Türkan İsminin Anlamı

turkan-isminin-anlami-19125

Türkan İsminin Anlamı

Muhafız ve koruyucu demek olan Türkan ülkemizde çok kullanılan bir isimdir. Kız çocuklarına verilen bu isim aynı zamanda süslü ve de saltanata ortaklık eden anlamında da kullanılıyor. Türkan isminin anlamı deyince akla gelen şeylerden birisi de kraliçe ve de güzel kızdır. 

Türkan isminin Türk Dil Kurumundaki anlamı özelinde Türkan ismi en sevilen klasik isimlerden birisidir. Türkan isminin TDK’deki anlamı güzel kadın ve de kraliçedir. Aynı zamanda Farsça’da Türk kelimesinin çoğuludur. Yani Türkan isminin anlamı deyince karşımıza pek çok anlam çıkar. Muhafaza eden, yönetici hakana ortaklık eden, kraliçe ve de yönetimi doğrudan etkileyen prenses ya da kraliçe bu anlamlardan bazılarıdır.  

Aile ve yakın ilişkiler onlar için çok önemlidir. İş yerinde ya da diğer resmi ortamlarda bile aile sıcaklığı ve samimiyet ararlar. Türkan isminin anlamı olarak kraliçe ya da yönetimde etkisi olan kişi olsa da ortamı yönlendirme ve yönetme gibi girişimlerde bulunmazlar. Bu ismi taşıyanlar her zaman duygularını tam olarak ifade edemeyebilir. Türkan isminin analizi açısından Türkan ismini taşıyanlar genelde sakin, huzurlu ve barışcıl insanlardır. Genelde zorluklarla mücadele eden ve başarılı insanlardır.   

Türkan isminin kişilik analizi oldukça merak edilir. Bu ismi taşıyanlar kadınların sezgileri ve altıncı hisleri çok güçlüdür. Hemen her ortamda yakınlık ve samimiyet kurmak isterler. Aradıkları yegâne his güven ve samimiyettir. Güven duymadıkları hiç bir yerde kalmak istemezler. Türkan isminin anlamı olan yönetmek ve hükmetmek kavramları ile pek ilgileri yoktur. Böyle bir çaba göstermezler. Bazen duygusal tepki göstermeleri normaldir. Ancak güven duydukları zaman ilişki kurmakta çok zorlanmazlar.  

Türkan ismi caiz mi? Türkan ismi Kuran’da geçmiyor. Hem Türkçe hem de Farsça kökenli bir kelime olduğu biliniyor. Bu ismi taşıyan herkes yanındaki ve çevresindeki herkes tarafından özen gösterilmek isterler. Arkadaşları ya da sevdikleri onlara özen göstermezse kendilerini iyi hissetmezler. Hatta kendilerine olan güvenleri zedelenebilir. Bu ismi koymak caizdir. Yani isme dair herhangi bir yasak yoktur. Ancak çocuğunuzun doğum tarihi ve ismin diğer anlamları açısından dikkatli olmak gerekir. Türkan isminin anlamı olarak güzel kız geçtiği için çok sayıda kişi bu ismi çocuklarına koymak ister. Koymadan önce anlamını incelemek iyi olacaktır.  

Türkan ismine benzer isimler vardır. Türkan ismine ilk harfler açısından benzeyen kadın isimleri Türkiz, Türkü, Türksel ve Türknur’dur. Türev, Türkuvaz ve Türünk gibi isimler de Türkan’a benzer. Son harfleri açısından benzeyen isimler arasında ise Sevkan, İlkan, Nikan ve Nihan gibi isimler yer alır. Tülkan, Taylan, Tercan, Türker, Türkyılmaz ve Türabi gibi isimler de bu ismi çağrıştırır. 

Türkan ismine sahip olan ünlüler özelinde bu ismi taşıyan en ünlü kişi sinema sanatçımız Türkan Şoray’dır. Güzelliği ile herkesi büyüleyen Şoray, aynı zamanda Türk sinemasının sultanı olarak kabul edilir. Türkan isminin anlamı olan güzel kadın ve sultan kelimeleri de tam olarak kendisini yansıtmaktadır. İsmine uygun olarak hassas bir kişiliği olan Şoray da ilişkilerinde güven ve samimiyet arar. Hassas ve kırılgan birisi gibi görünür. Her zaman heyecanlı görünen sanatçılarımızdan birisidir. Bu ismi taşıyan ve özellikle kız çocuklarının okuması için çaba gösteren ünlü tıp doktoru Türkan Saylan da bu ismi taşır. Türkan ismi halk arasında yaygın olan ve çok sevilen bir isimdir. Bu ismi çocuğuna koymak isteyen kişiler anlamlarını inceleyebilir. Ayrıca ismi taşıyanın hassas ve sezgileri kuvvetli birisi olma ihtimalini de unutmamalıdırlar. Ülkemizde en yaygın kullanılan isimlerden birisidir. 

turkan-isminin-anlami-19125
Türkan İsminin Anlamı

Türkan isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 8 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Muhafız., koruyucu
  • 2 – Süslü, Dikkat Çeken
  • 3 – Can Sensin
  • 4 – Hakana, Saltanata Ortaklık Eden.
  • 5 – “Türk” Sözcüğünün Farsça Çoğul Halidir, “Türkler” Demektir.
  • 6 – Güzel kız.
  • 7 – Kraliçe.
  • 8 – Saltanat ve idarede yönetime etki eden prenses

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Türkçe+Farsça
Kuran ‘da geçmiyor.

Türkan ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Türkan ismini kullanan 103.739 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Türkan ismini kullanan 19.284 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Türkan ismini kullanan 6.700 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Türkan ismini kullanan 6.557 kişi bulunmaktadır.

Türkan isminin Türkiye sıralaması

Türkan en çok kullanılan 128. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 62. isimdir.

Aşağıdaki grafik, Türkan isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Türkan isminin Harf Analizi

Kişiye Türkan ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

Ü : Engellerle mücadele eden anlamını çağrıştır ,olmaması iyidir.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

K : Başarılı, unvan sahibi çağrışımda bulundurtur,en az bir tane bulundurması çok iyidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

Türkan İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Türkan ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Türkan isminin anlamını gözden geçirin!

Türkan İsminin Numerolojisi

Türkan isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

T: yirmi dört
Ü: yirmi altı
R: yirmi bir
K: on dört
A: bir
N: on yedi
TOPLAM: 103

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap