Üzüm Çekirdeğinin Yararları, Kimler Tüketmeli

Üzüm çekirdeği tansiyon ve kolesterol dahil birçok hastalığın iyileşmesine fayda sağlar. Doktora danışarak yenilen bu meyveyi tansiyon hastaları tüketebilir.

Üzüm Çekirdeğinin Yararları, Kimler Tüketmeli? Üzüm kökeni çok eskilere dayanan bir meyve olarak bilinmektedir.

Fakat her ülkede aynı standartlarda yetiştirilmediği gibi tüketim alışkanlıkları farklılaşabilmektedir.

Dolayısıyla binlerce yıllık geçmişine karşılık en faydalı meyveler arasında gösterilen üzüm tam manasıyla kavranamayan bir doğal antibiyotiktir.

Türkiye’de çoğu kişi çekirdeksiz üzüm yiyerek meyveyi tükettiğini düşünür. Elbette üzüm neye iyi gelir diye sorduğumuzda alacağımız cevaplar yeteri kadar doygundur.

Üzüm Çekirdeğinin Yararları, Kimler Tüketmeli
Üzüm Çekirdeğinin Yararları, Kimler Tüketmeli

Fakat üzüm çekirdeğinin yararları zannettiğimizden çok daha fazladır.

Bu bir nevi üzümün köklerinden beslenmek gibi düşünülebilir. İlk olarak Avrupa’da 1950’lerde başlayan üzüm çekirdeği kullanımı damar yollarını genişlettiği kanıtlandıktan sonra kat ve kat artmıştır.

En sık tüketilen ülkenin Fransa olması ise en az damar tıkanıklığı yaşanan ülkeler arasında yer almasında önemli bir faktör olarak görülüyor.

Üzüm Çekirdeği Yenir Mi?

Geçmişten günümüze çok geniş bir tarihe sahip olan üzüme kıyasla üzüm çekirdeği son 70 yıldan beri etkin olarak ilaç gibi görünüyor.

Aslında bir dönem 1900’lü yılların ortasında ilaç olarak damar tıkanıklığı yaşayan hastalarda kullanılarak olumlu sonuçlar alınmış.

Buna karşılık üzüm çekirdeklerinin kan dolaşımı, kan basıncı ve damar hastalıkları ile ilgili birçok noktada tedavi edici unsur olduğu kanıtlanmıştır.

Bu gibi noktaları dikkate aldığımız an üzüm çekirdeği yemek zararlı mı sorusundan ziyade yararlarına odaklanmaya başlıyoruz. Çünkü herkesin damar sağlığı için gereken bir besin olduğunu vurgulayabiliyoruz.

Üzüm Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir

Üzüm çekirdeği teorik olarak üzümle bağdaştırılabilir. Ancak kendi başına iyi geldiği birçok ayrı noktaya değinmeden geçmeyelim.

Damar Rahatsızlıkları

Damar rahatsızlığı ya da tıkanıklık geçiren hastalarda büyük oranda başarıya ulaşan hekimler üzüm çekirdeğinin damarları güçlendirdiğini belirtiyor.

Kan Dolaşımı ve Basıncı

Kan damarlarını koruyucu bir etken olarak gördükleri üzüm çekirdeğinin damar sağlığıyla beraber düzenli bir kan dolaşımı, aynı şekilde sağlıklı bir kan basıncı sağladığını vurguluyorlar.

Boşaltım Sistemi

Bağırsaklarda yaşanan tıkanıklıklar çoğunlukla doymuş ve trans yağlardan kaynaklanabilir. Bunların boşaltılması ve bağırsakların işlevini sağlıklı yerine getirmesini sağlar.

Kolesterol

Kolesterolün düşmanı olan üzüm çekirdeği kandaki yağ birikmesini damarlardan söküp atabilir. Böylelikle dengeli bir kolesterole sahip olabilirsiniz.

Yüksek Tansiyon

Yüksek tansiyon hastalarına tavsiye edilmektedir. Damar tıkanıklığını önlediği gibi dengeli bir tansiyon sağlar.

Kan Sulandırıcı

Kan sulandırıcı ilaç kullanan çok geniş bir kitle vardır. Çoğunlukla şeker ve tansiyon hastaları bu dertten muzdarip olurlar. Üzüm çekirdeği bu işlevi damar sağlığıyla birlikte doğal yollardan yapar.

Taş ve Kum Düşürenler İçin

Üzüm çekirdeğiyle kolayca taş ve kum düşürmek mümkündür. Daha acısız ve daha seri bir dönem yaşayarak bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz.

İltihap Oluşumu

Fiziksel iltihaplarda oluşumu önleyici bir etki yaratır. Genellikle romatizma ya da benzeri rahatsızlıklar için tüketilebilir.

Üzüm Çekirdeğini Hangi Hastalar Tüketmeli?

Üzüm çekirdeği neden yenilmelidir konusunda birçok uzman doktorun tanıları aynı şekildedir.

Damar tıkanıklığı gibi damar rahatsızlıkları yaşayanlar ve buna bağlı kan dolaşımı, kan basıncı değerleri düşük olanlar.

Kan sulandırıcı ilaç kullananlar için doğal etki yaratır.

Taş ve kum düşüren kişilerde süreci hızlandırdığı için tüketilebilir.

Boşaltımı kolaylaştıran, bağırsak sorunlarını çözen üzüm çekirdeği rahatlama sağlar.

Kolesterol ya da yüksek tansiyon gibi çoğunlukla kronik olan rahatsızlıkları geçirenler doğal yollara başvurmak için üzüm çekirdeği yiyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap