Ufuk İsminin Anlamı

Ufuk İsmi

 Ufuk İsminin Anlamı Geçmişten günümüze kadar gelen bazı isimler günümüzde hâlâ tercih edilmektedir. Bu isimlerin zamansız isimler arasında yer alması pek çok kişinin dikkatini de çekmektedir. Ufuk ismi de zamansız isimler arasında yer alan ve pek çok kişiye verilen isimler arasında bulunmaktadır. Gerek anlamı gerekse söyleniş özelliği sebebiyle bu ismin tercih edildiği biliniyor.

Genel olarak erkek çocuklarına verilen isimler arasında yer alan Ufuk isminin anlamı bir değil birden fazla olması ile biliniyor. Bu ismin anlamları arasında ilk sırada öz, ikinci sırada cevher, üçüncü sırada yurt kazan, dördüncü sırada düz arazide deniz ve göğün birleştiği yer, beşinci sırada anlayış, altıncı sırada kavrayış, yedinci sırada düşünce gücü, sekizinci sırada çevre, dokuzuncu sırada ise dolay bulunuyor.

Genel olarak güzel anlamlı isimler arasında bulunan Ufuk ismi Arapça kökenli isimlerden biridir. Arapça kökenli olması sebebiyle pek çok kişi Ufuk ismini araştırırken Ufuk ismi Kuranı Kerim’in içerisinde geçiyor mu? Sorusunu sormaktadır. Kuraklık yerim içerisinde geçen isimler arasında yer alan ufuk ismi Tekbir ve Necm sureleri içerisinde bulunuyor. Ufuk ismi tercih edilmeden önce dikkat edilmesi gereken noktalardan biri Ufuk isminin karakter analizi olmaktadır.

Genel bir değerlendirme yapıldığında Ufuk ismine sahip olan kişilerin olumlu ve olumsuz özellikleri ortaya koyulabilmektedir. Olumlu özellikleri arasında, sağduyuluk, iyi niyet, mahçupluk, yardımseverlik, cömertlik, dürüstlük, ön planda olmayı sevme, kendinden emin olma, iş bitirici olma, eğlenceyi sevme ve sadakat yer almaktadır. Tüm bu özelliklerin aksine Ufuk isminin olumsuz özellikleri arasında ise tutuculuk ve hassasiyet yer almaktadır. Bu özellikler göz önünde bulundurularak çocuklara Ufuk isminin verilip verilmeyeceği kararlaştırılmalıdır.

Çocuklarına Ufuk ismini vermek isteyen kişilerin araştırıyor olduğu bir diğer konu ise Ufuk isminin olumlu ve olumsuz yönleri olmaktadır. Ufuk isminin karakter analizi ve olumlu-olumsuz özellikleri göz önünde bulundurulduğunda bu isme sahip olan kişilerin genellikle aşırı hassas olduğu görülmektedir. Dışarıdan hassasiyet gösteriyor gibi durmuyor olsalar da bu isme sahip olan kişiler oldukça alınganlardır.

Bu isme sahip olan kişilere yaklaşım gerçekleştirirken mutlaka hassasiyet gösterilmelidir. Aksi bir durumda bu kişilerin olayları büyütmesi ve kendi içlerine kapanma olacağı olandır. Bu isme sahip olan kişilerin olumsuz yönleri arasında ise genellikle duyguları açığa vurmamaları yer almaktadır. Bu nedenle genel bir değerlendirme yapıldığında  Ufuk ismine sahip olan kişilerin karakter özellikleri arasında dışarıya karşı kendini kapama ve sosyallikten uzak olma da bulunmaktadır. Bu nedenle Ufuk ismi çocuklara verilmeden önce pek çok açıdan değerlendirilmeli ve bu değerlendirmenin ardından ismin çocuklara verilip verilmeyeceğine karar verilmelidir. Uzmanların gerçekleştirmiş olduğu açıklamalara göre Ufuk ismi caiz, anlamı güzel ve sorunsuz isimler arasında bulunmaktadır. Bu sebeple de çocuklara verilebilmektedir.

Çocuklara bu isim verilmeden önce olumlu ve olumsuz özellikleri göz önünde bulundurulmalı ve karakter analizi incelenmelidir. Aksi bir durumda çocuklara verilen Ufuk isminin karakteri olumlu etkilemesi mümkündür.

Ebeveynlerin bu aşamada Ufuk isminin harf analizi, Ufuk isminin karakter analizi, Ufuk ismini numerolojisi, Ufuk isminin özellikleri konusunda detaylı bir araştırma gerçekleştirmesi ve bu araştırma sonrasında bütün detayları değerlendirilmesi önerilmektedir. Pek çok ünlü sanatçının ismi olan Ufuk ismi oldukça fazla tercih edilen ve zamanı asla geçmeyen isimler arasında bulunmaktadır.

Ufuktan, Ufukdeniz, Ufukay, Uçmak, Urçun, Onuktan, Haktan, Göktan, Aktan, Oktan, Berktan , Köktan, Çeliktan, Ertan, Altan, Sertan, Mestan, Aytan, Botan, Bertan, Ufukay, Aktan, Sultan, Gülistan, Gülüstan, Beritan, Aytan, Uğurcan, Umran, Uygun, Umman, Ufkun isimleri Ufuk ismi ile benzeyen isimler arasında yer almaktadır.

ufuk-isminin-anlami-67046
Ufuk İsminin Anlamı

Ufuk isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 6 farklı şekilde tanımlanmıştır.

 • 1 – Öz, cevher
 • 2 – “Yurt Kazan” Anlamında
 • 3 – Düz Arazide Veya Açık Denizde Gök İle Yerin Birleştiği Yer.
 • 4 – Düz Arazide Ya Da Açık Denizde Gökle Yerin Birleşir Gibi Göründüğü Yer.
 • 5 – Anlayış, Kavrayış, Görüş, Düşünce Gücü.
 • 6 – Çevre, Dolay. – Erkek Ve Kadın Adı Olarak Kullanılır.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

Ufuk ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Ufuk ismini kullanan 50.883 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Ufuk ismini kullanan 12.172 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Ufuk ismini kullanan 3.662 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Ufuk ismini kullanan 3.591 kişi bulunmaktadır.

Ufuk isminin Türkiye sıralaması

Ufuk en çok kullanılan 337. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 163. isimdir.

Ufuk ismini kullananların sayısı, son bir yılda 112 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Ufuk isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Ufuk isminin Harf Analizi

Kişiye Ufuk ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

U : Bereketi ve bolluğu çağrıştırır, bir taneden fazla olmaması kaydıyla olur.

F : Uysal, güvenilir anlamı uyandırır,bu harf isminizde olabilir.

U : Bereketi ve bolluğu çağrıştırır, bir taneden fazla olmaması kaydıyla olur.

K : Başarılı, unvan sahibi çağrışımda bulundurtur,en az bir tane bulundurması çok iyidir.

Ufuk İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Ufuk ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Ufuk isminin anlamını gözden geçirin!

Ufuk İsminin Numerolojisi

Ufuk isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

U: yirmi beş
F: yedi
U: yirmi beş
K: on dört
TOPLAM: 71

“Ufuk” ismiyle bilinen bazı ünlü kişiler şunlardır:

 1. Ufuk Sarıca: Türk basketbol antrenörü. Türkiye millî basketbol takımının baş antrenörü olarak görev yapmaktadır.
 2. Ufuk Ceylan: Türk sinema oyuncusu. “Yahşi Batı” ve “Aşk Tesadüfleri Sever” gibi filmlerde rol almıştır.
 3. Ufuk Talay: Avustralyalı futbolcu ve futbol antrenörü. Avustralya millî futbol takımında forma giymiştir.
 4. Ufuk Bayraktar: Türk dizi ve sinema oyuncusu. “Kuzey Güney” ve “Muhteşem Yüzyıl” gibi dizilerde rol almıştır.
 5. Ufuk İnan: Türk millî futbolcu. Türkiye Süper Lig’de birçok takımda forma giymiştir.

Bu, “Ufuk” adıyla bilinen bazı ünlülerin sadece birkaç örneğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap