Uğur İsminin Anlamı

ugur-isminin-anlami-2189

Uğur İsminin Anlamı

Yeni doğacak olan bebeklerin hayat çizgilerinin güzel olması için konulacak isim seçeneklerinin buna göre tercih edilmesi, hayatlarını etkileyici bir faktör olmaktadır. Bu nedenle özellikle kasvetli ve olumsuz isimleri bebeklere koymaktan kaçınmak en doğrusudur. Uğur gibi çocukların şansını yükseltebilecek, yıldızını üst seviyede tutacak isimleri tercih etmek, hayatlarında olumlu izler bırakacaktır.

Uğur ismi aslında hem kız hem erkek çocuklarına konulabilen isimler arasında yer alırken, bu kadar yüksek bir frekanstaki ismin konulmasında herhangi bir sakınca görülmemektedir. Türkçe kökenli bir isim olmasıyla da tercih edilebilecek olan Uğur isminin anlamı, öncelikle “talih” olarak bilinmektedir. Diğer anlamıyla, “insana iyilik getirdiği düşünülen yer” şeklinde ifade edilmektedir. “Tesadüf ve fırsat” manaları da vardır. Bir başka anlamı “hedef, gidilecek yol” diye açıklanabilir.

İsmin telaffuz derecesinde zorluk olmamasından dolayı, oldukça sık kullanılmaktadır. Anlamıyla örtüşmekte olan Uğur isminin, zamanla erkek çocuklarında daha fazla kullanıldığının gözlemlenmesi, hem dişil hem eril enerjiye sahip bir isim olarak görülmesinde eksiklik yaratmaz.

Bazı isimlerin Türkçe kökenli olması nedeniyle, Kur’an’da geçip geçmediği merak uyandırabilmektedir. Türkçe olan Uğur ismi Kur’an’da geçiyor mu?  Sorularına, bu ismin Kur’an’da geçmediği yönünde yanıt verilmektedir. Aslında eski dilden günümüze geçmiş olmasıyla, geçmişteki pek çok insanın kullandığı öz Türkçe bir isimdir. Birçok eski Türkçe metinde “Oğur” şeklindeki yazımına rastlanmaktadır.

Belki de en yüksek frekansa sahip isimlerden biri olmasından dolayı Uğur isminin özellikleri, her zaman parlaklık ve liderlik olmaktadır. Bu isme sahip kişilerin oldukça hareketli olduklarını ve önlerinde hiçbir engel tanımadıklarını söylemek yanlış olmaz.

Popülerliği oldukça yüksek olan Uğur isminde, Türkiye’de 152.000’den fazla kişinin olduğu belirtilmektedir. Bunların 33.000’den fazlası İstanbul’da yaşamaktadır. Bu isim tüm isimler arasında 32. Sırada yer alır.

Vurgusu yüksek isimlerden biri olan Uğur ismindekilerin karakteristik özellikleri düzenlilik ve başarıdır. Bu özelliklerini is hayatlarında gösterdikleri takdirde, başarı merdivenlerini tek tek çıkmalarının önünde hiçbir engel bulunmamaktadır. Sosyal hayatlarında çok özenli kişiler olmalarıyla fark yaratmaktadırlar. Güvenilirliklerinin yadsınamaz bir gerçek olmasıyla yıllarca görüşmedikleri arkadaşlarının dahi, bu kişilerden akıl alması söz konusudur.

Bazı isimler anlamca güzel olabilirken oluşturdukları harflerin negatif etkileri, bu isimler üzerinde olumsuzdur. Böyle bir durumun, bu isim için geçerli olmadığını, Uğur isminin harf analizi yapıldığında görebilmek mümkündür. “U” harfi kişilere, çok ender bulunan bir çalışma azmi katmaktadır. “Ğ” harfi, başarının sırrının çok çalışmak ve sabretmek olduğu konusunda pozitif bir hava oluşturmaktadır. İkinci bir “u” harfi bunları kuvvetlendirirken, hızlı karar verme ve girişimcilik yönünde destekleyici olabilmektedir. “R” harfinin anlayışlılık konusunda etkileyici olduğu belirtilmektedir. Yetenekleri ve meraklarıyla hayatta hep önde olabilecek yapıdırlar.

Uğur isminin numerolojisi ele alındığında, aynı şekilde, hayat yolunun çok yüksek bir isim olduğu gözlemlenebilir. Bu kişilerin isim analizi, numeroloji üzerinden yapıldığında, hayatı çok seven, hümanist, becerikli kişiler olmaları, doğalarından gelmektedir. 

Unisex bir isim olmasından dolayı, kız ya da erkek çocuklarda hangi isimle birlikte kullanılırsa kullanılsın, yanındaki isimleri güçlendireceği göz ardı edilmemelidir. Erkek çocuklar için tercih edilecekse, Batur, Uğurhan, Gurur, Uğuralp gibi isimlerle kullanılması tavsiye edilebilir. Kız çocukları için kullanılacaksa Alanur, Elanur gibi isimlerin birlikte seçilmesinde hiçbir sakınca yoktur. Uğur ismindeki çocukların kardeşlerine de, Uğur ismine benzer isimler rahatlıkla konulabilir.

Ülkemizde Uğur ismindeki ünlüler oldukça fazladır. Uğur Arslan, Uğur Dündar, Uğur Polat, Uğur Işılak, Uğur Mumcu ve pek çok ünlü bu ismi geçmişte taşımış veya günümüzde hala taşımaktadır.

ugur-isminin-anlami-2189
Uğur İsminin Anlamı

Uğur isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 7 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Yazılı Küçük Kitap.
  • 2 – Atik, hareketli, çağlayan
  • 3 – İyilik, Şans, Talih, Baht. Fırsat, Tesadüf.
  • 4 – Kimi Olaylarda Görülen Ve İnsana İyilik Getirdiğine İnanılan İyilik Kaynağı. – İslamda Bu Tür Düşüncelere İtibar Edilmez. – Erkek Ve Kadın Adı Olarak Kullanılır.
  • 5 – Bereket, hayır, iyilik
  • 6 – Bazı olaylarda görülen ve insana iyilik getirdiğine inanılan belirti veya bazı nesnelerde var olduğuna inanılan iyilik kaynağı.
  • 7 – Bu nitelikte olduğuna inanılan şey.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Türkçe
Kuran ‘da geçmiyor.

Uğur ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Uğur ismini kullanan 152.938 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Uğur ismini kullanan 33.721 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Uğur ismini kullanan 11.886 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Uğur ismini kullanan 10.361 kişi bulunmaktadır.

Uğur isminin Türkiye sıralaması

Uğur en çok kullanılan 66. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 36. isimdir.

Uğur ismini kullananların sayısı, son bir yılda 136 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Uğur isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Uğur isminin Harf Analizi

Kişiye Uğur ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

U : Bereketi ve bolluğu çağrıştırır, bir taneden fazla olmaması kaydıyla olur.

Ğ : Bir şeyin sonuna kadar azimle ,mücadele ederek gitme.

U : Bereketi ve bolluğu çağrıştırır, bir taneden fazla olmaması kaydıyla olur.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

Uğur İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Uğur ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Uğur isminin anlamını gözden geçirin!

Uğur İsminin Numerolojisi

Uğur isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

U: yirmi beş
Ğ: dokuz
U: yirmi beş
R: yirmi bir
TOPLAM: 80

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap