Türkmen İsminin Anlamı

turkmen-isminin-anlami-48922

Türkmen İsminin Anlamı

Ebeveyn olacak bireylerin en çok dikkat ettiği şeyler arasında çocuğuna koyacağı isim gelir. Buna epeyce kafa yoran aileler sonunda bir isme karar verse de bu defa da ismin anlamı onlar için önemli olmaktadır. Çocuğuna Türkmen adını vermek isteyen aileler ise Türkmen isminin anlamı nedirsorusuna yanıt aramaktadırlar. Türkmen adının beş farklı anlamı bulunmaktadır. Bunlardan ilki ışık, aydınlıktır. Türk Dil Kurumuna göre ise Türk’e benzeyen manasına gelmektedir.  Başka bir anlama bakacak olursak tam göçebe olmayan fakat mevsiminde yaylaya çıkan demektir. Son anlamı ise aşırı heyecanlanan, hareketli erkektir.

Ailelerin kafasına takılan sorulardan biri de bebeklerine verecekleri ismin Kuran’da geçip geçmemesidir. Türkmen ismi Kuran’da geçiyor mu? sorusunun cevabı bu ismin Kuran’da geçmediğidir. Ancak caiz olmayan, riskli isimler listesinde de bulunmamaktadır. Aynı zamanda ismin anlamı araştırılıp sakıncalı bir anlamı olmadığına da bakılmalıdır. Türkmen adının herhangi bir risk taşıdığı söylenemez.

Uzmanlar tarafından günümüzde birçok ismin karakter analizi yapılabilmektedir. Türkmen isminin anlamı bakımından karakter analizi ise şu şekildedir; Fedakar ve aynı zamanda çok merhametli olmaktadırlar. Polyanna karakteri taşır ve hayatını iyilik yapmaya adamış karakterlerdir. Kendi çıkarlarını gözetmeksizin başkalarının çıkarlarını düşünürler. Bu sebepten dolayı çok dostları vardır. Bu kişiler iyi ebeveyn olabilirler. Herkese haddinden fazla şefkat gösterir ve kol kanat germektedirler.

Şimdi ise bir diğer dsoruya geçelim. Aileler evlatlarına verecekleri ismin popülerliğini merak etmmektedirler. Kaç kişinin bu isme sahip olduğu veya ne sıklıkla kullanıldığını bilmek isterler. Öyleyse Türkmen isminin Türkiye’de ne kadar kişide olduğuna bakalım. Ülkemizde bu isme sahip 1690 kişi bulunmaktadır. Bunlardan 669 kişi İstanbul’da yaşamaktadır. Ankara’da 114, İzmir’de ise toplam 48 kişinin ismi Türkmen’dir. Türkiye’de en çok kullanılan 2294. isimdir. Erkek isimlerinin içindeyse 1104. sırada yer alır.

Bildiğiniz üzere günümüz teknolojisinde artık harf analizi yapabilmekte mümkün. Türkmen isminin harf analizine bakacak olursak T harfi duygularını zor açan kişilikleri çağrıştırmaktadır. Ü harfi engellerle mücadele etmeyi, R tereddütü, K başarı ve unvanı, M ticarete yatkınlığı, E sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi, N harfi ise sağduyulu kişiliği akıllara getirmektedir.

Türkiye’de Türkmen ismine sahip pek insan olmadığı için Türkmen ismindeki ünlüler adına yapılan araştırmalar sonucunda bu isme sahip ünlü kimse bulunamamıştır.   

Uzmanların görüşlerine göre Türkmen isminin analizi yapıldığında bu isme sahip olanların hayal güçlerinde sınır tanımadıkları sonucuna varılmıştır. Yaratıcılıklarını yansıtma fırsatı bulacakları tüm işlerde başarı elde edecekleri de dikkat çekmektedir. Sanata ilgi duymları ve aynı zamanda yetenekli olmaları da önemlidir. Ruh halleri melankoliye ve depresyona eğilimlidir. Bu dalgalanmalar, davranışlarında dengesizliğe sebep olabilmektedir. Sevdiği işi yapıp bundan gurur duyarlar. İşleri onu manevi olarak tatmin etmezse tüm cesaretini kaybedebilmektedirler. İlişkilerini çok yoğun yaşarlar. Hem sevdiğine hem de ailesine karşı kıymet bilir ve değer verirler. 

Türkmen ismiyle benzerlik gösteren isimlere gelecek olursak; Türkay, Türkeş, Türkcan, Türköz, Türkkan, Türkalp, Eymen, Egemen, Seymen, Yemen, Hüsmen, Özmen, Tümen gibi isimleri sayabiliriz. Çocuğunuza ikinci bir isim koyacaksanız bu isimleri tercih edebilirsiniz. Türkmen adıyla uyumlu olan kız isimlerine bakacak olursak; Türkan, Türkiye, Türkü, Türkiz, Türksel, Türe, Türkün, Türev, Türküler, Türknur, Gökmen adlarını sayabiliriz.

Türkmen ismi çok eski zamanlardan günümüze kadar gelmiş hatta soy ad olarak bile kullanılabilen bir isimdir. Anlamı çok güzel olan bu ismi ebeveynler tercih etmektedir. Türkler için özel bir değere sahiptir.

turkmen-isminin-anlami-48922
Türkmen İsminin Anlamı

Türkmen isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 5 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Işık, aydınlık
  • 2 – Aşırı Heyecanlanan, Çok Hareketli Erkek.
  • 3 – Oğuzların Bir Kolu. Bu Koldan Olan.
  • 4 – Tam Göçebe Olmayan Fakat Mevsiminde Yaylaya Veya Yazıya Çıkan.
  • 5 – Türk’e benzer, Türk’e benzeyen.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Türkçe
Kuran ‘da geçmiyor.

Türkmen ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Türkmen ismini kullanan 1.690 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Türkmen ismini kullanan 669 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Türkmen ismini kullanan 114 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Türkmen ismini kullanan 48 kişi bulunmaktadır.

Türkmen isminin Türkiye sıralaması

Türkmen en çok kullanılan 2294. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 1104. isimdir.

Türkmen isminin Harf Analizi

Kişiye Türkmen ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

Ü : Engellerle mücadele eden anlamını çağrıştır ,olmaması iyidir.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

K : Başarılı, unvan sahibi çağrışımda bulundurtur,en az bir tane bulundurması çok iyidir.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

Türkmen İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Türkmen ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Türkmen isminin anlamını gözden geçirin!

Türkmen İsminin Numerolojisi

Türkmen isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

T: yirmi dört
Ü: yirmi altı
R: yirmi bir
K: on dört
M: on altı
E: altı
N: on yedi
TOPLAM: 124

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap