Üst Damak Ağrısı ve Sızlamasına Ne İyi Gelir?

Damak ağız sağlığımızın en önemli paydalarından birisi olmakla beraber zaman zaman sızlayarak zor zamanlar yaşamamıza sebep olabilir. Öncelikle damak ağrısı ve sızlaması teknik olarak dış faktörlerden kaynaklı bir durumdur. Buna bazen alınan darbeler sebep olabilecekken bazen yediğimiz sıcak bir yemek, içtiğimiz soğuk bir sıvı neden olabilir. Ağız için travma olarak bunların tümü üst damakta sızlamalara sebep olabilir. Aynı zamanda çeşitli enfeksiyonlar, damakta yer alan iltihaplar, ağız sağlığını riske eden operasyonlar, diş odaklı rahatsızlıklarda da damak ağrısı sık sık gözlemlenebilir.

Damak Neden Ağrır?


Damak ağrısı nedenleri bakımından pek çok farklı sebebe dayanabilir. Bu yüzden uzman bir diş hekimi tarafından muayene edilmesinde fayda vardır.

Ağız İçi Travma

Ağız içi travmalar ani bir biçimde gerçekleşen ve damakta hassasiyet yaratan durumların bütününe verilen isimdir. Örneğin sıcak bir içecek içmek ya da çok soğuk bir içecek içmek buna neden olabilir. Sıcak yemek yemek ve aynı zamanda sert bir yemeği ısırmak da buna dahil edilebilir. Kıtır ekmek ısırdığımızda hepimizin yaşadığı ortak durum bundan ibarettir. Keskin hatlara sahip olan bir yiyecek her zaman damak hassasiyetlerine sebep olabilir.

Ağız Kuruluğu

Ağız sağlığımız için en önemli kriter tükürüktür. Çünkü tükürük bezleri vasıtasıyla salgılanan tükürüğümüz aslında enfeksiyonlara karşı ağzımızı koruyan salgıdır. Bu salgının az olması ise tükürük bezlerinin düzensiz çalışmasıyla mümkün olabilir. İşte böylesi durulmada ağız kuruluğu yaşanır ve enfeksiyonlar için son derece uygun bir ortam oluşur. Akabinde de damak sızlamaları ve ağrıları sık yaşanabilir.

Yeterli Sıvı Tüketmemek

Tükürük her ne kadar ağzımızın içerisini nemli tutup yeterli salgıyı bize sağlasa da su ve benzeri sıvıları içmek her zaman gereklidir. Yeterli sıvı tüketmemek ağız içerisinde kuruluk yaratır. Kuru bir ağız ise enfeksiyonlara gebedir. Ağız içi enfeksiyonlar ise damak ağrısının başlıca nedenleri arasında yer alır.

Uçuk

Her ne kadar dudak kenarında ve ağzın çevresinde görülmesi daha olası olsa da uçuk üst damakta da görülebilir. Zira uçuk denilen hadise HSV virüsünün enfekte olmasıyla mümkün olur. Üst damağa yerleşmesi ve uçuk çıkması durumunda da her yutkunma esnasında damak ağrısı yaşamaya sebebiyet verir.

Pamukçuk

Hem damaklarda hem de dilde görülebilen pamukçuk ciddi ağrılar yaratabilir. Bilhassa sızlama şeklinde damak ağrıları pamukçuktan dolayı olabilir.

Ağız İçi Kanseri

Ağız kanseri için ağzın iç kısmında lezyonlar oluşmalı, bu lezyonlar büyüyerek yayılmalıdır. Dolayısıyla damak ağrısının ağız kanseri ile ilişkilendirilmesi için ağrılı ve gözlemlenebilir bir lezyon büyüme evresi yaşanmalıdır. Zira ağız kanseri en çok damakları etkiler.

Damak Ağrısını Ne Geçirir?

Damak ağrısı nasıl geçer sorusunun sık sık gündeme gelmesi gayet doğaldır. Çünkü insana uyku uyutmayan, uykudan uyandıran bir sızlama şeklinde yaşanır. Haliyle bu dertten muzdarip olanların bu ağrıdan bir an evvel kurtulmak istemesi kadar doğal bir şey yoktur.

Soğuk Kompres Uygulamak

Eğer ki diş ya da damak ağrısı çekiyorsanız buz ile soğuk kompres uygulamak sizi bir miktar rahatlatabilir. Çünkü buz yani aşırı soğuk ile yapılacak olan kompres bölgede uyuşma hissi yaratacaktır. Dolayısıyla ağrı devam ediyor olsa da kişi bu ağrıyı hissetmeyecektir. Tabii ki ağız gibi sıcaklığın yüksek olduğu bir noktada soğuk etkisi geçtiğinde ağrı tekrardan baş gösterecektir. Diş hekimine vakit kaybetmeden başvurmak doğru olan tercihtir.

Tuzlu Su İle Gargara

Son derece kısa bir süreliğine etkisini gösteriyor olsa da tuzlu su ile ağzı çalkalamak damak ağrısına iyi gelir. Örneğin ılık suya bir miktar tuz ekledikten sonra gargara yaptığınızda ve tükürdüğünüzde diş ağrınızın geçtiğini hissedebilirsiniz. Aynı durum damak ağrısı için de geçerlidir. Ancak etki süresi çok kısadır.

Papatya Çayı

Papatya çayının sakinleştirici etkisi tabii ki diş ve damak ağrısı yaşayanlara pozitif bir katkı sağlar. Aynı zamanda papatya çayını demledikten sonra ılınması için bekletebilir, ardından gargara yaparak tükürebilirsiniz. Bu sayede kısa süreli dahi olsa damak ağrınız geçebilir.

Karanfil Yağı

Damak ağrısı için uygulanabilecek bir diğer metot ise karanfil yağıdır. Karanfil yağı ev yapımı ise biraz daha uzun süreli bir etki yaratılabilir. Pamuğa damlatacağınız karanfil yağı özellikle ağrıyan damak bölgesine lokal olarak sürülür. Ağrı anlık olarak kesilecektir.

Çörek Otu

Çörek otu aynı zamanda sirke ile birlikte uygulanan bir metot olarak karşımıza çıkıyor. İki su bardağı sirke ile 1 tatlı kaşığı kadar çörek otunu karıştırarak kaynatmanız gerek. Sirke kokusundan rahatsız olunsa dahi kaynama ile bu etki bir miktar gidecektir. Ayrıca içilmemeli ve yalnızca gargara yapılarak tükürülmelidir.

Zerdeçal

Toz zerdeçal parmak yordamıyla alınarak damağınızın en çok ağrı hissettiğiniz bölgesine lokal olarak sürülür. Bu sayede burada ağrı dindirilmiş olur. 15 dakika kadar toz zerdeçalın damakta durmasında bir mahsur yoktur. Ardından ılık su ile ağzınızı güzelce çalkalayarak gargara yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap