Üstat İsminin Anlamı

Üstat İsmi

Üstat İsminin Anlamı İsimlerin hayatımıza olumlu ve olumsuz yönde etkilerinin olduğu düşünülmektedir. Özellikle anne ve baba adaylarının gündeminde olan isimler ve anlamları konusu günümüzde yaygın araştırma konuları arasında yerini alıyor. Kültürümüzde de önemli bir yer edinen isimlere kaderin tüm olgularını bağlamak mantık bir dışı durumdur. Bu yargılar genel anlamlar içerir yani kesinlik barındırmaz. Öyle olsaydı aynı isme sahip kişilerin hayatları da aynı olmaz mıydı
? Biz de bu yazımızda Üstat isminin anlamını birçok açıdan inceleyemeye alacağız.

Üstat isminin TDK’deki anlamı bir bilim veya sanat alanında üstün olan, o işte ustalaşmış kişi anlamına gelir. Özellikle sanatçılar için bir betimleme olarak kullanılan ve bir hitap sözü olan bu isim günümüzde bu açıdan kullanımı ile daha yaygındır. Bu ismin özellikle sanat alanında birçok farklı anlamı vardır. Bunlardan da söz edecek olursak Üstat isminin tiyatro alanında anlamı; birinci sınıf karagözcülere, orta oyunculara verilen bir sıfattır. Daha çok sanat alanında kullanılan bu isim işin ehli olma anlamını aşır ve kişiye övgü niteliğindedir.

Üstat İsminin Anlamı
Üstat İsminin Anlamı

Her ne kadar anlamı açısından günlük yaşantımızda yaygın kullanılan bir kelime de olsa, isim olarak kullanımı yaygın olmayan bir isimdir. İstatiksel verilere göre bu isim Türkiye’de en çok kullanılan 9310. isimdir. Yine aynı verilere göre bu isme sahip sadece 15 kişi olduğu görülmüştür. Bu kadar bilinen bir kelimenin, isim olarak kullanımının yaygın olmayışının sebebinin ismin daha çok bir niteliği ifade etme, övgü ve saygı anlamı içermesinden kaynaklı olduğunu düşünmekteyiz.

Üstat isminin kökeni Farsçadan gelmektedir. Peki, bu ismin kullanımı İslam dini açısından uygun mudur? Yani ‘Üstat ismi caiz midir?’ diye araştırdığımızda, kullanımında bir sakınca olmadığı görülmüştür. Bir diğer dini açıdan bakacak olursak, Üstat ismi Kuran’da geçer mi diye araştırdığımızda ise bu ismin Kuran’da geçmediğini görüyoruz. İslami açıdan bu bilgilerin de kültürümüzde önemli bir yeri vardır ve kişilerin araştırmalarında en çok sorduğu sorular arasındadır.

Üstat isminin kişilik analizine göre bu isme sahip kişilerin cazibeli ve kibar kişiler olduğu görülür. Sezgileri güçlü olan bu kişiler, çevrelerini de etkileyen niteliktedirler. Çok konuşkan olmayan bu kişiler ikili ilişkilerinde de sevdiklerine karşı tutkulu ve ilgilidir. Olumlu yönlerine bakacak olursak; kararlı, kendine güvenen, samimi, lider ruhlu, yeniliğe açık kişiler olduklarını görüyoruz. Olumsuz yönleri içinse karamsar, zorluğa gelemeyen, kırılgan yapıda oldukları görülür. Fiziksel olarak ise ince ve uzun yapılı, keskin yüz hatlarına sahip, ince dudak yapılı, gür saçlı kişiler olduğu görülmektedir.

Üstat isminin harf analizine bakalım. Ü:Mücadeleci, S:Hayalperest, T:Duygularını zor açabilen, A:Atılgan ve enerjik, T: Duygularını ifade etmekte zorlanan kişiler olduğu görülür. Üstat ismine benzer isimler Üstün, Ülfet, Ümmet, Üstay gibi isimleri örnek verebiliriz. Üstat isimli ünlüler var mı diye araştırdığımızda ise bu isme sahip ünlü bir kişilik olmadığınız görüyoruz.

İsimlerin hayatımıza etkisi yok sayılamaz. Bu verdiğimiz bilgilerin genel anlamlar içerdiğini de hatırlatmakta fayda var. Bu bağlamda kesinlik içermeyen, ancak fikir oluşturmasını umduğumuz bilgiler, isim bilimine bağlı olarak alanında uzman kişilerin araştırmalarına göre sunduğumuz bilgilerdir. Üstat isminin anlamına baktığımızda her ne kadar hepimizin aşikâr olduğu bir kelime olsa da isim olarak kullanımından çok, sıfat olarak kullanımının yaygın olduğunu görüyoruz. Daha çok sanat alanında kullanılan bu sıfat kişilerin işlerinde usta olduğunu, o işin ehli olduğunu betimler ve bu açılardan bakınca insana pozitif bir etki bırakır. Bu yazımızın da siz değerli okuyucularımıza rehber olmasını umuyoruz.

Üstat isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Sanatçı.
  • 2 – Bir bilim veya sanat alanında üstün bir yeri olan kimse.
  • 3 – Öğretmen.
  • 4 – Usta.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça
Kuran ‘da geçmiyor.

Üstat ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Üstat ismini kullanan 15 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Üstat ismini kullanan 1 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Üstat ismini kullanan 1 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Üstat ismini kullanan 1 kişi bulunmaktadır.

Üstat isminin Türkiye sıralaması

Üstat en çok kullanılan 9310. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 4764. isimdir.

Üstat ismini kullananların sayısı, son bir yılda artış göstermemiştir.

Üstat isminin Harf Analizi

Kişiye Üstat ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

Ü : Engellerle mücadele eden anlamını çağrıştır ,olmaması iyidir.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

Üstat İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Üstat ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Üstat isminin anlamını gözden geçirin!

Üstat İsminin Numerolojisi

Üstat isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

Ü: yirmi altı
S: yirmi iki
T: yirmi dört
A: bir
T: yirmi dört
TOPLAM: 97

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap