Veda İsminin Anlamı

veda-isminin-anlami-74034

Veda İsminin Anlamı

İsimler kişilere doğumlarından sonra aileleri tarafından verilmektedir. Kimi zaman aile büyükleri yeni doğan bir çocuğun ismine karar verirken kimi zaman da ebeveynler beraber ortak bir karara varmaktadır. İsimler kadın ve erkek olarak ayrılmaktadır. Aynı zamanda bazı isimler her iki cinsiyet için de kullanılabilir ve oldukça güzel olmaktadır. Bu isimlere örnek vermek gerekirse; Deniz, Derya gibi birçok adı sayabilmekteyiz.

Aynı zamanda ebeveynler son dönemlerde bazı isimler üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bu popülerlikler dönem dönem aileler içerisinde değişik isimlere kaymaktadır. Günümüzde Veda ismi de bu popülerlikten nasibini almış oldukça özel ve eşsiz bir isimdir. Son dönemlerde ebeveynler Veda isminin anlamı nedir? sorusunu çeşitli mecralarda araştırmaktadır.

Veda ismi genellikle kız çocuklar için kullanılmaktadır. Bebek bekleyen çiftler, çocuklarının cinsiyetini öğrenir öğrenmez kendilerini farklı bir telaşın ortasında bulurlar. Bu telaş aileler arasında aynı zamanda bir mutluluk göstergesi olarak bilinmektedir. Kız çocuğa sahip olacaklarını öğrenen çiftler bazı isimler üzerinde yoğunlaşabilirler. Veda ismi de bu durumdan nasibini almıştır. Veda günümüz Türkçesinde pek çok anlam barındırmaktadır.

Günümüzde TDK’na göre Veda isminin anlamı ayrılırken söylenen selam sözü olarak kayıtlara geçmiştir. Gündelik konuşmalarımızda bu kelimeye sıklıkla yer vermekteyiz. Veda etmek, vedalaşmak ve elveda gibi söz öbekleri içerisinde yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Öte yandan farklı anlamları da beraberinde taşımaktadır.

Diğer anlamları da aşağı yukarı ilk anlamı ile benzerdir. Bir yerden ayrılış olarak fiil grubu içerisinde kullanılır. Bununla birlikte sevilen bir yerden veyahut birinden ayrılma sırasında oluşan olaya da veda adı verilmektedir. Tüm bu anlamlar çocuklarına Veda ismini koymak isteyen ebeveynler tarafından beğenilmektedir. Ayrıca aileler bazı kelimelere kendi anlamlarının ötesinde özellikler yükleyerek isimleri tercih edebilmektedir.

İsimler, kişilere seslenme ihtiyacının yanı sıra birçok özelliği de beraberinde taşımaktadır. Kişiler, kendi kültürleri ve yaşantıları içerisinden adları çocuklarına koymaya özen göstermektedir. Özellikle dini ve inanç üzerinde yoğunlaşan isimler bulunmaktadır. Bazı aileler de seçtikleri isimlerin bu duruma ne kadar uygun olup olmadığını sorgularlar. Bu ismi tercih etmiş kişiler, Veda ismi Kur’an da geçiyor mu sorusuna cevap aramaktadır. Dini konularda uzman kişiler isimler üzerinde bazı araştırmalar yapmıştır. Sonuçlara göre Veda ismi Kur’an içerisinde yer almamaktadır.

Öte yandan kimi aileler çocuklarına koydukları isimlerin taşıdıkları bazı özellikler olduğuna inanır ve çocuklarının da bu özelliklerden nasibini alacağını düşünmektedir. Son zamanlarda bu inanış oldukça yaygın hale gelmiştir. İsimler üzerinde araştırmalar ve çalışmalar yapan kişiler Veda isminin analizi üzerinde bazı sonuçlara varmışlardır. Bu isim kimi olumlu özellikleri sahiplerine yansıtırken kimi olumsuz özellikleri de peşinden getirmektedir. Her ne kadar bu özellikler aşağı yukarı kişiler üzerinde görünse de oldukça dikkat çekici olmaktadır.

Veda ismi, anlamlarından anlaşıldığı gibi bir miktar hüzünlü ve karamsar bir havayı yansıtmaktadır. Öte yandan oldukça eşsiz ve ilgi çekici bir isim olarak da görülmektedir. Yapılan çalışmalar Veda isminin kişilik analizi üzerinde bazı durumları ortaya koymuştur. Veda ismine sahip kişiler başarılı, tedbirli ve çalışkan olurken bir miktar karamsar olabilmektedir. Veda isminin kökenleri Arapça dili üstünden gelmektedir.

Aynı zamanda aileler çocuklarına isim koyarken bazı dönemler bir anlaşma yaşayamazlar. Bu noktada beğendikleri isimlere benzer başka adlara doğru yönlenebilmektedir. Kişiler Veda ismine benzer isimler araştırması yaptıklarına karşılarına birçok farklı isim çıkmaktadır. Bu isimler kimi zaman telaffuz olarak benzer kimi zaman da eş anlamlı olabilmektedir.  Deva, Sevda, Verda ve Vera gibi çeşitli isimler ailelerin tercihleri arasında olabilir.

“Veda” isminde etkileyici bir Türk filmi olduğunu hatırlatmak isteriz. Bir de Ayşe Kulin tarafından yazılan Veda isimli kitap bulunmaktadır.

Veda isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 3 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Ayrılırken Söylenen Selamlama Sözü.
  • 2 – Ayrılma, ayrılış
  • 3 – Sevilen birinden veya yerden ayrılma.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Söylenişi: veda:
Kuran ‘da geçmiyor.

Veda ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Veda ismini kullanan 757 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Veda ismini kullanan 158 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Veda ismini kullanan 50 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Veda ismini kullanan 42 kişi bulunmaktadır.

Veda isminin Türkiye sıralaması

Veda en çok kullanılan 3196. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 1431. isimdir.

Veda ismini kullananların sayısı, son bir yılda 3 kişi artmıştır.

Veda isminin Harf Analizi

Kişiye Veda ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

V : Kendi içine dönük, umursamaz birini çağrıştırır, v harfinin çok bir etkisi yoktur.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

D : Üstün güçlere sahip olmayı ,hırsı akılda uyandırır.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Veda İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Veda ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Veda isminin anlamını gözden geçirin!

Veda İsminin Numerolojisi

Veda isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

V: yirmi yedi
E: altı
D: beş
A: bir
TOPLAM: 39

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap