Uydu Aracılığıyla Ucuz ve Hızlı İnternet Kullanımının İlk Adımı Atıldı

Uydu Aracılığıyla Ucuz ve Hızlı İnternet Kullanımının İlk Adımı Atıldı

Teknoloji anlamında yarattığı büyük sükseli işlerle hepimiz için yaşadığımız yüzyılın dahisi olmayı başaran Elon Musk yine görev başında.  SpaceX bünyesinde yürüttükleri Starlink projesi ise hepimizi daha da derinden etkileyecek gibi duruyor. Bu kez bir gezegene koloni kurmak, solar enerjiden faydalanmak ya da otonom bir aracı sürmekten daha öteye gideceğiz. Hepimizin eli ayağı olmuş durumda olan internet kullanımını hem daha hızlı ve stabil hem de daha ucuza sunmayı planlıyor.

Starlink projesi ise uydu aracılığıyla dünyanın her noktasına hem hızlı hem de ucuz bir biçimde internet sağlamayı amaçlıyor. Ciddi meblağlar karşılığında düşük hızlara ve kotalara sahip olan internet paketlerinden vazgeçmenize çok az kaldı. Starlink internet ağını tüm dünyaya yayacak olan uydular alçak yörüngeye konumlandırılmaya başlandı. Henüz 60 tane uydunun fırlatılması ve ilerleyen süreçte bu sayının katlanarak artacağı söylenebilir. 2020 yılı itibariyle ortalama 30 bin civarı bir uyduya ulaşacaklarını belirten SpaceX heyecanlandırmayı sürdürüyor.

Küresel çapta bir bağlantı için daha önceden SpaceX’in  ABD‘ye yaptığı başvuruyla 12 bin Starlink uydusunu fırlatmasına izin verilmişti. 12 bin uydunun üzerine Birleşmiş Milletler komisyonu dahil olmak üzere pek çok kuruma yeni başvurular iletildi. 30 bin uydu için daha onay talep ediliyor. Bunun sebebi ise totalde 42 bin Starlink uydusu ile dünyanın her noktasında müthiş bir bağlantı hızını kesintisiz olarak sunabilmekle alakalıdır.

En son geçtiğimiz günlerde Elon Musk kendi resmi  Twitter hesabından ”Sending this tweet through space via Starlink satellite” paylaşımında bulundu. Bu tweeti attıktan biraz sonra ise ”Whoa, it worked!” tweetini gönderdi. Elon Musk ”Bu tweeti Starlink uydusu aracılığıyla uzaydan gönderiyorum” dedikten hemen sonra ”Vay canına, çalışıyor” diyerek kendi heyecanını da bizlerle paylaşmaktan geri kalmadı. Ki kendisinin bu başarı odaklı heyecanını Falcon Heavy fırlatılışında da görmüştük.

Dünyanın her bir noktasında yüksek bağlantı hızlarına ulaşarak daha ucuza internet hizmeti sağlama fikri gerçekten büyük bir girişim. SpaceX sözcüsü ise bu konuda başarmaları halinde rekabetin artacağını ve yeni firmaların bu alanda da hizmet vermek için harekete geçeceğini söyledi. Burada tek handikap ise bazı insanların kafasını da karıştıran  uzay çöplüğü durumu oluyor. İnsanoğlu tarafından şimdiye kadar fırlatılan uydu sayısı 8.500 civarında iken aktif olan uydu sayısı 2.850 civarında. Starlink projesi kapsamında SpaceX’in fırlatacağı uydu sayısı ise 42.000.

Fakat boyut olarak daha küçük ve uzay görevlerine ya da uyduların stabil biçimde çalışmasına mani olabilecek bir standarttan söz edilemiyor. Çünkü zaten SpaceX olarak uzay görevleri birincil misyon olarak görülüyor.

Herkesin merakla beklediği bir diğer nokta ise tabi ki Starlink ile sunulacak internetin hızı ve fiyatı olacak. Elon Musk en az 1Gbps bağlantı hızını sabit olarak her noktaya ulaştırmak istediklerini vurguluyor. Daha önceden ilk Starlink lansmanı kapsamında üç farklı paketten söz edilmişti.

Burada StandartX paketi aylık 9.99$ iken 10.000 Mbit bağlantıyı 1.000 GB’a kadar sağlıyor. Ek olarak sınırsız mesaj ve konuşma şansı tanıyor. Üstelik tüm dünya ile. PremiumX paketinin ise 2.000 GB’a kadar 20.000 Mbit bağlantıyı sınırsız konuşma ve mesaj hakkıyla beraber 19.99$ aylık ücretle sunduğunu görüyoruz.

En üst düzey paket ise ProfessionalX olarak adlandırılmış. Yine sınırsız konuşma ve mesaj hakkı, hiçbir limit olmaksızın internet kullanımı ve 1 milyon Mbit internet hızı vadeden paket 29.99$ karşılığında meraklılarını bekliyor.

SpaceX aynı zamanda kullanıcılarına sunduğu sınırsız yazılı mesaj ve konuşma hakkını StandartX paketinde tüm dünya için, PremiumX paketinde tüm güneş sistemi için, ProfessinoalX paketinde ise tüm galaksi için sunduğunu belirtiyor. Bu güzel nüans ile beraber gerçekten hak ettiğimiz bir internet bağlantısını sağlayabilecek profesyonel bir firmaya kavuştuğumuzu rahatlıkla söyleyebiliriz

8 comments

  1. öyle bir geçer zaman ki…. şarkısını dinliyorum umarım geçer bir an önce o interneti görürüz…

  2. hoş bir yazı, ancak ucuz internet Türkiye’ye gelmesi çok yakın zamanda olacağını düşünmüyorum. önce amerika sonra avrupa belki sonra burası

  3. bence bu projenin altında farklı birşeyler var milyon dolarlık yatırım tek bir firma nasıl yapıyor anlam veremiyorum.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir