Üzerlik Otunun Yararları

Türkiye’de genellikle İç Anadolu bölgesinde yetişen üzerlik otuna Nazar otu da denmektedir. Birçok farklı amaçla kullanılan üzerlik otu, İç Anadolu bölgesinde ..

Türkiye’de genellikle İç Anadolu bölgesinde yetişen üzerlik otuna Nazar otu da denmektedir. Birçok farklı amaçla kullanılan üzerlik otu, İç Anadolu bölgesinde özel bir süs eşyasında da kullanılmaktadır. Bir ipe dizilen üzerlik otu tohumları arasına kumaş parçaları da eklenir ve asılan bir süs eşyası olarak kullanılır. Bu süs eşyasının da nazardan koruyucu etkisi olduğuna inanılır.

Üzerlik Otunun Kullanım Amaçları

Çocuklar için aktivitelerde kullanılmak üzere üzerlik otundan boyalar yapılmaktadır. Doğal bir yapısı olacağından çocukların elle temasında zarar görmeyeceği bu boyalar ile farklı resimler yapılabilir ve baskı yapmada kullanılabilir. Üzerlik otu kırmızı renkte bir boya özelliği oluşturacaktır.

Üzerlik otu çay olarak da içilmektedir. Tohumları kaynatılır ve çay gibi demlenerek sıcak içilir. Üzerlik otu çayının birçok faydası bulunmaktadır. Antioksidan, anti tümör, anti depresan, cinsel gücü arttırıcı, idrar sökücü, romatizma ve kansere karşı etkin koruma sağlamaktadır.

Fakat çok fazla tüketilmesi durumunda alerjik reaksiyonlar, bulantı, kusma gibi yan etkileri bulunmaktadır. Üzerlik otunun faydaları her ne kadar çok fazla olsa da çok fazla kullanılması halinde her insanda yan etki yapacaktır.

İlkbaharda ve sonbaharda, mevsim değişikliklerinden kaynaklanacak olan alerjik reaksiyonlarda üzerlik otu kullanılmaktadır. Hapşırma ve burun akıntısı gibi durumlarda kaynatılan suyun içerisine üzerlik otu atılır ve bir süre karıştırılır. Daha sonra kabın üzerine bir tülbent koyulur ve suyun buharından solunur.

Bu sayede nefes açılır ve polenlerden kaynaklı olan burun kaşıntısı ve akması durdurulmuş olur. Ayrıca suya batırılan pamuklar burunun içerisine yerleştirilir ve etkisi daha da artırılır. İşlemin iki hafta süre ile devam etmesi gerekmektedir.

Üzerlik otuna nazar otu da demiştik. Nazar otu olarak kullanılmasında ise tütsü olarak kullanılmaktadır. Tütsü gibi yakılan ve dumanı ile oldukça ferah bir ortam yaratan üzerlik otunun enerji yükseltmede oldukça etkili olduğu söylenmektedir.

İnsan sağlığının dışında üzerlik otu tohumları süs eşyaları ve dekorasyon malzemeleri oluşturmak için de kullanılmaktadır. Boncuk gibi olan üzerlik otu tohumlarının aralarına başka boncuklar veya süs eşyaları ekleyerek çok farklı dekorasyon ürünleri de yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap