Vezir İsminin Anlamı

vezir-isminin-anlami-88440

Vezir İsminin Anlamı

Oldukça güzel ve hoş olan isimler kalıcı etkiye sahiptir. Söylendiğinde kişilerde etki bırakır. Anlamı öğrenildiğinde de hayranlık uyandırır. Bu isimler arasında Vezir bulunur. Kişiler de haklı olarak Vezir isminin anlamı nedir diye araştırma yaparlar. Bu ismi söyleyince aklınıza sultan, padişah gibi devlet büyükleri gelebilir.

Vezir, hükümdar yardımcısı, devlet işlerine bakan kimse, hükümet üyesi demektir. Osmanlı Devleti’nde en yüksek askeri derecede olan kişiye vezir denilirdi. Vezir ne demek diye baktığımızda Osmanlı devrinde paşa ünvanını taşıyan yüksek derecedeki kişilere denildiğini görmekteyiz. Ayrıca satranç oyununda önemli olan taşlardan da birisidir.

Vezir erkek bebekler için verilen bir isimdir. Arapça kökene sahiptir. Vezir Kur’an da geçiyor mu diye incelediğimizde geçmediğini görmekteyiz.

Bebeğinize vereceğiniz ismin bir değere sahip olmasını düşünüyorsanız rahatlıkla bu ismi düşünebilirsiniz. Analizleri inceleyerek de kararınızı netleştirebilirsiniz. Vezir isminin analizi incelendiğinde bu kişilerin merhametli olduğu görülür. Başkalarına iyilik yapmayı severler. Fedakar bir arkadaş ve eş olabilirler. Kendinden daha fazla başkasını düşündükleri için çevrelerinde dostları da fazladır. Birçok kişiye kol kanat gererek onlara faydalı olabilirler.

Olumlu yönleri içinde hırslı ve kararlı oldukları söylenebilir. Sadakatli ve verdiği sözden dönmeyen kişiliğe sahiptirler. Aldığı kararlarda ısrarcıdır. Sezgileri güçlüdür. Araştırmacı kişilikleri ile her olayı ve her durumu araştırmayı severler.

Olumsuz yönleri olarak rahat yaşamayı seven kişilerdir denilebilir. Zevke ve sefaya düşkünlüğü ile bilinirler. Bazen kendi işlerini erteleyebilirler. Bu durum sorun yaratabilir. Kararsız olmaları ters karşılanabilir.

Fiziksel özellikleri olarak uzun boylu olmaları, omuzlarının dik olması, belirgin ve düzgün yüz hatları dikkat çekmektedir. Saçları dalgalıdır.  Gözler iri ve açık renklidir. Ses tonları kararlı ve etkileyicidir.

Eğer iddialı ve karizmatik bir isim bulma düşüncesi içindeyseniz bu ismi rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Kişilik analizini inceleyince de kararınızı netleştirebilirsiniz. Vezir isminin kişilik analizi incelendiğinde bu isimdeki kişilerin sabırlı oldukları görülür. Yaşadığı olaylarda sonuca ulaşmak için sabrederler. İş hayatında başarılı kişilerdir. Yetenekli oldukları için birçok meslek dalında başarılı olabilirler.

Duygularını bazen hemen belli etmezler. Sonraya sakladığı bazı konuşmalar içine girebilirler. Bu durum onların huzursuz olmasına neden olabilir. Düzenli bir hayatı severler. Sözüne sadık olmaları iyi huyları içinde bulunur. Güzel giyinme felsefesine sahip kişilerdir.

Bu isim ülkemizde oldukça fazla bulunur. Yapılan istatistik araştırmalarında Vezir adını taşıyan 1688 kişinin olduğu görülmüştür. En çok kullanılan 2297’inci isimdir. Erkek isimleri arasında 1106’ıncı sırada yer alır.

Güzel ve etkileyici isimler ve bunların benzerleri de araştırmalar içinde yer almaktadır. Kişiler seçim yapacakları isimlerle uyumlu olacak diğer isim araştırmasında da bulunur. Vezir isminin benzerleri olarak bazı önerilerimiz de olacak. Mesela erkek isimlerinden Vezirhan, Veli, Nezir, Tahir, Tahsir, Güzir, Zirve, Vefir, Vardar, Vefa, Vefakar uyumlu olmaktadır. Kız isimlerinden ise; Vezire, Velide, Lezir, Lanazir, Cezir uyumludur.

Bu isim caiz mi ve bebeğimize verebilir miyiz soruları da kişilerin kafasını karıştırır. Vezir ismi caiz mi araştırmaları yapılır. Sakıncalı isimler arasında olmadığını söyleyebiliriz. İsteyen kişiler anlamını öğrenerek rahatlıkla verebilir.

Tercih edilen isme ait ünlü kişiler konusu da araştırılır. Vezir ismini taşıyan ünlüler kimlerdir diye baktığımızda birçok film ve dizide bu isme rastlamaktayız. Örnek vermek gerekirse; Vezir Parmağı isminde film çekilmiştir. Komedi tarzında çekilen filmde Mahsun Kırmızıgül başrolde oynamıştır.

“Kuruluş Osman” dizisinde Vezir Alemşah rolünü ise Taner Turan canlandırmıştır. “Vezir Gambiti” isimli kitap da satranç öğrenmek isteyenler tarafından incelenmektedir.

Vezir isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 2 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Hükümdarın Yardımcısı Olup, Devlet İşlerine Bakan,
    Hükümet Üyesi, Bakan.
  • 2 – Osmanlı devletinde, askeri ve idari en yüksek derece olan vezirlik rütbesinde olan kimse

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Vezir ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Vezir ismini kullanan 1.688 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Vezir ismini kullanan 329 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Vezir ismini kullanan 38 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Vezir ismini kullanan 61 kişi bulunmaktadır.

Vezir isminin Türkiye sıralaması

Vezir en çok kullanılan 2297. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 1106. isimdir.

Vezir isminin Harf Analizi

Kişiye Vezir ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

V : Kendi içine dönük, umursamaz birini çağrıştırır, v harfinin çok bir etkisi yoktur.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

Z : Bilimsel açıdan, okumayı seven birini çağrıştırır,bir tane z harfinin isiminde olması iyidir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

Vezir İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Vezir ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Vezir isminin anlamını gözden geçirin!

Vezir İsminin Numerolojisi

Vezir isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

V: yirmi yedi
E: altı
Z: yirmi dokuz
İ: on iki
R: yirmi bir
TOPLAM: 95

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap