Turp otu Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Turp otu, özellikle kavurma yemeklerinde kullanılır. Karaciğere ve böbreklere iyi gelen bir sebzedir. Saklama koşullarına göre raf ömrü uzar.

Turp otu

Turp otu Halk arasında birçok isimle anılan turp otu, birçok hastalığa da iyi geldiği bilinmektedir. Turp otu faydaları saymakla bitmeyen bir besin olarak gündeme gelmektedir.

Aynı zamanda kolay olarak bulunabilmesi ve kolay bir şekilde hazırlanabiliyor olması nedeniyle çok fazla tercih edilmektedir. Doğada kendiliğinden bulunan ve toplanarak çeşitli şekillerde tüketilebilmektedir.

Otsu bir bitki olan ve özellikleri arasında kalın ve dişli yapraklara sahip olunmasıyla karakterizedir. Görünüş olarak hardal otu ile benzediği düşünülmektedir.

Dünya üzerinde de çok fazla bilinmektedir. Haşlama ya da kavurma olarak yapılabilir ve tüketimi sağlanabilir. Turp otu diğer adı kızamık turpu ya da yabani turp olarak da geçmektedir.

Turp Otu Nasıl Saklanır?

Turp otu belirli şekillerde saklanabilmektedir. Bunlardan biri eğer kısa süreli bir saklama olacaksa buzdolabında saklamak tercih edilebilmektedir. Turp otunun saklanması için derin dondurucu da kullanılabilmektedir. Öncelikle turp otu bir tencerede haşlanmalıdır. Bunun için düdüklü tencere tercih edilebilir.

Haşlanmış olan turp otu tencereden alınmalı ve suları süzdürülmelidir. Suları iyice süzdürülen turp otları buzdolabı poşetine alınarak saklanabilir. Diğer bir yöntem ise turp otlarını rengi değişmeden saklama yöntemidir. Yine haşlama yaptıktan sonra sudan çıkarılan turp otları buzlu suya alınmalıdır.

Bir müddet böyle kaldıktan sonra otları süzerek iyice süzülmesini sağlayın. Fazla suyu alınan otlar yine buzdolabı poşetine alınarak saklama işlemi yapılabilmektedir. Her iki yöntemden hangisini kullanmak isterseniz ona göre bir işlem yapabilirsiniz.

Turp Otu Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Turp otu

Turp otu ile ilgili en gözde tarifler arasında kavurmasının yapılarak ya da salata şeklinde yapılarak tüketilmesi çok daha fazla görülen tüketim şekillerindendir.

Turp otu yemeği nasıl yapılır diye bakıldığında en yaygın olarak yapılanları bu iki çeşididir. Turp otu kavurması ise iki şekilde yumurtalı ve yoğurtlu şekilde tüketilir.

Turp Otu Salatası için öncelikle gerekli olan malzemeler arasında yarım kilo kadar turp otu, 1 adet limonun suyu, 3-4 diş kadar sarımsak, yarım çay bardağı kadar sıvı yağ ve bir miktar tuz yer almaktadır.

Turp otu salatası yapımı gayet kolaydır. Bunun için öncelikle yukarıda sayılan malzemeler temin edilir. Turp otu ve diğer malzemeler yıkanıp temizlendikten sonra artık salata işlemine başlanır. Öncelikle turp otu ayıklama işlemi sırasında dipte kalan kök kısımları ve yaprak kısımları ayrılır.

Kök kısımları daha sonrasında da kullanılmak üzere bir kenara ayrılır. Bir tencereye alınan suyun içine tuz atılarak kaynaması sağlanır. Kaynamış olan suyun içine eklenen turp otlarının haşlanması sağlanmalıdır.

Haşlanmış olan turp otları bir miktar soğuma sağlanmalıdır. Sonrasında belirli boyutlarda doğranmalıdır. Bu işlem sonrasında ezilmiş sarımsak, limon suyu ve sıvı yağ eklenerek karıştırılmalıdır. Salatanız tüketime için hazırlanmıştır.

Bir diğer tüketim şekli olan ve en çok tüketilen turp otu kavurması için malzemeler temin edilerek bir araya getirilmelidir. Yarım kilo kadar turp otu, kuru soğan, 3 adet yumurta, bir tutam tuz, bir tutam karabiber ve yarım çay bardağı kadar sıvı yağ turp otu kavurması için gerekli olan malzemelerdir.

Malzemeleri bir araya getirdikten sonra turp otlarının sararmış ve bozulmuş yaprakları ayrılarak temizlenir. Sert olan kök kısımları da ayrıştırılır. 1 adet kuru soğan doğranarak kızmış olan yağda renkleri dönene kadar kavrulur.

Temizlenip ayıklanmış olan turp otu bitkisi ince ince doğrandıktan sonra tencereye atılır. Üzerine tuz da eklenerek hafif bir şekilde yumuşayana kadar pişirilir.

Yumurtalı kavurma yapmak için üzerine yumurtalar kırılır ve tencerenin kapağı kapatılır. Biraz piştikten sonra üzerine karabiber serpiştirilerek altı kapanır. Artık servise hazır hale gelmiştir.

Eğer yumurtalı değil, yoğurtla tüketim yapılacaksa yumurta kırmadan önceki aşamada tencerenin altı kapatılır ve biraz soğuma sağlandıktan sonra üzerine yoğurt dökülerek servis edilir.

Turp Otunun Faydaları

Her derde deva olan turp otunun faydaları saymakla bitmez. Aşağıda verilecek olan hastalıklarda ve bağışıklık sisteminde etkili olduğu verilen bilgiler arasındadır. Faydalarını sayacak olursak;

·       Tam olarak vücutta en iyi geldiği organlardan bir tanesi de karaciğerlerdir. Tam bir karaciğer dostudur. Daha iyi bir şekilde çalışmasını sağlayarak, onarıcı ve güçlendirici bir etkisi olduğu bilinmektedir. Burada salgılanacak olan enzimlerin salgılanmasında yardımcı olmaktadır. Oluşacak olan hasarların önüne geçmektedir. Eğer karaciğerde gelişen bir şişme mevcutsa bunun da ortadan kaldırmaktadır.

·       Karaciğer dışında böbrekler üzerinde de olumlu etkileri mevcuttur. Belirli aralıklarla tüketilmesi sırasında böbreklere bağlı gelişen hastalıklardan korunmanızı sağlamaktadır. Böbrek taşları üzerinde de etkili olduğu bilinmektedir.

·       Mide asidini dengelediği için, mide de gelişecek olan sorunlara karşı iyi bir besin kaynağıdır. Hazımsızlığa iyi geldiğinden dolayı sindirim içinde faydalı bir bitkidir.

·       Çok iyi bir idrar söktürücü olarak bilinmektedir. Özellikle idrar yollarında iltihaplanma problemi yaşayanların tüketmesi önemle tavsiye edilmektedir. Buralarda oluşan iltihaplanmanın da önüne geçmektedir. Bitkisel bir tedavi yöntemi olarak burada dikkat çekmektedir.

·       Astım ve nefes darlığı gibi problemleri olanlar içinde önerilmektedir. Astım ve neden olduğu tüm hastalıkların gerilemesine ya da hiç oluşmamasına katkı sağlamaktadır. Astıma bağlı balgamlı öksürüklerinde azalmasına ve zamanla ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır.

Turp Otu Nelere İyi Gelir?

Turp otu vücutta birçok hastalığa iyi gelmektedir. Hastalıklar dışında da oluşumlarını etkilemekte de oldukça başarılıdır. Yapılan araştırmalarda uykusuzluğa iyi geldiği ortaya çıkmıştır. İçinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde bu konuda sorun yaşaya vatandaşların tüketimi önerilmektedir.

Aynı zamanda turp otu nelere iyi gelir diye bir araştırma yapıldığında en çok tansiyon hastalarının bu konuda sorgulama yapmaları dikkat çekicidir. Bu konuda bir uzmana danışmakta fayda vardır. Ayrıca vücutta oluşan şişkinliğin de ortadan kaldırılmasında etkilidir. Vücutta bulunan ödemi atarak bu konuda olan problemin ortadan kalkmasını sağlar.

Turp Otunun İçindeki Vitaminler Nedir?

Turp otu da turp gibi bir C vitamini deposu olarak görülmektedir. Turp otunun içindeki vitaminler bakıldığında en fazla C vitamini bulunurken, kalsiyum ve potasyum açısından da zengin olduğu görülmektedir.

Bağışıklık ve sindirim sistemini çok iyi derecede koruduğu bilinmektedir. Özellikle kış aylarında bu vitaminlerin vücuda alınması ile birlikte grip ve nezle gibi hastalıklardan korunma sağlanmaktadır.

Turp Otunun Kalorisi

En fazla salata şeklinde tüketilmekle beraber kavurma şeklinde de tüketilen turp otu, ülke mutfak kültürümüzde oldukça geniş yer alan bir besindir.

Sebze özelliğinde olduğu için yüksek kaloriler olmamaktadır. Özellikle diyet yapanlar için ideal bir besin kaynağı olmaktadır. 100 gramlık bir turp otunun kalorisi 64-66 Kcal olmaktadır. Bu da ne kadar hafif bir besin olduğunu ortaya koymaktadır.

Turp Otunun Zararları Nelerdir?

Doğada kendiliğinden yetişen yabani bir bitki olduğu için özellikle tüketimi esnasında dikkat edilmelidir. Turp Otunun zararları arasında en çok görüleni ise doğru ve temiz bir yıkanma sağlanmadığında ortaya çıkabilecek olan hastalıklardır.

Bu nedenle eğer tüketim sağlanacaksa bol su ile yıkanmasında fayda vardır. Aşırı tüketimden de kaçınılmalıdır. Aşırı tüketiminde de demir eksikliği meydana gelebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap