Uyku Sorunları Neden Olur?

Uyku Sorunları Neden Olur? Uyku bedenin temizlendiği bedenin yeni güne hazırlanması anlamında fiziksel olarak işlevini yerine getirmesinin yanında beynin çalışabilmesi için uykuya ihtiyacı vardır.

Uyku Sorunları Neden Olur?

Uyku vücudun temel ihtiyaçları arasında yer alırken birçok insanda farklı şekillerde sorunlar yaşandığı görülmekle beraber sizlere bu sorunun nedenleri ve uyku sorunlarıyla baş etmek için tavsiyeler hazırladık.

Uyku birçok insan için önemli bulunmayan fakat bedenin nasıl suya ya da besine ihtiyacı varsa kesinlikle uykuya da ihtiyacı vardır. Uyku bedenin temizlendiği bedenin yeni güne hazırlanması anlamında fiziksel olarak işlevini yerine getirmesinin yanında beynin çalışabilmesi için uykuya ihtiyacı vardır.

Uykusuzluk ya da farklı şekillerde uykuyla ilgili yaşanan sorunların ortay çıkardığı yoğunlaşma eksikliği, odaklanamamak, yorgunluk, asabiyet, miskinlik, depresyon ve dikkat bozukluğu yarattığı ciddi kazalara sebep olan problemlerle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Uyku sorunları yaşayan kişiler çoğu zaman bu sürenin yardım alınmadan atlatılacağı kanısındadırlar fakat bu sorunlar zamanla kronik bir hal alarak bazı hastalıklara neden olmaktadır.

Uyku Sorunları Neden Olur

Uyku sorunları kişilere göre farklılık gösterebilir örneğin uykusuzluk, aşırı uyuma, düzensiz uyuma, uyurgezerlik, sürekli kâbus görerek uyuma, uykuda korkmalar, huzursuz bacak sendromu, uyku apnesi, horlama gibi birçok farklı uyku sorunu sayabiliriz. İnsan bedeni yaşamının üçte birini uykuda geçiriyor bazı insanlarda toplam 8 saat olması gereken uyku zamanı bazı insanlarda sadece 4 saat gibi bir süre zarfında yeterli olabiliyor. Yani uyku süreleri kişiden ve bedenden bedene değişiklik gösteriyor.

Uyku sorunlarıyla baş etmek için öncelikle psikolojik olarak rahatlamaya çalışın. Yaşadığınız stres, üzüntü gibi sorunları yatağınıza geçtikten sonra unutmaya çalışın ve güzel hayaller kurmayı deneyin bu oldukça etkili olacaktır. Ilık bir duş alabilirsiniz fakat duş da kişiden kişiye değişen rahatlamaklar yaratabilmektedir.

Son yapılan araştırmalarda yatak odasının karanlık bir ortama sahip olması gerekliliğini çizen uzmanlar vücut tarafından üretilen melatonin hormonunun üretimini engelleyen ışıktan mümkün olduğunda uzaklaşmaya özen gösterin.

Uyku sorunları yaşayan insanların çoğu içki, sigara ve kafein bağımlısı kişilerden oluşur uyku sorunları yaşamamak istiyorsanız bu üç bağımlılıktan kesinlikle kurtulmalısınız. Tüm bu olumlamaları yapıyor ve etkili bir sonuç elde edemiyorsanız bir doktora başvurmalısınız. Son yıllarda yaygınlaşan oldukça da yararlı olan uyku laboratuvarları bu konuda sizlere yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap