Usta İsminin Anlamı

usta-isminin-anlami-52846

Usta İsminin Anlamı

Bebekleri olacak ailelerin ad koyma konusunda ayrıntılı incelemeler yaptıkları görülmektedir. Bu açıdan ‘’Usta isminin anlamı nedir?’’ sorusu birçok insan tarafından sorulmaktadır. Usta ismi işinin eri, becerikli anlamlarında Türk Dil Kurumu’nda geçer. Ayrıca bu ad insanda saygıyı  ve büyüklüğü gösterecek bir isimdir. Bu anlamı dolayısıyla sevilen bir isimdir. 

Doğacak çocuklarına Usta ismini vermek isteyen ebeveynler ‘’ Usta ismi Kuranda geçiyor mu’’ sorusunun yanıtlarını merak ederler. Usta ismi, Kuran-ı Kerim’de geçmemektedir. Ancak caiz olmayan isimlerden de değildir. Sakıncalı bir isim olmadığı için ve saygı duyulan bir insanı çağrıştırdığı için aileler  bu ismi koymayı istemektedir.  

Teknolojinin de gelişimiyle uzmanlar tarafından pek çok ismin karakter analizi yapılabilmektedir. Uzmanlar, Usta isminin anlamı bakımından bu ada sahip olan insanların yaptığı işe fazlasıyla önem veren, tutumlu olan, zeki ve mantıklı hareketleri olan karakter olduğunu belirtmektedir. Çalışkan ve prensipli olan bu kişiler aynı zamanda pratik zekaya da sahiplerdir. Detayları gören, yardım etmekten mutluluk duyan insanlardır. Fiziksel olarak ise etkileyici ve büyük gözleri vardır. Pürüzsüz ciltleri dikkat çeker. Kalın, gür saçları vardır.

Şimdi ise Usta isminin ülkemizde kaç kişide bulunduğuna ve ne kadar popülerliği olduğuna gelelim. Ülkemizde Usta ismine sahip olan yalnızca iki kişi vardır. Yıllara göre artış göstermemekle beraber 2022 verilerine bakacak olursak, Usta ismi Türkiye’de  en fazla kullanılan 11920. isimdir. Erkek isimleri arasındaysa 6252. sırada yer almaktadır. Türkiye’de toplamda 2 kişinin Usta ismini kullandığı görülmektedir.

Günümüzde isimlerin harf analizlerini incelemek mümkündür. Usta isminin harf analizine bakılacak olursa; U harfinin bereketi ve bolluğu getirdiği düşünülmektedir. S harfinin ise hayalperest kişilikler olduğu söylenebilir. T harfi duygularını çok zor paylaşan kişilikleri gösterir. A harfinin ise atılgan ve enerjik anlamlarında kullanıldığı bilinmektedir. Yani Usta ismine sahip olan kişilerin enerjik bir ruha sahip olduklarını ancak herhangi bir olayı veya durumu içine atan insanlar olduğunu ifade edebiliriz.

Türkiye’de Usta isminde fazla kimse bulunmadığı için Usta ismine sahip ünlüler ile alakalı hiç kimseyi bulamadık ancak bu soyada sahip ünlüler bulunmakta. Tiyatro ve sinema oyuncusu olan Mehmet Usta, yazar ve eleştirmen olan Bülent Usta, iş adamı ve doktor olan Muharrem Usta, Trabzonspor’un oyuncularından 2003 yılında vefat eden  Cemil Usta isimlerini sayabilmekteyiz. 

Uzman görüşlerine göre Usta isminin analizi yapıldığı zaman bu ada sahip insanların başarıyı hayatlarında en üste koydukları görülür. Yetenekli olduğu alanlarla ilgilenmekten vazgeçmezler. İnsanlara karşı çok cömert olmalarına rağmen sinirli insanlardır. Her zaman hedefleri olan bu kişilikler huzursuz hissedebilirler. Çünkü hep plana uymak, düzende kalmak isterler. Özel hayatlarında duygularını hemen açığa çıkaramazlar.

Usta ismi ile benzerlikte olan diğer isimlere gelecek olursak;  Suat,, Mustafa,  Mustan, Musta isimlerini örnek olarak gösterebiliriz. Ayrıca  Ulya, Ula, Umida, Uzma, Ulduza, Ulduz isimleri de Usta ismiyle benzerlikler gösteren kız isimleri arasında geçmektedir.

Usta isminin gelenek ve göreneklerimizde ayrı bir yere sahip olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Herhangi bir işteki en başarılı kişiye usta denmektedir. Usta Türk toplumunda saygı görülen kişidir. İşinin ehli olan, kişiyi yetiştiren, ona iş öğreten insanlara unvan olarak dediğimiz bu ifade isim olduğunda daha farklı olarak hoş karşılanmaktadır. Osmanlı döneminde dahi hayatımızda olan bu kavram doğacak çocuğunuza verebileceğiniz çok güzel bir isimdir ve ailelerin dini açıdan endişeleneceği de bir durum yoktur. Çünkü bu isim caiz isimler arasındadır. 

usta-isminin-anlami-52846
Usta İsminin Anlamı

Usta isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 1 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – İşinin eri, becerikli kimse.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça
Kuran ‘da geçmiyor.

Usta ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Usta ismini kullanan 2 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Usta ismini kullanan bulunmamaktadır.
Ankara’da Usta ismini kullanan bulunmamaktadır.
İzmir’de Usta ismini kullanan bulunmamaktadır.

Usta isminin Türkiye sıralaması

Usta en çok kullanılan 11920. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 6252. isimdir.

Usta ismini kullananların sayısı, son bir yılda artış göstermemiştir.

Usta isminin Harf Analizi

Kişiye Usta ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

U : Bereketi ve bolluğu çağrıştırır, bir taneden fazla olmaması kaydıyla olur.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Usta İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Usta ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Usta isminin anlamını gözden geçirin!

Usta İsminin Numerolojisi

Usta isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

U: yirmi beş
S: yirmi iki
T: yirmi dört
A: bir
TOPLAM: 72

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap