Uzun Taneli Pirinç Nasıl Saklanır? Yemeklerde Kullanımı ve Faydaları

Normal pirinçte olduğu gibi uzun pirinç de serin yerde saklanır. Sebze yemeklerinin yanında kullanılır. Lif içeriği bağırsaklara fayda sağlar.

Uzun Taneli Pirinç

Pirinç, dünya nüfusunun büyük çoğunluğu için temel besin olduğundan dolayı dünyadaki en önemli bitkilerden biridir. Pirinç bitkisi akasma ailesine aittir ve pirinç su basmış bölgelerde yetiştirilir ve pirinç ekiminin başarısı sıcaklığa, su bolluğuna ve toprak verimliliğine bağlıdır. Dünyada farklı pirinç türleri vardır. Biz bu yazımızda pirinç türlerinden biri olan uzun taneli pirinç hakkında konuşacağız.

Uzun taneli pirinç Güney Asya’nın geleneklerinden biridir, bu nedenle Hindistan ve Pakistan’da yaygın olarak yetiştirilmektedir.

Yaklaşık yüz otuz gün gibi uzun bir zaman alır; Bu nedenle, fiyatı diğer pirinç türlerine göre yüksek kabul edilir ve aynı zamanda Hint pirinci olarak da adlandırılır ve bu pirinç, diğer pirinç türlerinden daha düşük kalorisi nedeniyle çok popülerdir. Her 100 gramının yaklaşık 120 kalori verdiği ve tadına bakanları normal pirinçten değiştiren ve kraliyet pirinci olarak kabul edilen harika lezzetli bir tada sahip olduğu düşünülür.

Uzun Taneli Pirinç Nasıl Saklanır?

Uzun taneli pirinci saklamanın ve korumanın en yaygın yollarından biri, poşetten çıkarıp temiz plastik kutulara boşaltmaktır. Bu kutuların tamamen kuru olduklarından emin olmak gereklidir. Cam kavanozları iyice kapatarak ve içine biraz tuz ekleyerek de muhafaza edilebilir.

Uzun taneli pirinci büyük bir tepsiye koyup gün boyu güneş ışığına maruz bırakmaktır. Güneş pirinç akarlarına karşı etkili bir dirençtir çünkü yüksek sıcaklık pirinç böceklerini ortadan kaldırır ve bu yöntemi her türlü tahıl ve bakliyat için kullanılabilir.

Uzun Taneli Pirinç Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Uzun taneli pirinç yemeklerde nasıl kullanılır? Diye soracak olursanız işte size birkaç öneri. Öncelikle uzun taneli pirinç 15 dakika ıslatılır, daha sonra süzülür ve bir tencereye yerleştirilir.

Her bir bardak pirinç için bir buçuk bardak su ilave edilir ve kaynayana kadar yüksek ateşte bekletilir. Sonra tuz ve biraz bitkisel yağ ekleyip karıştırın ve sıcaklığı En düşük derece ve yaklaşık çeyrek ila üçte biri arasında kaynamaya bırakın. Fasulye veya bezelye vb. Tabakların yanında servis yapın.

Sebzeli uzun taneli pirinç: Mısır, havuç ve bezelye bir tencereye konur, üzerine kaynar su eklenir ve yaklaşık çeyrek saat sebzeler olgunlaşana kadar bekletilir. Ardından yaklaşık çeyrek saat ıslatılmış uzun taneli pirinci, tuz, biraz bitkisel yağ ve biraz baharat ilave edilir. Biraz karıştırıldıktan sonra yarım saat kaynamaya bırakılır.

Uzun Taneli Pirinç Faydaları

Uzun taneli pirinç faydaları saymakla bitmez. Bu yazıda bir kaçına değindik. Diğer pirinç türleri gibi% 20 lif içerdiğinden bağırsaklar ve mide için kullanışlıdır ve lif, bağırsak ve midenin çalışmasını kolaylaştırır.

Nefesi ferahlatır ve normal kısa taneli pirincin kokusundan farklı olarak pişirildiğinde kendine özgü, güçlü bir koku verecek şekilde havayı ayarlar; kendine özgü bir koku veren kimyasal olan 2-asetil-1-pirolin içerdiğinden ve bu madde milyarda 90 parça oranında mevcut olduğunda çokça oksijen barındırır. Diğerlerinden daha az kalori içerdiği için kilo verdirir ve diyet için kullanılır; her yüz gram uzun taneli pirinç yüz yirmi kalori verir.

Kırışıklıklar ve çatlaklarla savaşır; çünkü vücut için zararlı olan ve metabolizma sonrası oluşan “serbest radikallerin” miktarını azaltan vitamin (B kompleksi) içerdiği için kişi bu tür pirinci yiyerek sağlıklı bir yaşam sürmektedir.

Uzun Taneli Pirinç Nelere İyi Gelir?

Uzun taneli pirinç nelere iyi gelir diye soruyorsanız ilk olarak şunu söylemekte fayda var. Bu besin uzun süre tok hissetmemizi sağlayan lif içerir. Bu nedenle, uzun taneli pirinç, kilo vermek için sağlıklı bir diyet uygulayan kişiler için idealdir. Bağırsak hareketini ve sindirimi iyileştirmeye ve kabızlığa karşı korumaya yardımcı olur.

Uzun taneli pirincin şeker hastaları için faydaları da bulunmaktadır. Genel olarak şeker hastaları, yüksek kan şekerini önlemeye yardımcı olan dikkatli bir diyet uygular. Hiç şüphe yok ki, uzun taneli pirinç bu sistemdeki önemli öğünlerden biridir çünkü onlara enerji sağlar ve vücuttaki şeker seviyesini yükseltmeden tok hissetmelerine yardımcı olur. Uzun taneli pirinç önemli bir enerji kaynağıdır.

Uzun taneli pirinç büyük oranda karbonhidrat içerir, bu da onu vücuda enerji sağlayan ve sindirimde ağır olmadan odaklanmasına, hafızayı ve fiziksel çabayı geliştirmesine yardımcı olan nişastalardan biri yapar.

Uzun taneli pirinç yüksek tansiyona karşı korur. Uzun taneli pirinç, potasyum ve magnezyum dahil olmak üzere birçok önemli besin ve mineral içerir, bu da onu arterler için faydalı kılar ve vücuttaki kan dolaşımını iyileştirir. Ayrıca felçlere ve kalp hastalıklarına karşı korur ve vücuttaki kan basıncını kontrol etmeye çalışır.

Uzun Taneli Pirinç İçindeki Vitaminler

Araştırmalara göre uzun taneli pirinç, tiamin, selenyum, protein, lif, folat, demir, B vitamini, çinko, fosfor, magnezyum, E vitamini ve potasyuma ek olarak yüksek oranda karbonhidrat ve kalori içermektedir. Bununla birlikte, diğer pirinç türlerine kıyasla faydaları hakkında çok az şey bilinmektedir.

Uzun taneli pirinç kalorisi

100 gram beyaz uzun taneli pirincin kalorisi ve besin değeri;

·       350 kalori

·       8 gram protein

·       77 gram karbonhidrat

·       2,2 gram lif

·       0.6 gram yağ

Uzun Taneli Pirinç Zararları

Normal tüketilmesi dahilinde herhangi bir zararı bulunmayan uzun taneli pirinç zararları fazla tüketiminden kaynaklanmaktadır. Bu ürünün fazla tüketilmesi dahilinde kilo alımına veya yükse tansiyona neden olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap