Vişne lekesi nasıl temizlenir?

Vişne lekesi nasıl temizlenir? Çıkarılması en zor lekelerden bir diğeri ise vişne lekesi olmaktadır. Vişne lekesi diğer lekelere göre daha zahmetli olmasına ra..

Vişne lekesi nasıl temizlenir?

Çıkarılması en zor lekelerden bir diğeri ise vişne lekesi olmaktadır.

Vişne lekesi diğer lekelere göre daha zahmetli olmasına rağmen eğer doğru teknikler uygulanırsa son derece hızlı bir şekilde temizlenebilir.

Vişne lekesi nasıl temizlenmeli?

Kıyafetler üzerinde oluşmuş taze vişne lekelerinin temizlenebilmesi için öncelikle hızlı müdahale edilmesi gerekir.

Boyutları lekeli alandan daha büyük olan bir kap üzerinde lekeli alanı geldin. Gerekirse ilk ya da benzeri bir plastik lastik ile kumaşı kaba sabitleyin.

Hazırlıktan sonra sıcak su ve az miktarda limonu karıştırdıktan sonra lekenin üzerine yavaş yavaş dökmeye başlayın.

Gerilmiş kumaşın üzerine dökülen sıcak su ve limon karışımı sıcaklığın ve çarpmanın etkisiyle vişne lekesini hızlı bir şekilde sökülmesini sağlayacaktır.

Leke tam anlamıyla çıkmadıysa mutlaka çözülmüş olacağından dolayı ardından ılık su deterjan karışımıyla temizlemeye çalışırsanız daha basit bir şekilde çıkarmış olursunuz.

Vişne lekesi eğer ki ipek kumaş üzerine bulaştıysa temizlemek için kullanacağınız en uygun madde ispirto olacaktır.

İspirto beyaz bir bezin üzerine döktükten sonra bulunan lekeli yüzeye yavaşça tampon yaparak lekenin dağılmasını sağlayabilirsiniz.

Temizlemeye başlamadan önce ispirtolu bezin kumaşa zarar verip vermeyeceğini ufak bir alanda test etmeniz faydalı olur.

Uyguladığınız tampon çalışmasından sonra leke temizlenirse üzerine deterjanlı suyla çitileme uygulayarak daha rahat temizlik gerçekleştirebilirsiniz.

Pamuklu kumaşlar üzerine sıçramış olan vişne lekelerini çıkartırken lekeli bölgeye sabunlu suyla müdahale etmeniz yeterli olacaktır.

Biraz önce konuştuğumuz gerdirme yöntemini pamuklu kumaşlar da uyguladığınızda çok hızlı sonuç alırsınız. Vişne lekesi pamuklu yüzeylerde sıcak suyla müdahale gördüğü zaman hızlıca dağılabilir.

Halı üzerinde oluşan vişne lekeleri için ise, öncelikle vişne suyunun tam olarak emilmesi için kağıt havlu yardımıyla bölgeye tampon yapın.

Ardından ıslatmış olduğunuz 15 ile dışarıdan içeriye doğru tek yönlü şekilde halıyı silin.

Eğer bu yöntem temizlemiyor ise biraz sirke biraz limon karışımını suyla karıştırdıktan sonra bu karışımı tekrar bölgeye uygulayın.

Temizliği gerçekleştirdikten sonra halının kuruması için güneş almayan bir yerde bekletin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap