Turşu Hazırlığında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Asitli ve tuzlu su kullanarak, çeşitli meyve sebzeden turşu hazırlayabilirsiniz. Turşu tüketimi ülkemiz kültüründe oldukça yaygındır. Asitli ve tuzlu su ile ha..

Asitli ve tuzlu su kullanarak, çeşitli meyve sebzeden turşu hazırlayabilirsiniz. Turşu tüketimi ülkemiz kültüründe oldukça yaygındır. Asitli ve tuzlu su ile hazırladığınız karışım sayesinde turşuların uzun süre bozulmadan korunmasını sağlayabilirsiniz. Yöresel bölgelerde kış mevsimine girmeden hemen önce turşu kurma hazırları yapılmaktadır.

Turşu yapımında kullanılacak sebzeler ve meyveler; biber, acur, karnabahar, kelek, fasulye, pancar, sarımsak, armut, elma, domates, patlıcan, salatalık, lahana, erik, havuç, kiraz, ıspanak, karpuz, limon gibi meyve sebzelerle turşu kurabilirsiniz. Turşuların hepsi insan sağlığı için çok yararlıdır. Turşu suyu, magnezyum, potasyum, kalsiyum, demir ve çinko açısında oldukça zengindir.

Turşu Hazırlığında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Turşu kururken çok dikkatli olmalısınız. Lezzetli ve uzun ömürlü bir turşu için gerekli olan temel kural; sebze veya meyvelerin kesinlikle taze olmasıdır. Turşu yapmak için kullanacağınız malzemelerin tümünün sert olması gerekmektedir. Sert olmayan malzemeler, su ile temas ettiğinde daha da yumuşar ve lezzetsiz bir hal alır.

Turşu yaparken, kullanılacak tuzun niteliği de büyük önem taşımaktadır. Turşuda kullanılacak tuz, iri taneli kaya tuzu olmalıdır.

Lezzetli bir turşu hazırlamak için tuz oranını iyi ayarlamalısınız. Aşırı tuzlu olmaması gibi tuzsuz da olmaması gerekmektedir. Turşu yaparken kullanacağınız meyve ya da sebzeleri %4 oranında tuz miktarına sahip su içinde bekletmelisiniz. Turşunun tuz oranını ise %8 olarak ayarlamanız gerekmektedir.

Turşu yapımında kullanılan meyve ve sebzelerin, iğne yardımı ile birkaç bölgesinden delinmesi gerekmektedir. Bu işlemle tuzun malzeme içine işlemesi sağlanır.

Lezzetli bir turşu hazırlamak için dikkat etmeniz gereken en önemli püf noktalardan birisi de kavanozdur. Plastik kavanozlar hem uzun ömürlü olmaz hem de lezzet vermez. Lezzetli bir turşu için cam kavanoz kullanmanızı öneriyoruz.

Turşuya lezzet katması için birkaç adet kereviz yaprağı ekleyebilirsiniz. Bununla birlikte taneli karabiber ve defne yaprağı da tercih edilebilir.

Kullanılacak her 5 litre su için 1,5 baş sarımsak kullanılmalıdır. Sarımsaklar, aralıklarla kavanoz içine atılmalıdır. Tercihinize göre her 5 litre su için 1 çay bardağı şeker ekleyebilirsiniz.

Turşunun uzun ömürlü olması için serin yerde beklemesi gerekmektedir. Açılınca da yalnızca buzdolabında muhafaza edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap