mıdır? Yalan Söylenen Durumlar Var mıdır? Yalancı Şahitliğin Günahı

Yalan çok büyük günahlar içerisinde yer alır. Hatta İslam’da münafıklığın göstergelerinden biri olarak görünür. Yalan yere şahitlik ise iftiraya girer. Rabbinin azabı kaçınılmaz olacaktır. Yalanın istisnaları nelerdir, günahı, cezası nedir?

Nisa Suresi 135.ayette der ki: Ey inananlar! Kendiniz, ana-babanız ve yakınlarınız aleyhine de olsa, Allah için şahitler olarak adaleti ayakta tutun. Zengin olsun fakir olsun, Allah onların menfaatlerini en iyi şekilde temin eder. O halde şehvetlerin seni adaletten saptırmasın. Eğer şahitliği çarpıtırsanız veya vermekten kaçınırsanız, bilin ki’ Allah yaptıklarınızdan haberdardır.

Bu ayette Rabbimiz bizlere dürüstlüğü emrediyor. Münafıklık göstergesi olan yalanın İslam’da üç istisnası bulunmaktadır. Eğer ki kullar, bir zalimin eline düştüyse, hayatı, mülkü, namusu tehlikedeyse bunu korumak için yalan söyleyebilir. Savaşta her şey mubahtır lafını duymuşsunuzdur. Düşmanı alt etmek için de yalan söylenebilir. Ayrıca, müminlerin küs kalması hoş değildir, onları aralarını düzeltmek için, başkasına zarar vermemek kaydı ile yalan söylenebilir.

Yalanla ilgili bir hadisi şerifte: Kulların arası bozuksa onları tekrar barıştırmak için söylenen laflar, sonucu hayra ulaşan kelimeleri söyleyenler yalancı sayılmazlar.

Yalanı sevmeyen, sürekli kaçınan kişilerin de cennete girebileceğine kanıt olan bir hadisi şerifte: Ben, kul tartışmada haklı tarafsa dahi olayı kapatan, kavgayı sonlandıran kişiye cennette köşk temin edileceğine kefil olurum. Espri amaçlı dahi olsa, yalanı sevmeyen, dilinden uzak tutan kulların da cennetin göbeğinde köşk sahibi olacağına kefil olurum.

Yalan Söylemenin Günah Olmasının Nedeni

Rabbimiz nezdinde, yalancı kullar arasında olmamak için dürüstlüğü elden bırakmamamız, başkalarına iyi görünmek, yağ çekmek için de yalancı şahitli yapmamalıyız. Yalan ki kişinin güvenini kırar, başkaları için kötü sonuçlar doğurabilir, bu nedenle ahiret için tehlikeli bir durumdur.

Nahl Suresi 94.ayette der ki: Yeminlerinizi birbirinizi aldatmaya vesile kılmayın, yoksa sağlam bastıktan sonra ayağınız kayar ve insanları Allah yolundan alıkoyduğunuz için kötü sonuçlara uğrarsınız. Büyük bir azap sizi bekliyor.

Yalancı Şahitlik Etmenin Dinimizdeki Günahı

Eğer ki bir gaflete düşüp, doğru olmayan bir şey için tanıklık ederseniz hemen Rabbinize sığının, tevbenizi ettikten sonra asla tekrar benzer günahı işlemeyin. Yalan bir olay üzerine yemin etme durumu da niyetlere göre değişiklik gösterir. Eğer ki bir kul, ant içtiği sırada, yüreğinden farklı duygular geçiriyorsa yemini de yalan yere yemin olarak geçecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap