Ülkü İsminin Anlamı

ulku-isminin-anlami-23708

Ülkü İsmimin Anlamı

Ülkemizde yaygın bir kullanıma sahip olan Ülkü isminin anlamı nedir? sorusu araştırılan konular arasında yer alır. Bu sorunun cevabı tüm detayları ile açıklanacak olursa, şu şekilde belirtilebilir; Ulaşılmak istenen amaç ve sahip olunmak istenen herhangi bir şey anlamına gelmektedir. Bu bir kadın veya erkek adı için kullanılabilir. En yakışıklı ve güzel manalarına da gelmektedir. İnsanların gerçekleştirmek istediği en yüce gaye olarak da ifade edilir. Ülkü ismi cinsiyet açısından, üniseks bir isim olmaktadır. Bununla birlikte kökeni Türkçeye dayanır. Ayrıca toplumumuzda en çok merak edilen konulardan bir tanesi de Ülkü isminin Kur’an’da geçip geçmediğidir. Açıklanacak olursa; Bu isim Kur’an’da geçen bir isim olmamaktadır.

Pek çok insan tarafından kullanılan bir isim olan Ülkü TDK’deki anlamı ise, amaçlanan şey olarak ifade edilir. Duyular dünyasının ötesinde olan ve tam olarak hiçbir zaman gerçekleştirilemeyecek olan amaç, ideal ve vizyon şeklinde açıklanmaktadır. Gerçekte olmayan ancak erişilmek istenen ve sadece düşünce olarak tasarlanmış amaç olarak da ifade edilmektedir.

İsimlerin kişilik analizleri oldukça önemli olmaktadır. Ülkü isminin kişilik analizi ise araştırılan konular arasında yer almaktadır. Bu ismi taşıyan kişiler, cömert ve yardımsever olmaktadır. Özellikle ikili ilişkilerde kısıtlanmaktan hoşlanmazlar. Çünkü özgürlüğüne düşkün bireyler olmaktadırlar. Mücadeleci ve hırslı bir kişiliğe sahiptirler. Bu durum iş hayatına da yansır. Rakiplerden daha üstün olabilmek için büyük çaba sarf etmektedirler. Yenilikçi ve farklı fikirlere sahip olunduğunda, hayata geçirme konusunda sabırsız bir şekilde hareket ederler. Aile kavramı oldukça önemlidir. İkili ilişkilerde olumlu ve olumsuz bütün şeyleri karşı tarafa aktarmaktadırlar. Bu isme sahip kişilerin en büyük korkusu, değer verdiklerini kaybetmektir. Bununla birlikte merhametli ve vefakar yapıları bulunmaktadır. Başkalarının çıkarlarını, kedilerinkinden daha çok düşünürler. Bu noktada iyilik yapmayı çok sevmektedirler.  Tüm bu özelliklere sahip olmalarından dolayı, pek çok arkadaş edinebilmektedirler. Aile kavramına verdikleri önem, bu isme sahip olan kişileri iyi bir anne ve iyi bir baba yapmaktadır. Herkese karşı gösterdikleri fedakarlıkları ve şefkatleri vardır. İhtiyacı olan herkese kol kanat gererler. Bu isme sahip kişilerin olumlu ve olumsuz yönleri bulunmaktadır. Ülkü isminin olumlu yönleri, hırslı ve sahiplenici olma, paylaşımcı ve sabırlı bir yapıda olma, sadakatli ve hırsları ile yüzleşen, kararlı bir yapıda olma gibi özellikler sayılabilir. Olumsuz özellikleri ise, tartışmayı sevmeyen ver rahatına düşkün, tereddütlü ve kararsız bir yapıda olma özellikleridir.

Ülkü ismine sahip kişilerin fiziksel özellikleri ise, uzun boylu ve renkli gözlü olmaktadırlar. Sahip olunan yüz hatları düz ve belirgindir. Dik bir omuz yapısına sahiptirler ve saçları dalgalı olmaktadır. Ses tonu ise güven vericidir.

İsimlerin harf analizi insanlar tarafından sıklıkla araştırılmaktadır. Ülkü isminin harf analizi açıklanacak olursa; Ü: Engellerle mücadele etmeyi seven bir yapıları bulunmaktadır. L: Sanatsal olarak güçlü yeteneklere sahip olmaktadırlar. K: İsimlerde bu harfin bulundurulması oldukça iyidir. Çünkü başarılı kimseler olarak ifade edilir. Ü: Engellere karşı mücadeleci yapıları bulunur.

Ülkü ismi bazı isimlere çağrışım yapabilir. Ülkü ismine benzer isimler açıklanacak olursa; Ülker, Ülke, Ülken, Ülkem, Ülken, Ülküdeş, Ülkenur, Ülküsel, Ülkücü, Ülkülü, Ülkutan, Ülkümen, Zülküf, Ülkü Miray, Ülküm, Ülküye, Ülkühan şeklinde sıralanabilir. Bu isimler ses uyumu ve cinsiyet açısından bakıldığında, Ülkü ismine en yakın olanlardır.

Ülkemizde Ülkü ismi caiz mi sorusu üzerine araştırmalar gerçekleştirilir. Bu ismin kullanılmasında herhangi bir sakınca görülmemektedir. Caiz olmadığına dair bir bilgi bulunmamaktadır.

Bu isme sahip ünlü isimler bulunmaktadır. Ülke ismine sahip olan ünlüler açıklanacak olursa; Ülkü Tamer, Ülkü Erakalın, Ülkü Çukurluoğlu, Ülkü Duru, Ülkü Ülker’dir.

ulku-isminin-anlami-23708
Ülkü İsminin Anlamı

Ülkü isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 3 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Amaç Edinilen, Ulaşılmak İstenilen Şey. – Erkek Ve Kadın Adı Olarak Kullanılır.
  • 2 – En Güzel, Yakışıklı, Çok Güzel.
  • 3 – Gaye, Ulaşılmak İstenilen Yüce Gaye, İdeal.

Cinsiyeti: Üniseks
Kökeni: Türkçe
Kuran ‘da geçmiyor.

Ülkü ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Ülkü ismini kullanan 27.908 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Ülkü ismini kullanan 4.966 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Ülkü ismini kullanan 2.613 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Ülkü ismini kullanan 1.913 kişi bulunmaktadır.

Ülkü isminin Türkiye sıralaması

Ülkü en çok kullanılan 575. isimdir.

Üniseks isimleri arasında, en çok kullanılan 13. isimdir.

Ülkü ismini kullananların sayısı, son bir yılda 95 kişi artmıştır.

Ülkü isminin Harf Analizi

Kişiye Ülkü ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

Ü : Engellerle mücadele eden anlamını çağrıştır ,olmaması iyidir.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

K : Başarılı, unvan sahibi çağrışımda bulundurtur,en az bir tane bulundurması çok iyidir.

Ü : Engellerle mücadele eden anlamını çağrıştır ,olmaması iyidir.

Ülkü İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Ülkü ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Ülkü isminin anlamını gözden geçirin!

Ülkü İsminin Numerolojisi

Ülkü isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

Ü: yirmi altı
L: on beş
K: on dört
Ü: yirmi altı
TOPLAM: 81

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap