Vücut Kitle İndeksi Nedir, Nasıl Hesaplanır, Sağlıkta Önemi

Vücut Kitle İndeksi Nedir, Nasıl Hesaplanır, Sağlıkta Önemi. Vücut kitle indeksi kısaca, bireyin boyuna oranla ideal kilosunun belirleyen bir parametredir. Kişinin boy ve kilosuna göre yapılan matematiksel bir hesap ile ortaya çıkan orandır da diyebiliriz. Vücut kitle indeksi hesaplamasında çıkan sonuç, bize ideal kiloda olup olmadığımızı gösteren bir çalışmadır.

Kilo vermek ve ya ideal kilonuzu korumak istiyorsanız; vücut kitle indeksinizin tam olarak hangi grupta yer aldığını bilmelisiniz. Zayıflamak ile ilgili daha önce profesyonel bir yardım almayı denediyseniz, doktorunuzun ilk olarak sizinle ilgili bu verileri hesapladığını görmüş olmalısınız. Zayıf, normal, şişman ve obez olarak gruplandırılan sonuçlar; hedeflerinizin tam olarak neresinde olduğunuzu da belirleyecektir.

Vücut Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır?
Vücut Kitle İndeksi

Vücut Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır?

Mevcuttaki boy ve kilo ölçüleriniz ile yapılan bir hesaplamadır. Vücut kitle indeksinizi; boyunuzun karesini, mevcut kilo ağırlığınıza bölerek hesaplayabilirsiniz. Bu işlem sonucunda oluşan değer ise şu verilere göre anlam kazanır;

İşlem sonucu 18,5 ve altı ise; Zayıf

İşlem sonucu 19-25 arasında ise; Normal kilolu (İdeal kilo)

İşlem sonucu 25-30 arasında ise; Fazla Kilolu

İşlem sonucu 30-40 arasında ise; Obezite

İşlem sonucu 40 ve üzeri ise; İleri Obezite

Vücut kitle indeksi ile vücudunuzdaki yağ oranı doğrudan tespit edilemiyor. Bireyin vücudundaki yağ oranı ise biyoelektrisel impedans ile belirlenmektedir. Vücuda hafif dozda elektrik akımı yollayarak; mevcut olan yağ, kas ve su dokusunun en güvenilir şekilde ayırt edildiği bir sistemdir. Biyoelektriksel impedans hesaplaması için bireyin cinsiyeti, boyu ve yaşı bilgilerinin girilmesi gerekmektedir.

Ayrıca yağ oranı ile ilgili bel çevresi hesaplaması da yapılmaktadır. Bireyin bel çevresinin, bir ölçü yardımı ile kaç cm. olduğu tespit edilir. Kadınlarda bel çevresi ölçüsünün 82 ve altı, erkeklerde bel çevresinin 94 ve altı olması ideal birimler olarak kabul edilir.

Vücut Kitle İndeksini Yaş Etkiler Mi?
Vücut Kitle İndeksi Hesaplama

Vücut Kitle İndeksini Yaş Etkiler Mi?

Hayır. Vücudunuz için belirlenen ideal kilo ile yaşınızın bir bağlantısı yoktur. Özellikle yetişkinlikten yaşlılığa doğru giderken ideal kilomuzu dikkat etmeliyiz. İlerleyen yaş ile kilonuzun artması normal bir durumdur. Çünkü yaşınız arttıkça, metabolizmanız yavaşlayacaktır. Ayrıca ilerleyen yaşlarda mevcut kas kütlesi korumak daha da zorlaşacağından; sağlıklı beslenmeye ve düzenli spor yapmaya önem vermeliyiz.

Vücut yağ oranının normalden fazla olması ya da ideal kilonun üzerinde olmak; metabolizmayı olumsuz etkileyeceği gibi, eklemlerinize binen yükün de artmasına neden olacaktır. Bu durum belirli bir süre sonra çeşitli sağlık sorunları yaşamanızı kaçınılmaz kılacaktır. Üstelik yer çekimi nedeniyle etkilenen vücudunuz, fazla kilolardan kaynaklı olarak çok daha erken yaşlılık belirtileri gösterecektir.

bmi

İdeal Kiloda Olmayanların Yaşayabileceği Sorunlar;

İdeal kiloda olmamak, sadece fazla kilo anlamına gelmez. Vücut ağılığınız, normalin altındaysa da ideal kiloda değilsinizdir. Boyunuza oranla olmanız gereken kilonun altında ya da üstünde olmak pek çok sağlık sorunu meydana getirebilir.

Yüksek kolestrol, lipid bozukluklar, felç, yüksek tansiyon, tip 2 diyabet, safra kesesi rahatsızlıkları, uyku apnesi, çeşitli kalp sorunları, eklem hastalıkları, horlama, osteoartrit, kilo kaynaklı kanser türleri gibi sayabileceğimiz birçok sağlık sorunu ideal kiloda olup olmadığınıza bağlı olarak meydana gelmektedir.

Kilomuz İdealse, Sağlıklı Mıyız?

Kilomuz İdealse, Sağlıklı Mıyız?

Kilomuzun istenilen idealler arasında olması, sağlıklı olabilmemiz için gerekli olan bir veridir. Ancak her ideal kiloda olan birey sağlıklıdır demek, yanlış olur. Vücut ağırlığı, sağlıklı olmak gibi geniş bir yelpazeye sahip olan terimin yalnızca bir kısmıdır.

Bireyin sağlıklı olması; kan şekeri seviyesi, kan basıncı, ideal kilo, kolestrol düzeyi, kalp hastalıkları, bel çevresi genişliği, bedensel aktivite yetisi, menopoz durumu, sigara ve alkol kullanımı, yaş, cinsiyet gibi pek çok değerin belirlenmesi ile konulan bir tanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap