Tütün nasıl saklanır?

tutun-nasil-saklanir-10350

İnsan sağlığı için çok tehlikeli olduğu bilinse de dünyada tütün tüketimi çok ciddi boyutlardadır ve her yıl atmaya devam etmektedir. Daha çok hazır şekilde sa..

İnsan sağlığı için çok tehlikeli olduğu bilinse de dünyada tütün tüketimi çok ciddi boyutlardadır ve her yıl atmaya devam etmektedir.

Daha çok hazır şekilde satılan ürünler tüketici sd günümüzde tiryakiler tarafından sade tütünler ve tütün ekipmanları da satılmaya başlanmıştır.

Dışarıdan alınmış olan ham tütün sigarası alımında kullanılmak istenildiğinde saklama koşullarına dikkat edilmesi gerekir.

Öncelikle dikkat etmeniz gereken en önemli konu tütünü sakladığınız ortamdaki nem miktarıdır. Tütün fazla annem kaybettiğinde son derece sert bir yapı içerisinde olacağı için içimi zorlaşacaktır ve tadı da bozulacaktır.

Bunun yanı sıra sütünün fazla nemli ortamlarda bulunması da kalitesini düşürür. Tütünü korurken ne çok kuru ve çok ortamlarda saklamalısınız.

İki parmağınızın arasında aldığınız bir tütün hemen hızlıca kırılabiliyorsa ya da parmaklarınıza yapışıyorsa tütün seviyesi bozulmuş demektir. İdeal tütünler çıktıktan sonra bıraktığınız zaman tekrardan eski haline gelebilen tütün nelerdir.

Tütün denizi saklayabileceğiniz en başarılı saklama kapları vakumlanmış metal kaplandır. Havası alınmış olan bu kamplarda tütünde nem seviyesi yıllarca sabit tutulacağı için saklamak daha başarılı olur.

Plastik gıda poşetler içerisinde saklamaya çalıştığınızda birkaç hafta içerisinde nem oranı büyük oranda kaybeder ve kurur.

Vakumlu kapılar yada poşetler hava almayacak şekilde kapat olabiliyorsa ya da cam kavanozlar tütün saklanmasında kullanılabiliyorsa son derece başarılı bir saklama işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Tütüncü saklarken dikkat etmeniz gereken diğer önemli bir konuda tütünlerde küf oluşmasına engellemektir.

Ahşap malzemeler gibi nemi üzerine hızlı çekecek bölgeler içerisinde tutun yerinizi sakladığınız zaman bu gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz

Uygun koşullarda ve uygun nem seviyesinde sakladığınız zaman tütünlerin istiflenme diye sürece uzun zaman tüketilebilir. Tütün denizin üzerinde nem seviyesi arttıkça eğer uygun bir ortama serdiğiniz zaman kuruma işleminde gerçekleştirebilirsiniz.

Tütün elinizin kurduğunuzu düşünüyorsanız bir sprey yardımıyla üzerlerine su sıkarak nemi muhafaza etme şansınız da bulunuyor.

Ürünlerinizin muhafaza ederken narenciye kabukları da muhafaza ettiğiniz kap içerisine yerleştirildiğinde doğru bir nem oranı yakalamış olabilirsiniz.

Kısacası ne çok kuru ve çok yaş ortamlarda bulundurmadan saklamaya başladığınızda uzun süre tüketebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap