Üzüm Lekesi Nasıl Temizlenir?

Üzüm Lekesi Nasıl Temizlenir? Bazı meyvelerin Ortaya çıkarmış olduğu lekeler son derece zor temizlenir. Özellikle üzüm meyvesinin ortaya çıkarmış olduğu lekele..

Üzüm Lekesi Nasıl Temizlenir?

Bazı meyvelerin Ortaya çıkarmış olduğu lekeler son derece zor temizlenir. Özellikle üzüm meyvesinin ortaya çıkarmış olduğu lekeleri temizlemek Bir Hayli zahmetli olmaktadır.

Üzüm suyunun içerisinde bulunan tahlillerden dolayı son derece hızlı bir şekilde kumaşın içerisine işleyen üzüm lekelerin temizlenmesi gerçekten sabır isteyen bir iştir. Deterjanla çitilemek ya da diğer kimyasalları kullanarak temizlemek çoğu zaman işe yaramaz. Bu nedenlerden ötürü bazı eski usul yöntemleri denemek gerekebilir.

Üzüm lekesi nasıl çıkarılır?

Üzüm lekesinin temizliğinde en başarılı yöntem sirke kullanmaktır. Sirke asidik özelliğe sahip bir madde olduğundan dolayı lekelerin içerisine çok kolay bir şekilde işleme şansı buluyor.

Lekeli Gölgelerin içerisine sirke dökerek ardından ıslatarak silinmesi lekenin yumuşamasına ve çıkarılmasına büyük fayda sağlar.

Sirke kokusundan hoşlanmayan kişiler su sirke karışımını gerçekleştirirken içerisine aromatik bazı yağlar dökerek kokunun giderilmesini sağlayabilirler. Limon yağı kullanırsanız sirkenin kötü kokusunu bastıracaktır ve kumaş daha güzel olacaktır.

Tuzla Tıpkı sirke gibi lekeyi çıkarmak için basit fakat etkili yöntemlerden bir tanesi olmaktadır. Tuz yapısı gereği suyu emen özelliğe sahip olduğundan dolayı leke içerisine işlemiş olan önemli kısımları kendi üzerine çeker. Lekeli alanın üzerine bir miktar tuz ettikten sonra, ıslak ve temiz bir Beyaz bez ile lekeli bölgeyi silebilirsiniz.

Eğer elimizde tuz bulunmuyorsa aynı görevi karbonatla da yapmanız mümkündür. Çok güçlü bir temizleyici olduğundan dolayı üzüm lekesini çıkarmada oldukça başarılı sonuçlar elde edeceksiniz.

Tüm bu metotlara alternatif falan üzüm lekesi temizleme yöntemi de maden suyu kullanmaktır. Bakkallardan ve marketlerden satın alabileceğiniz maden sularını üzüm lekelerinin üzerine dökerek oldukça basit bir temizlik gerçekleştireceksiniz.

Lekenin üzerine döktükten sonra 5 dakika bekleyip, ardından kuru bir bez ile silme işlemini gerçekleştirerek üzüm lekesinden kurtulabilirsiniz

Halıdan üzüm lekesi nasıl çıkarılır?

Uludağ koyu ve morumsu bir leke bırakacak olan üzüm lekesini temizlemek için doğrudan maden suyu kullanmanızı tavsiye ederiz. Üzüm lekesinin bulunduğu bölümün üzerine maden suyu dökerek kağıt havlu ile beraber bir tamponlama işlemi gerçekleştirmeniz gerekiyor. Bu çalışmalara rağmen lekeyi çıkartmak da başarılı sonucu elde edemiyorsanız sirke yöntemine başvurabilirsiniz. Eğer bu şekilde başaramıyor olsanız kimyasal deterjanlar ve profesyonel temizlik malzemeleri ile bu lekeyi birkaç dakika içerisinde çıkarabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap