Vatanseverlik ile ilgili Sözler

Vatanseverlik ile ilgili Sözler Vatan, insanların bir arada özgürce ve güvenle yaşadıkları ana kara parçasıdır. Vatan sever kişi ise, bu kara parçası için gerektiğinde canını, malını, her şeyini veren ve bu parçası üzerinde yaşayan milleti, devleti için hizmet etmekten gurur duyan kişidir. Birinci Dünya Savaşı’nda ve Kurtuluş Savaşı’nda tüm Türk Milletinin gösterdiği büyük mücadele bir vatanseverlik örneğidir. Tabii ki Türk Milletinde “iman gücü” de denilen bir inanış gücü de vardı. Bu güç ile itilaf devletlerinin güçlü mekanik ordusunu yenmişlerdir.

Vatansever kişi, vatanı için hiçbir fedakârlıktan kaçınmaz. Vatanı savunmak gerektiğinde kendi canından, ailesinden ve kendi amaçlarından vazgeçebilir, vatanın egemenliğinden vazgeçmez. Vatanı ve milleti için çalışmak vatanı daha ileriye götürmek için var gücü ile katkı sağlamaya çalışır. Vatanseverlik insanın benliğinde doğuştan oluşmuş bir histir. Vatana duyulan sevgi, her kişisel çıkar ve sevginin üzerindedir.

Vatansever kişi için vatanından uzak kalmak çok zordur. Vatan sevgisini insan vatanında yaşarken anlamayabilir ancak uzak kalınca duyduğu hasret duygusunu çok derinden hisseder. Çünkü vatanında özgürdür, kendi gelenek ve göreneklerini, âdetlerini yaşayabilir. Başka bir ülkeye gittiğindeyse azınlık olduğu için gelenek ve göreneklerinden uzaklaşmak zorunda kalır ve bu uzaklaşmak belki de gelenek ve göreneklerinin unutulmasına bile yol açabilir. Vatan sevgisi üzerine birçok şiirler, güzel sözler, marşlar, şarkılar yazılmış ve bestelenmiştir. Sitemizde de vatanseverlik ile ilgili sözler bulunmaktadır. Aşağıdan okuyabilirsiniz;

Vatanseverlik ile ilgili Sözler

Vatanseverlik ile ilgili Sözler

İnsanı vatanseverlik korur.

Vatan sevgisi imandan gelir. Hz. Muhammed

Vatan bir milletin evidir. Ahmet Mithat

Vatanında ölmeyen iki kere ölür. İ. Habib Sevük

Yurt sevgisi ona hizmetle ölçülür. Atatürk

Vatansever kadar değerli bir insan göremem. Ernst Toller

Vatanı için ölmüş bir insan mesut insandır. Virgilius

Vatana olan borcunu ödemeden ölen insan bedbahttır. J. Fletcher

Vatanımızı sevelim; orası babalarımızın da ülkesidir. Schiller

Eğer vatan tehlikede ise, her şey vatana aittir. George Jacques Danton

Vatanperverlik bir çeşit dindir; savaşların çıktığı yumurtadır.

Vatanseverlik şehitlerin alnında parlayan meşale gibidir. Edward Martin

Vatan için ölmek de var, fakat borcun yaşamaktır. Tevfik Fikret

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap