Vajina Bölgesinde İğneye Benzer Batma, Ağrı Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinadaki Yanmanın, Acının Nedenleri Nedir? Nasıl Geçer?

Vajina bölgesinde yanma, sızlama, kaşınma, iğneleri batırıyormuş gibi hisler genelde enfeksiyondan kaynaklanır. İdrar yolu enfeksiyonu olabileceği gibi cinsel birliktelik kaynaklık oluşan rahatsızlıklar da olabilir. Önemsiz gibi görünse de hemen bir jinekoloğa giderek hastalığın gerçek neden tespit edilip tedaviye başlanmalıdır.

Vajinadaki Sızlama, Zonklama, Sıcaklı, Ağrı, İğne Batması Nedenleri

İdrar Yolu Enfeksiyonu Olabilir

İdrar yolu enfeksiyonu yaşamayan kadın sayısı oldukça azdır. Genelde küçük abdest sırasında bir yanma yaşanır. Mesane dolmasa bile sanki tuvaleti geliyormuş gibi olur. Çok sık rastlanır ve antibiyotik ile geçer.

Vajinit Kaynaklı Vajinada Yanma

Vajina bölgesinde oluşan iltihap, enfeksiyon vajinit olarak adlandırılır, normal enfeksiyonlar gibi yanıyormuş hissi verir. Üreme dönemi gelmiş kadınlarda çok sık görülür. Vajina bölgesinde bazı bakteriler, mantarlar vardır. Bunların da kendi içinde bir sayısı vardır, çoğaldığı zaman vajinit görülür. Genelde antibiyotik reçete edilse de mantar kaynaklı olanlara farklı tedavi uygulanır.

Cinsel Yolla Bulaşan Rahatsızlıklar

Vajinadaki ağrı ve sıcaklık hissinin en yaygın nedenlerinden biri de cinsel birliktelik sonrası bulaşan hastalıklardır. Yirmiyi aşkın hastalık bulunmaktadır. Enfeksiyonlardaki gibi antibiyotik ile geçer.

Kandida Mantar Enfeksiyonu Kaynaklı Vajinada Yanma

Kandida mantar enfeksiyonu, Candida albicans olarak bilinen bir mantar – maya nedeniyle oluşur. Bu mantarlar hızlı çoğalır ve çoğunlukla vajinada görülür. Kandidaya neden olan durumlar: Gebelik, yoğun stres – baskı altında olma, kronik rahatsızlıklar, şeker hastalığı, doğum kontrol için alınan haplar, kortizon ve aşırı antibiyotiklerdir.  Antifungal ilcalarla ile mantar geçer.

Vulvodini Kaynaklı Vajinada Ağrı

Vulvodini, kadınların cinsel hayatını bile olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktır. Kimi zaman öyle bir hal alır ki kadınlar oturamaz duruma gelir. Vajina bölgesinde yoğun bir ağrı veya iğne batmasına benzer durumlar görülebilir. Her 100 kadından 16’sında görüldüğü bilinir. Klasik ağrı kesici haplarla ya da uygun kremler ile hastalık geçebilir.

Menopoz Dönemi Geliyor Olabilir

Menopoz, her kadın için kaçınılmaz bir dönemdir ve herkeste farklı yaşlarda görülür. Östrojen seviyesi düşmeye başlar ve farklı semptomlar kendini gösterir. Bu belirtiler içerisinde en yaygını vajinada ağrı ve sıcaklıktır. Bunlarla birlikte; bitkin düşme, sürekli bir ateşli hissetme, her şeye sinirlenme, uyuyamama, uyurken terleme, cinsel birliktelik uzak durmadır. Bu zorlu dönemi en hafif şekilde atlatmak için reçeteli ilaçlar içilebilir.

Vajinadaki Ağrı, Acı ve Yanmanın Diğer Sebepleri

 • Bakteriyel vajinoz (Vajinada halihazırda var ol Gardnerella vaginalis bakterisinin çok fazla artması )
 • Klamidya ( Klamidya trachomatis bakterisi genelde cinsel birliktelik sonrası bulaşır)
 • Genital herpes ( herpes virüsü de cinsellik sonrası bulaşır)
 • Bel soğukluğu ( Neisseria gonorrhoeae bakterisi, ilişkilerde ardından bulaşan rahatsızlıklardandır )
 • Kasık biti ( Bu bit türü normalde vajinada enfeksiyona neden olmasa da genital bölgede kaşınmalara sebep olabilir )
 • Trikomonas Enfeksiyonu ( Trichomonas vaginalis parazitinden kaynaklanır ve cinsel birliktelikle ortaya çıkar )
 • İdrar yolu enfeksiyonu (idrar yolunun bakteriyel enfeksiyonu)
 • Rektumdan yayılan vajinal kıl kurdu enfeksiyonu
 • vajinal pamukçuk
 • Atrofik vajinit (enfeksiyon harici oluşan vajinit rahatsızlığı)
 • Liken skleroz (cinsel organda farklılıklara yol açan bir tür genetik rahatsızlık)
 • Vulva kanseri
 • Cinsel birlikteliğin çok sert olması
 • Bazı kozmetik ürünlerinin genital bölgede kullanılması nedeniyle ortaya çıkan alerjiler ve yaralar
 • Çeşitli sağlık sorunları nedeniyle uygulanan tamponun uzun süre beklemesi
 • Cilde uygun iç çamaşırının kullanılmaması, dar kıyafetlerin giyilmesi kaynaklı oluşan cilt rahatsızlıkları.

Vajinadaki Ağrı, Yanma, Acı Nasıl Geçer, Tedavi Edilir?

Vajinadaki rahatsızlıklar ciddi sorunlardan kaynaklanabilir. O yüzden önceliğiniz her zaman bir doktora görünmek olmalıdır. İlk olarak bir idrar testi istenir ve gerekirse ultrasonla bölgenin görüntülenmesi sağlanır. Genelde antibiyotik verilse de bazen farklı rahatsızlıklar için krem de verilebilir.

Elma Sirkesi ile Vajinadaki Yanmaya Doğal Tedavi

Elma sirkesi, birçok kür ve hastalığın tedavisinde kullanılır. Bakteri düşmanı olması ve antifungal niteliklerinden ötürü, vajinal bölgedeki ağrıları, sızlamaları geçirmede etkili doğal tedavi yöntemidir. Vajina bölgesi nemlidir ve PH değeri vardır, bu dengenin tekrar sağlanmasına da yardımcı olur. 200 ml standart 1 bardak su içine iki çorba kaşığ elma sirkesi ilave edin. Vajinal bölge temizliğini sabah akşam bu su ile yapın. Mutlaka doktorunuza danışın ve sonra uygulayın.

Yoğurt ile Vajina Ağrısına Çözüm

Vajinada da yararlı bakteriler vardır. Yoğur da bu bakterilerin artmasın sağlar, zararlı olanların ise yok edilmesini destekler. Orta büyüklükteki bir pamuğa bandırdıktan sonra 120 dakika kadar vajinada kalmasını sağlayın. Yanma, ağrı azalana kadar sabah ve akşam uygulayın.

Sarımsak ile Vajina Yanmasına Bitkisel Tedavi

Sarımsak, ilk başta yakar gibi bir intiba uyandırsa da zararlı bakterilerin yok olmasına yardımcı olur. Birçok kaynakta antibiyotik etkisi yarattığı yazmaktadır. Zayıflayan bağışıklığımızı da kuvvetlendirir ve bedenimiz kendisi enfeksiyonlarla daha iyi mücadele eder.

2 çay kaşığı kadar E vitamini yağını bir kaseye, küçük bir kapağa dökün. 3 – 4 damla da sarımsak yağı ekleyin ve vajinaya sürün. On dakika sonra da ılık su ile yıkayın. Sabah ve akşam 15 gün süresince uygulanabilir.

Buradaki bütün kürleri önce doktorunuza danışın sonra kullanın. Doğal da olsa zararları olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap