Ülgen İsminin Anlamı

ulgen-isminin-anlami-81580

Ülgen İsminin Anlamı

Bebekleri olacak ailelerin ad koyma konusunda ayrıntılı incelemeler yaptıkları görülmektedir. Bu açıdan ‘’Ülgen isminin anlamı nedir?’’ sorusu pek çok insan tarafından sorulmaktadır. Ülgen isminin birden çok anlamı vardır. Ülgen, Türkçe kökenli olan bir isimdir. Dört farklı anlamı vardır. İlk anlamı İslam’a göre batıl olan, çocukları yaşamayan ailelerde, çocuğun sağlıklı olması ve yaşaması için koyulan isimdir..

Türk Dil Kurumuna göre Eski Türkler’de tanrıya verilen addır. Bir başka anlamda isim olarak kullanılmayacağı iyilik tanrısı olarak geçtiği söylenmektedir. Üstün, yüce, ulu manaları da taşımaktadır. Anlamı dolayısıyla da çok sevilen bir isimdir. Ailelerin bu telaşında çocuklarına en güzel ismi seçmek için heyecanları vardır. Her ismi araştırmaktan çekinmezler. Ülgen ismi de evlatlarına verebilecekleri farklı ve güzel isimlerdendir. 

Doğacak çocuklarına Ülgen ismini vermek isteyen ebeveynler ‘’ Ülgen ismi Kuran’da geçiyor mu’’ sorusunun yanıtlarını merak ederler. Ülgen ismi, Kuran-ı Kerim’de geçmemektedir. Aynı zamanda Ülgen caiz olmayan isimlerden de değildir. Sakıncalı bir isim olmadığı için  aileler  bu ismi koymaktan çekinmemelidirler.  

Teknolojinin de gelişimiyle uzmanlar tarafından pek çok ismin karakter analizi yapılabilmektedir. Uzmanlar, Ülgen isminin anlamı bakımından planlı, aşırı ilgiden hoşlanmayan karakterleri yansıtmaktadır. Mükemmelliyetçi, kuralcı, doğal davranışları seven insanlardır. Yalnız kalmaktan sıkılmayan, tutumlu, mantıklı karakterleri vardır. İşine çok önem veren, gelenekçi, pratik, yönetici vasfa sahip olup dikkatli, çalışkan, sözüne güvenilir, sorumluluk sahibi, öncü, kararlı, mesafeli, sabırlı insanlar oldukları bilinmektedir. 

Şimdi ise Ülgen isminin ülkemizde kaç kişide bulunduğuna ve ne kadar popülerliği olduğuna gelelim. Ülkemizde Ülgen ismine sahip olan toplam 704 kişi vardır. 2022 verilerine bakacak olursak, Ülgen ismi Türkiye’de  en fazla kullanılan 3296. isimdir. Unisex bir isimdir. Bu isimlerin arasındaysa 225. sırada yer almaktadır. Bu ismi kullananların 165 tanesi İstanbul’da yaşamaktadır. 53 kişi ise Ankara ilinde ikamet etmektedir. 90 kişi ise İzmir’de yaşamaktadır.

Günümüzde isimlerin harf analizlerini incelemek mümkündür. Ülgen isminin harf analizine bakılacak olursa;  Ü harfi engellerle mücadele etmeyi, L sanatsal yeteneği, G harfi inatçılık ve gerginliği,  E harfi mücadeleci ruhu, N harfi ise sağduyuyu çağrıştırmaktadır. 

Türkiye’de Ülgen ismi kullanılır. Ülgen ismine sahip ünlüler ile alakalı belirli araştırmalar yapılmıştır.  Bu isme sahip hiç ünlü yoktur. Ancak soy adında bu ad geçen ünlü komedyen Okan Bayülgen vardır.

Uzman görüşlerine göre Ülgen isminin analizi yapıldığı zaman Ülgen adını taşıyan kimselerin doğal, gönlünden nasıl geçiyorsa öyle hareket eden, enerjisi yüksek kişiliklerdir. Haksızlığa asla gelemezler , kararlı, sorumluluk sahibi insanlardır ve azimlidirler. En büyük tutkuları bilgilenmektir. Cahil ve kendini geliştirmeyen insanları çevresinde tutamazlar. Yaşamları boyunca hep kendilerini bir adım öne taşıma gayreti içinde olurlar. İlişkilerinde partnerlerinin akıllı olmasını ve yeniliğe açık bireyler olmasını isterler. 

Ülgen ismi ile benzerlikte olan diğer isimlere gelecek olursak; Gülen, Elgün, Gülgen, Ümran, Ümmühan, Ümit, Ürfan vs. isimlerini sıralayabilmekteyiz.

Ülgen ismi Türk gelenek ve göreneklerine uygun olan ve çok önemli bir yer edinen isimlerin başında gelir. Kültürde ayrı bir yeri olan bu ismi aileler çocuklarına rahatlıkla verebilir. Gök Tanrı inancına bağlı olduğumuz dönemlerde en büyük Tanrı olarak karşımıza çıkmaktadır.  Bu isim doğacak çocuğunuza verebileceğiniz güzel isimlerden biridir. Böylece ailelerin dini açıdan endişeleneceği de bir durum yoktur. Çünkü bu isim caiz isimler arasında bulunur. Sakıncalı bulunan isimler listesinde yoktur. Analizlere bakıldığında da genel olarak olumlu sonuçları olan bir addır. 

ulgen-isminin-anlami-81580
Ülgen İsminin Anlamı

Ülgen isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – İslam’A Göre Batıl Olan, Çocukları Yaşamayan Ailelerde, Çocuğun Yaşaması İçin Konulan İsim.
  • 2 – Eski Türklerde Gök Tanrı’ya verilen ad.
  • 3 – Üstün, yüce, ulu
  • 4 – İyilik tanrısına verilen ad. – İsim olarak kullanılmaz.

Cinsiyeti: Üniseks
Kökeni: Türkçe
Kuran ‘da geçmiyor.

Ülgen ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Ülgen ismini kullanan 704 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Ülgen ismini kullanan 165 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Ülgen ismini kullanan 53 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Ülgen ismini kullanan 90 kişi bulunmaktadır.

Ülgen isminin Türkiye sıralaması

Ülgen en çok kullanılan 3296. isimdir.

Üniseks isimleri arasında, en çok kullanılan 225. isimdir.

Ülgen ismini kullananların sayısı, son bir yılda artış göstermemiştir.

Ülgen isminin Harf Analizi

Kişiye Ülgen ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

Ü : Engellerle mücadele eden anlamını çağrıştır ,olmaması iyidir.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

G : İnatçı kişilik, gerginlik çağrıştırır, g harfinin olması iyidir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

Ülgen İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Ülgen ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Ülgen isminin anlamını gözden geçirin!

Ülgen İsminin Numerolojisi

Ülgen isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

Ü: yirmi altı
L: on beş
G: sekiz
E: altı
N: on yedi
TOPLAM: 72

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap