Uraz İsminin Anlamı

uraz-isminin-anlami-36549

Uraz İsminin Anlamı Nedir?

Bebeğinize vereceğiniz isim büyüyünce onun kişiliğini de yansıtacaktır. O yüzden ebeveynler bu konuya daha hassas yaklaşmaktadır. İsmin anlamlı olmasından başka akılda kalıcı ve kolay bir şekilde telaffuz edilmesi önemlidir. Uraz son yıllarda tercih edilen isimler arasında yer almaktadır. Uraz isminin anlamı nedir? Anlamını öğrendikten sonra bebeğiniz için bu ismi uygun görebilirsiniz.

Uraz, dünya eri ve yiğidi demektir. Şans, talih, baht, mutluluk anlamlarına da gelir. Cesaret, gözü pek ve ateş bakışlı demektir. Güçlülük ve gücü temsil eder. Şeref, haysiyet namus anlamında kullanılır. Görüldüğü gibi Uraz ismi güzel birçok anlama sahiptir. Ayrıca Polonya ve Çekoslovakya’da Uraz isminde kasaba bulunmaktadır.

Uraz, erkek çocuklarına verilen bir isimdir. Türkçe kökenlidir. Uraz Kur’an da geçiyor mu diye bazı ebeveynler merak ediyor olabilir. Uraz ismine Kur’an-ı Kerim’de rastlanmamaktadır.

Her isimde olduğu gibi Uraz isminde de farklı analizler yapılmıştır ve bu analiz sonuçları merak edenlere açıklanmıştır. Uraz isminin analizi yapılacak olunursa bu isme sahip olan kişilerin duygularını yoğun bir şekilde yaşadıklarını söyleyebiliriz. İçinde bulunduğu sevinci ya da öfkeyi gizlemeden açığa vururlar. Bazen kızsalar bile kızgınlıkları uzun sürmez hemen geçer. Sanat yetenekleri oldukça fazladır. O yüzden sanatla ilgili olan her alanda başarılı olabilirler. Onları etkiniz altında bırakmak kolaydır.

Olumlu yönleri arasında en çok dikkat çekeni; neşeli ve enerjik olmalarıdır. Kendine güvenen, güçlü, cömert, dürüst, sadık, iddialı, lüksü seven, sıcak kanlı, yaratıcı ve kendinden emin olduklarını da söyleyebiliriz.

Olumsuz yönleri içinde hassas bir yapıda olmaları bulunur. Söylediklerinize ya da yaptıklarınıza çabuk alınabilirler. Sahiplenici ve tutucu olmaları bazen sıkıcı bir hal alabilir.

Fiziksel özellikleri arasında düzgün bir yapıda olmaları dikkat çekmektedir. Uzun ve dolgun yüzleri vardır. Uzun boylu oldukları için dikkat çekerler. Açık kestane saç rengine sahiptirler. Dikkat çekici tiplerdir diyebiliriz.

Uraz ismini bebeğiniz için düşünüyorsanız Türkiye’de bu ismi taşıyan kaç kişi olduğunu da merak ediyor olabilirsiniz. Yapılan istatistiklere göre ülkemizde 1061 kişi Uraz ismini taşımaktadır. En çok kullanılan 2770’inci isimdir. Erkek isimleri arasında ise 1331’inci sırada yer almaktadır. Son bir yıl içinde 288 kişi Uraz ismini bebeklerinde tercih etmiştir.

Uzmanlar isme göre kişilik analizlerini de paylaşmaktadır. Araştırmalara göre Uraz isminin kişilik analizi yapıldığında, bu isimde olan kişilerin kibar ve nezaketli olduğu görülür. Genellikle sezgileriyle hareket ederler ve bu sezgilerinde de yanılmazlar. Fazla konuşmayı sevmeyen, gerektiğinde konuşan gerektiğinde susan kişilerdir. Özel hayatlarını açığa çıkarmayı sevmezler. Sevdiği insana oldukça bağlı ve tutkuludur. Aşkı en derinden yaşayan kişilerdir diyebiliriz. Sevdiği kişi onun en önemli varlığıdır.

Uraz isminin anlamını inceleyerek bu isimde kararlı olanlar uyumlu olan diğer isimleri de merak etmektedir. Uraz ismine benzer isimler şunlardır: Urazlı, Araz, Uras, Aruz, Ural, Ilgaz, Uralalp, Uraz Tekin gibi erkek isimleridir. Kız isimlerinin benzerlerine bakacak olursak; Kiraz, Safinaz, Naz, Iraz, Selfinaz, Serfiraz gibi isimleri görürüz.

İsimlerle ilgi konularda, seçilecek olan ismin caiz olup olmadığı da merak edilir. Uraz ismi caiz mi diye araştıracak olursak bu ismin tercih edilmesinde bir sakınca olmadığı görülür.

Uraz ismini taşıyan ünlü kişilere de rastlanır. Uraz ismini taşıyan ünlüler arasında akıllara gelen ilk isim oyuncu Uraz Kaygılaroğlu’dur. Sanatçı birçok dizide ve sinemada rol almıştır. Yazar Uraz Aydın diğer ünlü isimler arasında bulunur. Uraz soyadını taşıyan yazarlarımız da Murat Uraz ve Alkim Uraz olmaktadır.

uraz-isminin-anlami-36549
Uraz İsminin Anlamı

Uraz isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 8 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Dünya Eri, Dünya Yiğidi
  • 2 – Şans, talih, kut, yom, baht ve mutluluk.
  • 3 – Cesaret, gözü pek olma, ateş bakışlı.
  • 4 – Sağlamlık, boğa, erk, güçlülük, güç
  • 5 – Er, alp, yiğit
  • 6 – Şeref, haysiyet, namus
  • 7 – Polonya’da bir kent.
  • 8 – Çekoslovakya’da bir kasaba.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Türkçe
Kuran ‘da geçmiyor.

Uraz ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Uraz ismini kullanan 1.061 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Uraz ismini kullanan 349 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Uraz ismini kullanan 106 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Uraz ismini kullanan 105 kişi bulunmaktadır.

Uraz isminin Türkiye sıralaması

Uraz en çok kullanılan 2770. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 1331. isimdir.

Uraz ismini kullananların sayısı, son bir yılda 288 kişi artmıştır.

Uraz isminin Harf Analizi

Kişiye Uraz ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

U : Bereketi ve bolluğu çağrıştırır, bir taneden fazla olmaması kaydıyla olur.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Z : Bilimsel açıdan, okumayı seven birini çağrıştırır,bir tane z harfinin isiminde olması iyidir.

Uraz İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Uraz ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Uraz isminin anlamını gözden geçirin!

Uraz İsminin Numerolojisi

Uraz isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

U: yirmi beş
R: yirmi bir
A: bir
Z: yirmi dokuz
TOPLAM: 76

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap