Ümran İsminin Anlamı

umran-isminin-anlami-80057

Ümran İsminin Anlamı Nedir?

Son zamanların en sık duyulan isimlerinden biri olan Ümran ismi Arapça kökenli isimlerden biridir. Günümüzde Ümran ismini kullanan ve doğacak olan çocukları içinde tercih eden pek çok anne baba bulunmaktadır. Ümran isminin anlamı ise oldukça merak edilen konulardan biridir. Ümran ismi kız ve erkek çocukları için tercih edilebilen unisex isimlerden biridir. Ümran isminin birbirinden farklı pek çok anlamı bulunmaktadır.

Bunlar; mutluluk, bir şeyin ederi, bir şeyin taşıdığı değer, bayındırlık, uygarlık, refah, bolluk bereket. Ümran isminin anlamı gibi merak edilen diğer konuda Ümran adının Kuran’da geçip geçmediği konusudur. Ümran ismi Arapça kökenli bir isim olup ve Kuran’da bahsinin geçmediği bilinmektedir.

Ümran isminin anlamı  özelinde yapılan istatistiksel verilere göre Türkiye’de bu isim oldukça sık kullanılmaktadır. Ülkemizde Ümran ismini kullanan 28446 kişi bulunmaktadır. Ümran ismi Türkiye’de oldukça yaygın şekilde kullanılmaktadır. Ülkemizde Ümran ismi en fazla İstanbul ve İzmir’de kullanılmaktadır. Bu illeri Ankara takip etmektedir. Kullanım oranı oldukça fazla olan isimlerin arasında yer alan Ümran ismi içerdiği anlamlarda sıklıkla tercih edilmektedir.

Ümran ismi ile ilgili arama motorlarında en çok aratılıp merak edilen cümlelerden biri Ümran isminin anlamı cümlesidir. Ümran isminin TDK’deki anlamı ise merak edilen diğer konulardan biridir. Ümran isminin Türk dil kurumundaki anlamı bayındırlık, refah, saadet gibi anlamlardır.

Harf titreşiminin bireye yüklediği enerji ve manalarla ilgili pek çok uzman görüşü bulunmaktadır. İsmin anlamının kişinin karakterini olumlu ya da olumsuz yönde etkilediği ile ilgili farklı görüşler bile yer almaktadır. Ümran isminin anlamı gibi Ümran ismi analizi de bu ismi tercih edecek olan ebeveynlerin oldukça ilgisini çekmektedir.

Ümran isminin anlamı  açısından Ümran ismi analizi şu şekildedir; Ü: Engellerle savaşan anlamı çağrıştırır. M: Ticaretle uğraşan ticarete yatkın kişiyi ifade eder. R:Kararsızlıktır. A:Enerjik ve atılgan kişileri çağrıştırır. N:Sağduyulu aklıselim bir karakteri ifade eder.

Ümran ismine sahip kişilerin manevi yönlerinin oldukça gelişmiş olduğu bilinmektedir. Bu kişilerin analiz yeteneğinin oldukça gelişmiş olduğu bilinmektedir. Ümran isminin kişilik analizi incelendiğinde ölümden sonraki yaşamı merak ettikleri görülmektedir. İkili ilişkilerde partnerleri ile yüksek empati içerisindedirler ve hislerini karşı tarafa belirtmekten asla çekinmezler. Partnerlerinden aynı şekilde kendisine itina göstermesini beklerler. Aile ilişkileri de yine hassasiyet içerisindedir. Kişileri kırmaktan çekinirler.

Günümüzün en çok tercih edilen isimlerden biri olan Ümran isminin kullanımı her geçen gün artış göstermektedir. Bebekleri için değişik isim arayışında olan anne babaların en çok tercih ettiği isimler arasında yer almaktadır. Ümran ismi caiz mi? Sorusu ise  ismin anlamı gibi merak edilen konulardan biridir. Ümran isminin İslami açıdan bakıldığında kullanılmasında herhangi bir sakınca olmadığı biliniyor. Bir ismin anlamının hem dini  açıdan hem de örf ve adetlere uygun olması kadar olumsuz bir anlam içermemesi de önemlidir. Ümran ismi de değerlendirildiğinde caiz olan bir isim olduğu görülmektedir. Ümran adını tercih edecek olanların Ümran isminin anlamı konusu ile ilgili detaylı bir inceleme yaptıktan isim tercihinde bulunmak faydalı olacaktır.

Ses uyumları daima isimler arasında bir uyum yaratır. Bu nedenle sesler arasında uyum olan isimlerde birbiri ile uyum içerisinde olacaktır. Ümran ismine benzer isimler ses uyumu olan isimlerdir. Bunlardan bazıları;

 • Zümran
 • Hükümran
 • İmran
 • Emran
 • Şükran

Ümran ismi diğer birçok isme göre oldukça sık kullanılmaktadır. Ümran ismine sahip ünlüler; seramik sanatçısı Ümran Baradan, tiyatro sanatçısı Ümran Ertok, eski vekil ve hikâye yazarı Ümran Nazif Yiğiter.

Formun Üstü

Formun Altı

Ümran isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 6 farklı şekilde tanımlanmıştır.

 • 1 – [Bakınız: Ümran]. -Erkek Ve Kadın Adı Olarak Kullanılır.
 • 2 – Bir Şeyin Ya Da Bir Kimsenin Taşıdığı Yüksek Nitelikler; Bir Şey İçin Biçilen Eder
 • 3 – Mutluluk, saadet
 • 4 – Bayındırlık, mamurluk
 • 5 – Uygarlık, ilerleme, refah ve mutluluk.
 • 6 – Mutluluk bolluk bereket.

Cinsiyeti: Üniseks
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Ümran ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Ümran ismini kullanan 28.446 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Ümran ismini kullanan 4.544 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Ümran ismini kullanan 1.592 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Ümran ismini kullanan 1.751 kişi bulunmaktadır.

Ümran isminin Türkiye sıralaması

Ümran en çok kullanılan 561. isimdir.

Üniseks isimleri arasında, en çok kullanılan 11. isimdir.

Ümran ismini kullananların sayısı, son bir yılda 67 kişi artmıştır.

Ümran isminin Harf Analizi

Kişiye Ümran ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

Ü : Engellerle mücadele eden anlamını çağrıştır ,olmaması iyidir.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

Ümran İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Ümran ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Ümran isminin anlamını gözden geçirin!

Ümran İsminin Numerolojisi

Ümran isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

Ü: yirmi altı
M: on altı
R: yirmi bir
A: bir
N: on yedi
TOPLAM: 81

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap