Yakut İsminin Anlamı

Yakut İsmi

Yakut İsminin Anlamı Erkek evlatları için isim arayışı içinde olan anne ve baba adaylarının genellikle güzel ve olumlu anlamları bulunan bir adı tercih etmeyi düşündükleri görülmektedir. Bu bağlamda ebeveynlerin karşısına Yakut adı da çıkmaktadır. Bu bağlamda Yakut isminin anlamı nedir, sorusunun cevabının da çoğunlukla internette araştırılmış olduğu görülmektedir. Bakıldığında Yakut isminin anlamı değerli bir taş şeklinde açıklanmaktadır. Kelime anlamı değerli ve kıymetli bir doğal taş olan Yakut isminin pek çok kişi tarafınca beğenilmiş olduğu ve tercih edilmiş olduğu da görülmektedir.

Yakut adını araştırırken arama motorlarında görülen Yakut adı Kuran’da geçiyor mu, sorusunun cevabının sıklıkla araştırıldığı anlaşılmaktadır. Bu isme Kuran içerisinde rastlanmamaktadır. Ünlü isim tabircilerine bakılırsa bu ismin anlamları büyük oranda hayırlı ve pozitif şekillerdedir ve çocuğa konulmak suretiyle tercih edilebilecek adlar içinde öncelikli olarak Yakut isminin geldiği görülmektedir. Anne ve baba adaylarının Türkiye içerisinde sıklıkla bu ismi tercih ettiği görülmektedir.

Yakut adı araştırılırken büyük bir merak uyandıran bir diğer nokta da Yakut isminin kişilik özellikleri olmaktadır. Oldukça pozitif, hayırlı ve güzel anlamları bulunan bu ismin genel yorumları olumlu şekillerde olmaktadır. Kişilik özelliklerine olan tesiri incelendiğinde de Yakut isminin kişiyi karakteristik anlamda oldukça fazla etkilediği görülebilmektedir. Bu isme sahip olan kişilerin saf, merhametli, inançlı, müspet, zeki, çalışkan, kendine güvenen, arkadaş canlısı, sempatik, arkadaş canlısı, hümanist, güvence veren ve optimist kişiler olduğu görülmektedir. İsmi genel bir şekilde değerlendirmeye aldığında yorumcular bu ismin yorumları oldukça hayırlı şekillerde açıklamalar getirmektedir. 

Yakut ismine sahip olan kişilerin oldukça olumlu şekillerde etkilendiği görülse de Yakut isminin negatif yönleri olduğu da görülmektedir. Bu isme sahip olan kişilerin kendilerinden çok fazla feragat ettikleri görülmektedir. Aynı zamanda Yakut ismine sahip kişilerin kuşkucu, bazen pesimist, duygularını bastıran ve duygusal anlamda ulaşmanın zor olduğu insanlar olduğu görülmektedir. Yine de bu isme sahip olan kişilerin çoğu zaman olumlu şekillerdeki özellikleri yansıtmaya meyilli olmaları nedeniyle olumlu yönde anlamları taşıdıkları görülmektedir.

İsimle alakalı dikkatleri üstüne çeken bir öteki nokta da Yakut isminin harf analizi olmaktadır. Bu isme sahip olan kişilerin isimleri içerisinde yer alan Y harfi geçmişten ders almayı, A harfi atılganlığı ve enerjik olmayı, K harfi başarılı olmayı, U harfinin başarılı olmayı ve unvan edinmeyi sağladığı ve T harfinin ise duygusal anlamda kendini baskılamayı yansıttığı görülmektedir. İsmin genel anlamları da harf analizi de fazlaca hayırlı ve güzel şekillerde açıklanmaktadır. Bu sebeple anne ve baba adaylarının çocuklarına rahatlıkla koyabildiği görülmektedir.

Anne ve baba adayları için mühim olan bir öteki nokta da Yakut isminin numerolojisi olmaktadır. Bu bağlamda incelendiğinde Yakut isminin numerolojik sayısı 92 olarak belirlenmektedir. Ebeveynlerin bu sayı hakkında doğru öngörülerde bulunabilmesi ve genel ve tutarlı bir yoruma ulaşabilmesi için bir astrologdan yardım alması gerekmektedir.

Bu isme sahip olduğu görülen ve Yakut ismine sahip ünlüler kategorisinde bulunan bir şahsiyete rastlanmamaktadır. Bu sebeple ismin kelime anlamı ve dini kullanması dışında bir isim olarak tercih edilmesi tamamen anne ve babaların araştırmaları sonucunda verdikleri karara bağlı olmaktadır.

Yakut ismiyle alakalı tespit edilen ve incelenen bir öteki nokta ise Yakut isminin uğurlu rengi olmaktadır. Bu isme haiz kişilerin uğurlu rengi olarak turuncu belirlenmiştir. Aynı zamanda isme sahip olan kişilerin kader sayısı da 2 sayısı öne çıkmaktadır. Rengin ve sayının kişilerin karakterlerinde ve kaderlerinde etkilerinin olduğuna inanılmaktadır. Bu inanışa sahip olan anne ve baba adaylarının çocuklarının çevresinde bu rengi ve sayıyı bulundurduğu görülmektedir. Bu isme sahip olan kişilerin kaderlerinde rengin ve sayının tesirini çoğunlukla göreceği düşünülmektedir.

yakut-isminin-anlami-50641
Yakut İsminin Anlamı

Yakut isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 5 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Harmanda Sapları Yaymaya Yarayan Uzun Çatallı Ağaçtan Yapılmış Araç
  • 2 – Değerli, Pembe Renkte Bir Taş.
  • 3 – Parlak Kırmızı, Şeffaf Kıymetli Taş.
  • 4 – Sibiryanın Kuzey Kısmında Yaşayan Bir Türk Kavmi. -Erkek Ve Kadın Adı Olarak Kullanılır.
  • 5 – Pembe veya kırmızı renkte değerli bir süs taşı.

Cinsiyeti: Üniseks
Kökeni: Arapça
Söylenişi: ya:kut
Kuran ‘da geçiyor.

Yakut ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Yakut ismini kullanan 441 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Yakut ismini kullanan 97 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Yakut ismini kullanan 30 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Yakut ismini kullanan 32 kişi bulunmaktadır.

Yakut isminin Türkiye sıralaması

Yakut en çok kullanılan 3919. isimdir.

Üniseks isimleri arasında, en çok kullanılan 285. isimdir.

Yakut isminin Harf Analizi

Kişiye Yakut ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

Y : Geçmişten iyi ders alan manası uyandırır,duruma göre konabilirse de olmaması daha iyidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

K : Başarılı, unvan sahibi çağrışımda bulundurtur,en az bir tane bulundurması çok iyidir.

U : Bereketi ve bolluğu çağrıştırır, bir taneden fazla olmaması kaydıyla olur.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

Yakut İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Yakut ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Yakut isminin anlamını gözden geçirin!

Yakut İsminin Numerolojisi

Yakut isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

Y: yirmi sekiz
A: bir
K: on dört
U: yirmi beş
T: yirmi dört
TOPLAM: 92

“Yakut” ismiyle bilinen bazı ünlü kişiler şunlardır:

  1. Yakut El Hamidi: Filistin asıllı Lübnanlı bir yüzücüdür. 2016 Yaz Olimpiyatları’nda Lübnan’ı temsil etti.
  2. Yakut Yüksel: Türk akademisyen ve yazar. Çocuk edebiyatı alanında çalışmalar yapmaktadır.
  3. Yakut Öztuna: Türk millî futbolcu. Altay, Galatasaray ve Türkiye millî futbol takımında forma giymiştir.
  4. Yakut Nergiz: Türk yüzücü. Millî yüzme takımında yer almış ve uluslararası müsabakalarda başarılar elde etmiştir.
  5. Yakut Erişen: Türk basketbolcu. Kadın basketbolunda faaliyet göstermiştir.

Bu, “Yakut” adıyla bilinen bazı ünlülerin sadece birkaç örneğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap